Psychické trauma a jak se s ním vyrovnat

https://blog.mojra.cz/post/71

V současném světě není již téma psychického traumatu natolik tabuizováno jako kdysi. Ba naopak, tento pojem je čím dál častěji omílán v různých publikacích, odborných článcích i na internetu. V úvodu je potřeba si tuto problematiku blíže specifikovat a konkretizovat, protože ač je trauma správně spojováno se stresem, ne každá stresová situace může vyústit v trauma s jeho typickými příznaky a projevy.Definice vymezuje psychické trauma jako duševní stav člověka, ke kterému dochází v důsledku traumatizující události, která ve velké míře porušuje jeho duševní rovnováhu. Přičemž traumatizující událost je pojmem velmi širokým, každý člověk má své hranice nastaveny jinak. V psychologii se může jednat jak o traumata v důsledku fyzických či psychických otřesů, kdy je jedinec vystaven extrémní hrůze z toho, že je bezmocný.Psychické trauma – příčiny:


Příčinou psychického traumatu může být událost, které se člověk přímo účastní, ale i ta, která se jej osobně nijak nedotýká, pouze se ocitá v roli svědka, přihlížejícího. Mezi takovéto situace nejčastěji patří přírodní katastrofy, přepadení, týrání, únos, válka, znásilnění, zneužívání, pobyt ve vězení, trauma z porodu, pokus o vraždu, dopravní či letecká nehoda, náhlá smrt blízké osoby, vážné onemocnění či úraz, traumata z dětství aj.


Psychické trauma – projevy a důsledky:


Prožité trauma se může odrazit na psychickém i fyzickém zdraví člověka. Prvotní reakcí na traumatizující událost je stres, který může přetrvávat i několik dní po zážitku. Budeme-li hovořit o traumatu, které začne jedinec zpracovávat okamžitě, je typickým projevem znehybnění, a to doslova. Postižený není v první chvíli schopen jakkoli reagovat, pohnout se z místa či se jinak projevit. Výjimečné nejsou ani opačné reakce, tedy zmatené pobíhání a dezorientace. Někdy se může odezva na stresující událost dostavit až po určité době, tehdy hovoříme o tzv. traumatu odloženém v čase, které má často za následek rozvoj posttraumatické stresové poruchy.Co probíhá v mozku při traumatu?

Jakmile jste vystaveni traumatizující situaci, mozek dá okamžitě pokyn vašemu tělu a podle dostupných studií se vypnou některé části mozku. Jste nyní v jakémsi bojovém módu, nervový systém je v důsledku přetížení schopen vykonávat jen základní povinnosti, vše ostatní jako by nebylo důležité či neexistovalo. Okolní svět ztrácí smysl, nejste schopni cokoli emocionálně prožívat. Jakmile pak hrozba odezní, nervový systém se začíná vracet do klidového režimu, ne vždy však bez následků. V některých případech může dojít k tomu, že mozek bude neustále detekovat hrozby, objeví se potíže s rozlišováním přítomnosti a minulosti, nebo také emocionální a hormonální nestálost.

Fyzické následky traumatu:


únava, poruchy spánku, noční můry

bušení srdce

problémy se soustředěním

žaludeční vředy a jiné zdravotní obtíže

 


Psychické následky traumatu:


bezmoc, smutek

strach, úzkost

podrážděnost

šok, odmítání situace

výkyvy nálad, agrese

 
Jak se vyrovnat s traumatem


Než se rozhodnete vyhledat pomoc odborníka, můžete se pokusit vyřešit problém svépomocí.


Zde je několik pravidel, která je potřeba dodržet:

 • projevujte emoce
 • netlačte na pilu, buďte trpěliví
 • dopřejte si čas truchlit
 • vyhýbejte se všemu, co by mohlo vaše trauma oživit
 • radujte se z maličkostí
 • pokuste se najít smysl traumatu
 • snažte se přijmout prožitou situaci jako prostý faktKdy vyhledat odbornou pomoc


Nestyďte se za to, že se s problémem neumíte vyrovnat sami, ne vždy je to možné. Psycholog vám mj. nabídne nezaujatý pohled na věc a doporučí celou škálu možností, jak jej vyřešit, ať už formou meditačních či vizualizačních technik. Přístup psychologa je ryze individuální, zaměřený na konkrétní potřeby klienta.


Psychologa vyhledejte zejména v těchto případech:


 • nejste schopni vykonávat běžné činnosti doma ani v práci
 • uplynula již dlouhá doba od prožité traumatizující situace a vy se stále necítíte dobře
 • trápí vás noční můry a děsivé vzpomínky
 • izolujete se od společnosti
 • potýkáte se s depresemi, sebevražednými myšlenkami
 • stále více věcí vám traumatizující zážitek připomíná

 

Právě jste četli článek: Psychické trauma a jak se s ním vyrovnat

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné článkyPSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Pokud jste dosud odkládali návštěvu psychologa jen proto, že jste měli strach z toho, co vás vlastně čeká, je nejvyšší čas to změnit! Péči o duševní pohodu není radno odkládat. Je to jako s bolavým zubem – čím déle návštěvu odkládáte, tím horší bolest je. To, co by vyřešila drobná plomba, se najednou mění v nutnost zub vytrhnout úplně. Psychický problém se může stupňovat podobným způsobem. Ale nebojte, vrtačka ani injekce vá...

Pokračovat ve čtení

Mojráček má problémy se čtením

Mojráček má problémy se čtením

Mojráček přišel ze školy smutný. „Stalo se něco, Mojráčku?“ ptala se ho maminka. „Ne-e,“ řekl Mojráček, ale maminka mu to nevěří. A tak ho chvilku přemlouvá, aby se jí svěřil, že jen tak mu bude umět pomoci. „Jsem smutný, protože mi ve škole nejde čtení. Ostatním dětem to problém nedělá, ale já, ať se snažím, jak se snažím, pořád mi to nejde,“ svěří se mamince zoufalý Mojráček. „Mojráčku, neboj se,“ řekne po chvilce uvaž...

Pokračovat ve čtení

Psycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?

Psycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?

Pryč s předsudky! Teď už je opravdu čas říct si o pomoc Existuje bohužel mnoho předsudků, které lidem brání v návštěvě psychologa. Mezi ty nejznámější jistě patří rozšířené přesvědčení, že každý, kdo se svěří do péče psychologa, je blázen. To je naprostý nesmysl. I zdravý člověk se může někdy potýkat s problémem, který není schopen zvládnout svépomocí.  A v dnešní náročné době to není nic ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video