Sebevražedné myšlenky a jak se jich zabavit

https://www.blog.mojra.cz/post/18

Sebevražda (z lat. suicidium=zabití sebe sama) byla a je kontroverzním tématem, kterému se většina lidí spíše vyhýbá. Jde o velmi obsáhlou problematiku, v tomto článku se pokusíme shrnout nejčastější motivy a typy sebevražd, nastíníme si určitá řešení, jak se s myšlenkami na sebevraždu vyrovnat. Mějte však na paměti, že na problém je vždy nutné nahlížet individuálně, každý člověk je jiný a vyžaduje jiný přístup. Případná pomoc psychologa je velice individuální.



Jaké jsou nejčastější typy sebevražd?



1. Promyšlená, plánovaná sebevražda je dopodrobna připravená. Člověk, který si plány připravuje, se málokdy někomu svěří, proto je velmi těžké ji zabránit.


2. Zbrklá, impulzivní, z náhlého popudu.


3. Hraná jako forma citového vydírání.


4. Protestní
– teroristická i neteroristická (např. v rámci burcování veřejnosti kvůli politickým změnám aj.)


5. Náhodná nestojí za ní žádný úmysl. Nejčastěji je příčinou požití alkoholu či jiných psychotropních látek.


6.Kolektivní
– jedinec sám rozhodne o osudu svých blízkých, např. otec zabije celou rodinu i sebe, protože chápe sebevraždu jako to nejlepší řešení pro všechny. V tomto případě se sebevrah stává zároveň vrahem. Jiným případem je pak ovlivnění dalších osob se stejnými suicidálními myšlenkami, aby sebevraždu vykonali společně.



Co způsobuje, že člověk pomýšlí na sebevraždu?


  • Pocity bezradnosti, úzkosti, bezvýchodnosti situace, zbytečnosti, viny, zoufalství aj.
  • Izolace od společnosti
  • Ztráta blízké osoby, zaměstnání, peněžní tíseň a dluhy
  • Nadměrná konzumace alkoholu, drog, léků
  • Psychické poruchy - nejčastěji deprese, sebevražedné myšlenky jsou však také časté u schizofrenie, anorexie…
  • Genetické dispozice
  • Vážné zhoršení zdravotního stavu




Osoby mající nutkavé sebevražedné myšlenky na sebe více či méně upozorňují. Ať jsou to řeči typu „dlouho už tě obtěžovat nebudu“, či změna chování. Pro člověka bez problémů je těžké vžít se do role sebevraha, nechápe jej, jeho jednání mu nepřipadá přiměřené.


Uvědomte si však, že sebevraždě vždy předchází velmi psychicky náročný zážitek. Jestliže pojmete podezření, že někdo ve vašem okolí má touhu spáchat sebevraždu, snažte se mu pomoci.


Nejdůležitější je v takové chvíli naslouchat, komunikovat o problému a pocitech, které vedou k myšlenkám na zabití, ať je to pro vás sebevíc obtížné a nepříjemné. Nejlepším řešením je, pokud máte vy či někdo blízký sebevražedné myšlenky, pomoc odborníka (psycholog, linky důvěry krizová centra).

 









Právě jste četli článek: Sebevražedné myšlenky a jak se jich zabavit

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Alena před 3 roky
    Alena

    Nejtěžší je že nemáte s kým mluvit,a jít k odborníkovi nejste schopni,máte strach,všechno vám vzaly i vaše děti,nevěříte lidem,nemáte k nim důvěru,vše co řeknete se obrátí proti vám,máte strach...a nemáte to tedy komu říct


Podobné články



Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověka?

Jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověka?

Autor: psychologická poradna | Tipy psychologa, jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověkaZtráta blízké osoby je velmi bolestivá zkušenost, která může ovlivnit všechny aspekty našeho života. Je důležité si uvědomit, že neexistuje správný nebo nesprávný způsob smutku a každý prožívá ztrátu blízkého člověka individuálně. Pokud člověk přijde o osobu anebo o něco cenného v jeho životě, je to jedna z nejtěžších zkušeností, kterým...

Pokračovat ve čtení

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

Od nápadu k prosperující online poradně V roce 2015 se v hlavách psycholožky PhDr. Michaely Miechové a softwarového architekta Rostislava Hudečka zrodil nápad. Chtěli zpřístupnit psychologickou pomoc co nejširšímu publiku a zbavit ji bariér v podobě dlouhých objednacích lhůt a nutnosti fyzické přítomnosti u psychologa. Tak se zrodila myšlenka online psychologické poradny MOJRA. Cesta k úspěchu ale nebyla jednoduchá. První roky znamenaly překonávání ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat