Závislost. Jak ji porozumět a jak ji překonat

https://www.blog.mojra.cz/post/39

Přicházíme s další minisérií článků, tentokráte o závislostech. V tomto úvodním díle se zaměříme na problematiku závislostí z obecného hlediska, v pokračováních pak podrobněji objasníme závislost na alkoholu a drogách.


Co je to závislost a jaké existují druhy závislostí?


Každému v souvislosti s tímto označením nejčastěji vytane na mysli závislost na drogách, alkoholu, cigaretách, automatech, počítači. Člověk se však může stát závislým vlastně na čemkoliv. Definice vymezuje závislost jako stav, při kterém je osoba pod vlivem okolnosti, látky či situace, kterou potřebuje (respektive si to myslí) ke svému životu. Nejčastěji má závislost tzv. zástupnou roli – nahrazuje nám lásku, potlačuje samotu, smutek, často přináší úlevu od starostí a problémů. Závislý člověk má neustálou potřebu opakovat své chování, na následky se neohlíží. Každá závislost má svůj specifický průběh a liší se v rychlosti působení, závislost na drogách se projeví již po několika užitých dávkách, oproti tomu návyk na alkoholu může vznikat i několik let.


Nejčastější typy závislostí:



Závislé osoby jsou označovány pojmy, které hned na první dojem vystihují předmět jeho závislosti – např. narkoman/toxikoman (drogy), kuřák (cigarety, tabák), alkoholik (alkohol), workoholik (práce), gambler (hazardní hry) apod. Zajímavostí a všeobecným faktem je, že člověk nevyhledává předměty své závislosti ani tak pro výsledný prožitek, jako spíše proto, že má obavy z následků abstinence.


Proč vzniká závislost a jaké jsou nejčastější příčiny?


Na vzniku závislosti se podílí mnoho faktorů, svou roli zde hraje zejména genetická výbava jedince. Náchylnější jsou osoby pocházející z disharmonické rodiny – děti přebírají vzorce chování od svých rodičů, pokud tedy jeden z nich užíval drogy, byl alkoholik apod. je zde velké riziko, že dítě bude toto jednání považovat za normální a stane se v budoucnu samo závislým. Ohroženy jsou osoby z různých sociálních skupin, oběti domácího násilí či sexuálního zneužívání, vážně nemocní, lidé se snadným přístupem k drogám…


Příznaky a projevy závislosti


Prvním příznakem závislosti je nutkavá touha po dané látce/činnosti, následována úplnou ztrátou kontroly, vyžadováním vyšší dávky. Závislý zanedbává a potlačuje své ostatní potřeby s vědomím, že pokud by si odepřel „drogu“ dostavily by se nepříjemné pocity. Ocitá se v začarovaném kruhu, nedokáže přestat, jakkoli si sebevíc uvědomuje negativní následky a dopady svého jednání.


Jaké následky může mít závislost?


Jakákoliv forma závislosti má vážný dopad jak na celkové psychické i fyzické zdraví člověka, tak i na jeho sociální zařazení. Závislý je často postaven na okraj společnosti, touha po uspokojení je natolik silná, že neváhá využít všechny možné prostředky a způsoby – utratí veškeré úspory a začne krást. Jeho tělo je náchylnější k nemocem, postupem času chátrá, dostavují se deprese, fobie, úzkosti a další psychické nemoci.


Existuje účinná prevence vzniku závislostí?


Jisté možnosti zde jsou. Zejména u dětí a mladistvých je důležitá co největší informovanost, ať už ve školách, či rodině. Rodiče by měli co nejvíce projevovat dětem svou lásku, komunikovat s nimi, neodstrkovat je, najít si čas na společně trávené chvíle. Jestliže se rodina potýká s jakýmkoliv problémem, je stěžejní vyhledat pomoc. Důležité je také včasné řešení psychických poruch (deprese, poruchy příjmu potravy aj.).  


Jak překonat závislost?

Každou závislost je možné léčit, ovšem čím dříve s léčbou závislosti začnete, tím větší je šance na úspěch. Základem je uvědomit si, že problém nedokážeme vyřešit sami a vyhledat psychologickou pomoc. Princip léčby nespočívá pouze v překonání abstinenčních příznaků, ale je potřeba zaměřit se na celkovou změnu každodenního režimu, vyhledat novou náplň života.


Můžeme vybírat z několika možností léčby: nejčastěji se volí forma skupinové či individuální psychoterapie, odvykání v terapeutické komunitě, psychiatrická léčba spojená s hospitalizací. Pro závislého je důležitá podpora blízkých jak po dobu odvykací léčby, tak i bezprostředně po ní. Riziko recidivy je zde velmi vysoké, nezřídka se závislost opět rozvine ve stejné či jiné formě.


Uvědomte si, že neléčená závislost končí většinou tragicky, v lepších případech úplnou ztrátou důstojnosti a identity, v těch horších smrtí.

 






V následujícím článku si přiblížíme problematiku závislosti na alkoholu.









Právě jste četli článek:  Závislost. Jak ji porozumět a jak ji překonat

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Autor: psychologická poradna | Placebo efekt | tipy psychologa | Jak to s ním opravdu je? „Pro šťastný život nepotřebuješ mnoho věcí; všechno už máš v sobě a ve svém způsobu myšlení.“ - Marcus Aurelius Placebo efekt je považován za jeden z nefascinujících fenoménů v medicíně a psychologii. Jeho síla spočívá v schopnosti ovlivnit zdraví člověka na základě víry a očekávání, aniž by bylo nutné podávat skutečný lék. Ale jak tento ef...

Pokračovat ve čtení

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

Máme tady leden. Starý rok jsme nechali za sebou, nový je před námi. Pomalu se otřepáváme z vánoční nostalgie a začínáme hodnotit, a to nejen stav svého bankovního konta, ale také uvažujeme nad tím, co jsme v loňském roce (ne)zvládli, zamýšlíme se nad budoucností, zvažujeme možnosti. Často pak všechny tyto úvahy vedou k depresím, které podle teorie jednoho anglického psychologa vyústí třetí pondělí v lednu, které je označováno ...

Pokračovat ve čtení

Spojení MOJRA a RBP pokračuje! Lepší přístup k psychologické péči v roce 2025

Spojení MOJRA a RBP pokračuje! Lepší přístup k psychologické péči v roce 2025

Už v loňském roce navázala naše psychologická poradna MOJRA spolupráci se zdravotní pojišťovnou RBP s cílem zpřístupnit jejich pojištěncům kvalitní psychologickou pomoc. Tato iniciativa si získala velkou oblibu, a proto se v roce 2025 program rozšiřuje a má ještě lepší podmínky. Nově mohou pojištěnci RBP od 1. 1. 2025 čerpat příspěvek ve výši 5 000 Kč, což odpovídá až 5 hodinovým konzultacím nebo 7 půlhodinovým konzultacím s psycholog...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat