Co jsou poruchy příjmu potravy a jejich léčba

https://www.blog.mojra.cz/post/35

Trendem současnosti je mít štíhlou postavu, touha po ní je však často tak silná, že může vést k mnoha nemocem, mezi něž patří mj. poruchy příjmu potravy. Jde o velmi obsáhlou tematiku, proto jsme se rozhodli napsat tuto minisérii článků. V prvním se zaměříme na obecnou charakteristiku poruch příjmu potravy, koho se týká a jaké jsou možnosti léčby. Další díly pak budeme věnovat konkrétně anorexii, bulimii a záchvatovitému přejídání.

 

Co jsou poruchy příjmu potravy a jaké druhy existují?


Poruchy příjmu potravy řadíme k psychickým nemocím, člověk se v podstatě stává závislým na jídle, řeší pomocí hladovění, či přejídání své problémy. Mezi nejčastější poruchy příjmu potravy patří mentální anorexie, mentální bulimie a záchvatovité přejídání. Krom těchto tří nejznámějších se k poruchám příjmu potravy řadí také orthorexie (patologická závislost na zdravé a biologicky čisté stravě) a bigorexie (dieta s vysokým obsahem proteinů a minimem tuků, často doplňována steroidy). Ne vždy člověk trpí výhradně jedním typem nemoci, mnohdy se ocitá v začarovaném kruhu přejídání - zvracení – hladovění – přejídání. Proto není radno toto onemocnění jakkoli zlehčovat či podceňovat.

 


Příčiny vzniku poruchy příjmu potravy


Možné příčiny můžeme rozdělit do tří skupin:


1. Fyzické – nespokojenost s vlastním tělem, nadváha …

2. Psychické – složité životní situace, rodinné poměry, různé závislosti aj.

3. Sociální – neustálý tlak společnosti, kde ideálem krásy jsou extrémně štíhlé modelky …

 


Rizikové faktory vzniku poruchy příjmu potravy, věkové hranice


Většina lidí si myslí, že poruchy příjmu potravy se týkají pouze dospívajících dívek. Ano, tato skupina je nejčastěji ohrožena vznikem nemoci, ovšem věkové hranice nejsou pevně stanoveny. Čím dál častěji se můžeme setkat s případy anorexie a bulimie u dětí, stejně tak i u dospělých.


Riziko tvoří různé stresové situace, jako je např. náročný rozchod či rozvod, ztráta zaměstnání, vážná nemoc či úmrtí v rodině, nečekaný nárůst hmotnosti (v pubertě, těhotenství). Ohroženi jsou krom mladistvých převážně profesionální sportovci (gymnasté, atleti), tanečníci, modelky.

 


Důsledky a zdravotní dopady poruchy příjmu potravy


Toto onemocnění nepostihuje pouze tělo, ale má také vážné psychické následky.


Fyzické projevy:


  • Velký úbytek na váze
  • Padání vlasů, lámaní nehtů, špatná kvalita pleti
  • Bolesti břicha, problémy s trávením, zácpa      
  • Nízký tlak, srdeční arytmie
  • Nedostatek tělu potřebných živin
  • Poruchy či úplné vynechání menstruace
  • Dehydratace, suchá kůže
  • Zimomřivost
  • Přehnaná fyzická aktivita

 

Psychické projevy:


  • Poruchy spánku, únava, závratě
  • Popírání hladu
  • Změny nálad, náchylnost k rozrušení
  • Deprese, úzkosti
  • Poruchy koncentrace
  • Pokřivené vnímání vlastního těla

 


Prevence poruch příjmu potravy


Tomuto onemocnění je do jisté míry možné předcházet. Zejména v rodině by se mělo dbát na dodržování zdravých stravovacích návyků, vytvářet příznivé podmínky pro osobnostní rozvoj dítěte, vhodným způsobem posilovat jeho sebedůvěru. Důraz by se měl klást také na poskytnutí správných informací o příčinách a následcích poruch příjmů potravy.

 

Jak řešit poruchy příjmu potravy a léčba


Prvním, avšak nejdůležitějším krokem je, aby si člověk uvědomil a přiznal, že se potýká s vážným problémem, který musí neodkladně řešit. Léčba jakéhokoliv druhu poruch příjmu potravy je během na dlouhou trať a vyžaduje notnou dávku odvahy a síly. I když dojde k vyléčení, riziko recidivy je stále vysoké, proto je velmi důležitá podpora blízkých a rodiny.


Je možné zvolit ambulantní formu léčby (psychoterapie, nutriční terapie, kognitivně-behaviorální terapie) v psychologické či psychiatrická poradně, u vážných případů se pak nevyhnete hospitalizaci na psychiatrickém oddělení. Cílem léčby je zvládnutí stresových situací bez potřeby uchylovat se k přejídání/hladovění, vypracování nového stravovacího režimu tak, aby postupně došlo ke zvýšení tělesné hmotnosti.



Jestliže vy, nebo někdo z vašich blízkých trpí poruchou příjmu potravy, neváhejte, a co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc.

 






MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

---- Mentální anorexie - příznaky a léčba
---- Záchvatovité přejídání. Jak na ně vyzrát?
---- Bulimie - příznaky, léčba a její následky








Právě jste četli článek: Co jsou poruchy příjmu potravy a jejich léčba

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Autor: psychologická poradna | Dítě a špatná parta | tipy psychologa | Proč se děti chytají špatné party?„Děti milují toho, kdo je miluje; a kdo nemůže milovat, dosáhne ve výchově velmi málo.“ (Johann Wolfgang von Goethe)Můžeme tvrdit, že téměř každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Někdy se ale stane, že i když se snažíte být dobrým vzorem, dítě se dostane do špatné společnosti. Mnoho rodičů to vnímá jako selhání a dávají to za v...

Pokračovat ve čtení

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Autor: Psychologická poradna | prevence duševního zdraví Mojra a RBP | tipy psychologaPředstavte si svou mysl jako zahradu. Jak byste se o ni starali, aby kvetla a prosperovala? Zalévali byste květiny, otrhávali plevel, hnojili, když je potřeba. Pokud byste tyto kroky zanedbali, zahrada by zarostla a bylo by těžké ji opět obnovit.  Prevence duševního zdraví je jako zalévání těchto květin – pravidelná péče, která přináší harmonii a klid. V našem uspěch...

Pokračovat ve čtení

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Autor: psychologická poradna | Zimní únava | Tipy psychologa | Jak si udržet pozitivní myšlení i během únavných měsíců? Leden – měsíc nových začátků, očekávání a předsevzetí!Začátek nového roku je pro mnohé obdobím, kdy se snaží začít znovu, nastavit si nové cíle a naplnit své vize. Na druhou stranu však může být tento měsíc náročný, pokud jde o naše prožívání. Krátké zimní dny, nedostatek slunečního světla a chladné počas...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat