Emoční závislost na jídle aneb jak může psycholog pomoci při hubnutí

https://blog.mojra.cz/post/55

Jídlo je pro přežití člověka velmi důležité, avšak i z něčeho, co je tělu potřebné, se může postupem času stát problém. Jestliže se vaše myšlenky točí celý den pouze kolem jídla a bez toho, abyste měli alespoň nějaké sousto v ústech zažíváte abstinenční příznaky, jste nejspíše závislými. Ano, čtete dobře, i závislost na jídle je možná, přestože se nejedná o diagnózu jako takovou.

O emoční závislosti na jídle můžeme hovořit, pokud jídlo provází jakoukoliv emoci, kterou prožíváte, ať už se jedná o radost, smutek, hněv, stres a jiné. Podle statistik mají sklon k závislosti na jídle spíše ženy než muži, a to v jakémkoliv věku. Kromě dnes velmi oblíbených jídel z fast foodů mohou závislí vyhledávat potraviny obsahující jednoduché sacharidy, snadno stravitelné, obsahující velké množství tuků a soli či ty, které jsou energeticky bohaté a rychle zasytí.

Závislost na jídel může vzniknout v souvislosti s nízkým sebevědomím, prožitým traumatem či depresemi. Mnohdy má kořeny již v dětství, ať už hovoříme o špatně zažitých stravovacích návycích nebo si jídlo spojujeme s příjemnými chvílemi a vzpomínkami např. na maminku, babičku… Paradoxně jsou tímto typem závislosti ohroženi převážně ti, kteří často drží diety a hladovky.

U člověka závislého na jídle se střídá období přejídání s přísnými dietami, které však končí neúspěchem a opětovným obžerstvím. Úspěšné zvládnutí spočívá ve změně přístupu k sobě samému a nahrazení nezdravých potravin pestrou a vyváženou stravou. Jelikož závislost na jídle vede často k obezitě, která sebou nese značná zdravotní rizika, je potřeba zaměřit se také na vhodnou dietu, nejlépe pod dozorem odborníka, aby se předešlo dalším možným hrozbám, jako jsou poruchy příjmu potravy apod.


Psychologie hubnutí aneb jak vydržet dietu


1. Změňte styl myšlení – nepohlížejte na dietu jako na nutné zlo, které je potřeba vydržet, dokud se vám nepodaří shodit přebytečné kilogramy. Z úpravy jídelníčku a stravovacích návyků si udělejte nový životní styl, o jídle přemýšlejte pouze jako o zdroji živin, ne jako o zálibě, která přináší potěšení.

2. Dieta nerovná se mučení hlady – mnozí si myslí, že dieta spočívá v hladovění, což není pravda. Ba naopak správné hubnutí má základ v pravidelném a častějším příjmu potravy.

3. Naučte se říkat NE! – nemusíte se přejídat jen proto, abyste udělali radost svému okolí. Nebojte se odmítnout nabízený dezert po vydatnějším obědě, blízcí vaše důvody jistě pochopí.

4. Hubněte pro sebe – vaše spokojenost je to nejdůležitější! Jestliže vás k hubnutí vedou posměšky okolí, a ne vaše přesvědčení, jsou jakékoliv snahy předem odsouzeny k neúspěchu.

5. Vymezte si čas pro sebe – často se ženy vyhýbají hubnutí a cvičení kvůli tomu, že při svém hektickém denním režimu na to nemají čas. Přenechejte některé povinnosti partnerovi, případně požádejte o pomoc rodinu a jděte si např. zaběhat do parku.

6. Hubněte v kolektivu – zapojte do hubnutí také kamarádku, sestru, partnera… Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne, a u diety to platí dvojnásob. Výhodou kolektivního hubnutí je to, že jeden druhého hlídá a povzbuzuje.

7. Dovolte si chyby – nikdo není dokonalý a nějaké to zaškobrtnutí k procesu hubnutí tak nějak patří. Proto nepropadejte depresím, pokud si jednou za čas dopřejete nezdravé jídlo. Důležité je mít takovéto nutkání pod kontrolou, být důslední a nepokračovat v něm.

8. Vyhledejte odborníka – dietologa, fitness trenéra, psychologa. Mimo jiné vám tito specialisté vytvoří individuální plán k dosažení ideální váhy. Z psychologického hlediska spočívá úspěch diety v celkové osobní pohodě, proto se spolu s psychologem zaměříte na odhalení příčin a případné řešení doprovodných problémů, jako jsou deprese, stres, závislost na jídel apod. 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyMůže psycholog předepsat léky?

Může psycholog předepsat léky?

Stále častěji se setkáváme s tím, že se na nás obracejí klienti s prosbou o radu, jak mohou dávkovat a kombinovat léky, zda uškodí, když nějaký preparát vynechají nebo vymění za jiný. Proč vám s užíváním léků nedokáží (nejen) naši psychologové poradit? Psycholog není psychiatrV tom je hlavní kámen úrazu. Je potřeba si uvědomit hlavní rozdíly mezi oběma profesemi. V tom často lidé tápou. Jednoduše řečeno, psychiatr je...

Pokračovat ve čtení

Tanec hormonů aneb Poporodní blues

Tanec hormonů aneb Poporodní blues

Období po porodu bývá náročné, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Žena si zvyká na nové povinnosti, do toho musí pečovat o domácnost, nezbývá ji moc času na sebe. Neučesané vlasy, skoro žádné soukromí, hromada domácí práce a hormony na pochodu. Není se proto čemu divit, že na ni dolehne poporodní splín, je citlivá a plačtivá. Psychika ženy po poroduPoporodní „baby“ blues je podle mnoha odborných studií normální stav. Rozvíjí se dokon...

Pokračovat ve čtení

Soukromý psycholog vs. psycholog na pojišťovnu

Soukromý psycholog vs. psycholog na pojišťovnu

Rozhodli jste se vyhledat pomoc psychologa, ale neumíte se rozhodnout, zda si vybrat soukromou poradnu, nebo tu, kde vám konzultaci uhradí pojišťovna? Vše má svá pro a proti, pojďme se tedy podívat na to, co vám může soukromý psycholog oproti „veřejného“ nabídnout. Třeba vám to ulehčí rozhodování.Když terapii proplácí pojišťovnaNěkteří lidé jednoduše nemají dostatek financí na to, aby si mohli zaplatit terapii u soukromého psychologa. Nebo se jim zdá...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video