Výkyvy nálad aneb Když jsou emoce nezvladatelné

https://www.blog.mojra.cz/post/209

Každý někdy zažil ten stav, kdy máte zničehonic chuť do něčeho kopnout, zařvat z plných plic, lehnout si na zem a třískat pěstmi jako malé dítě. Hněv a vztek však za chvíli odezní a zase můžete fungovat jako obvykle. Jenže… Jsou i tací, u kterých tato emoční nestálost přetrvává, stupňuje se a značně znepříjemňuje život. A v tu chvíli nejde jen o náladovost, ale o vážný problém.


Co je to emoční labilita?


Hněv, radost, vztek i nervozita jsou emoce, které k člověku tak nějak patří. Vaše nálada ovlivňuje z velké míry to, co děláte a jak dobře to děláte. Většinou dokážete své negativní emoce potlačovat, ovládat se. Jenže někdy to nejde, a často za to ani nemůžete.


Emoční labilita je proměnlivé, nestálé a kolísavé chování. V podstatě jde o časté a nekontrolovatelné změny nálad. Může to souviset s temperamentem, premenstruačním syndromem, může jít o doprovodný příznak jiného duševního onemocnění, nebo o psychickou poruchu jako takovou.


Jelikož je každý člověk jinak emočně nastaven, vyvstává pro psychology a psychiatry nelehký úkol – správně diagnostikovat emoční labilitu jakožto poruchu. Například cholerici jsou „od přírody“ vzteklouni, kteří si svou energii vybíjejí na ostatních. Označit jejich labilitu za poruchu tedy tak úplně nelze, se svým temperamentem se jednoduše narodili a je u nich běžné, že za 10 minut jsou zase v normálu a často o svém výbuchu ani nevědí.


Nehledě na to, že i emočně stabilnímu člověku mnohdy pomůže se ze své frustrace vyvztekat. Takže co je vlastně ještě na hranici normálnosti a co je daleko za ní? Obecně (a velmi jednoduše) můžeme za emočně labilního člověka v pravém slova smyslu označit toho, který své negativní reakce nedokáže nijak ovládat, jeho nestabilní projevy mají dlouhodobý charakter, stupňují se a výrazně ovlivňují kvalitu jeho života.


Léčba emoční lability


Prvním, zcela zásadním krokem léčby je zjistit, co je příčinou změny nálad. Bez pomoci psychologa a psychiatra se neobejdete. Jen odborník dokáže posoudit, do jaké míry jsou vaše stavy vrozené, spojené s temperamentem či jestli se u vás neprojevuje jiná psychická porucha.


Emoční labilita není výmysl moderní doby, je to nemoc. A jakožto nemoc ji musíte léčit. Nezbavíte se ji sice tak jednoduše jako chřipky, ale s notnou dávkou úsilí a odborné pomoci ji můžete překonat, nebo alespoň zmírnit tak, aby vám výrazně nezasahovala do života.


Velmi často se v souvislosti s výkyvy nálad předepisují antidepresiva. Ta sice dokáží negativní pocity zmírnit, avšak nejsou dlouhodobým řešením. Rozhodně by měla být tato léčba doplněna o terapii. Jen když odhalíte pravou příčinu a zaměříte se na její odstranění, můžete vaše problémy překonat.


Co můžete udělat sami pro zmírnění výkyvů nálad?
 


1. Všímejte si svých pocitů

Snažte se přijít na důvod, proč se zrovna v dané situaci cítíte špatně a reagujete neadekvátně. Vše si můžete zapisovat a posoudit tak s časovým odstupem.



2. Neduste pocity v sobě

Návaly vzteku přijdou a odezní. To je přirozený stav věcí. Dejte průchod hněvu a neduste jej v sobě, ničemu to neprospěje, ba naopak můžete později reagovat o to hůř.



3. Ovládněte svůj vztek

Ovládání se dá naučit. Podstatou je přijmout zodpovědnost za své jednání, přiznat si jej, pojmenovat jej.



4. Nejednejte zbrkle

Často pomáhá hluboké dýchání, počítání do deseti a jiné relaxační techniky, abyste nával emocí překonali.

 




Neléčená emoční labilita sebou přináší mnoho rizik, ať už jsou to přetrvávající deprese, afektivní poruchy nebo v nejhorších případech i sebevražedné myšlenky a pokusy. Proto jakmile začnete mít podezření, že vaše labilita nesouvisí s momentální stresovou situací, vyhledejte pomoc odborníka.

 

 

 

 






 

Právě jste četli článek: Výkyvy nálad aneb Když jsou emoce nezvladatelné

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Duše na dlani: Lže nám naše vlastní hlava? Aneb co vám o úzkosti nikdy neřekli

Duše na dlani: Lže nám naše vlastní hlava? Aneb co vám o úzkosti nikdy neřekli

Autor: Psychologická poradna | PODCAST | rozhovor | tipy psychologaPodcast, který otevírá svět psychologie, je dostupný na všech vašich oblíbených platformách: YouTube Spotify Apple Podcast České Podcasty PodBean Podívat se na video: Video...

Pokračovat ve čtení

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Autor: Psychologická poradna | prevence duševního zdraví Mojra a RBP | tipy psychologaPředstavte si svou mysl jako zahradu. Jak byste se o ni starali, aby kvetla a prosperovala? Zalévali byste květiny, otrhávali plevel, hnojili, když je potřeba. Pokud byste tyto kroky zanedbali, zahrada by zarostla a bylo by těžké ji opět obnovit.  Prevence duševního zdraví je jako zalévání těchto květin – pravidelná péče, která přináší harmonii a klid. V našem uspěch...

Pokračovat ve čtení

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

Máme tady leden. Starý rok jsme nechali za sebou, nový je před námi. Pomalu se otřepáváme z vánoční nostalgie a začínáme hodnotit, a to nejen stav svého bankovního konta, ale také uvažujeme nad tím, co jsme v loňském roce (ne)zvládli, zamýšlíme se nad budoucností, zvažujeme možnosti. Často pak všechny tyto úvahy vedou k depresím, které podle teorie jednoho anglického psychologa vyústí třetí pondělí v lednu, které je označováno ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat