PTSD: Posttraumatická stresová porucha – když se trauma vrací

https://www.blog.mojra.cz/post/226

Nejspíš bychom si všichni přáli, aby byl život vždy krásný a šťastný. Bohužel, občas se v životě stane něco zlého. Něco, co nás skutečně zasáhne. Někdy se s tím vyrovnáme snadno, ale jsou i situace, které se nám pořád vrací a děsí nás.


Možná se něco takového stalo právě vám nebo někomu z vašich blízkých. Možná máte hlavu plnou otázek: Co se to děje? Co mám udělat, aby to konečně přestalo? Pokusíme se vám nyní vaše otázky zodpovědět.


Co se skrývá pod zkratkou PTSD:


Posttraumatická stresová porucha, zkráceně PTSD nebo též posttraumatický syndrom, je onemocnění, které se rozvíjí jako reakce na velmi silný a traumatický zážitek nebo událost. Takovou událostí může být například vloupání do domu, násilné přepadení, autonehoda, ale také přírodní katastrofy, jakými jsou povodně či požáry. Člověk nemusí být přímo účastníkem události, pro rozvoj posttraumatického syndromu stačí, když je dané události svědkem.


Akutní stresová reakce x Posttraumatická stresová porucha

Pokud jste něco z Výše popsaného prožili, vaše tělo na to bude ihned reagovat, a i když vás to může polekat, tyto reakce, které se objeví ihned po tom, co zážitek prožijete, jsou žádoucí. Můžete cítit třes, zděšení, strach nebo smutek. Tomuto se říká akutní reakce na stres a jedná se o automatické fyziologické reakce, které by měly do několika hodin od události odeznít.


Nicméně pokud tyto emoce stále přetrvávají nebo pokud se po určité klidové době opět znovu objeví, může se jednat právě o posttraumatickou stresovou poruchu.


Jak poznám, jestli trpím PTSD?


Jak se tedy projevuje posttraumatický syndrom? Příznaky a projevy PTSD se mohou u každého jednotlivce trochu lišit.  Časté jsou poruchy spánku, změny v každodenním chování, smutek, strach. Lidé, u kterých se rozvíjí PTSD, se mnohem častěji něčeho leknou, jsou pořád jakoby ve střehu. Myšlenky stále ubíhají směrem k traumatickému zážitku, občas je těžké myslet na cokoli jiného.



Mezi nejdůležitější projevy posttraumatické stresové poruchy patří:


  • Znovuprožívání traumatické události:  ve snech a ve vzpomínkách se často celý zážitek opakuje, během dne může dojít k zábleskovým vzpomínkámna danou událost. Člověk znovu prožívá zděšení a šok, které prožíval tenkrát.
     
  • Vyhýbání: snaha o vyhýbání se všemu, co by trauma mohlo připomenout.

  •  Ztráta vzpomínek:  často chybí schopnost vybavit si některé momenty stresové události.



Jedním z kritérií pro diagnostiku posttraumatické stresové poruchy je přítomnost alespoň dvou z těchto příznaků: porucha spánku, podrážděnost, časté úlekové reakce a hypervigilita (zvýšená bdělost). Pamatujte na to, že tyto příznaky se mohou vyskytovat i v rámci běžného života. Klíčové tedy je, že se projeví ve vztahu k traumatizujícímu zážitku. Konkrétně pokud se rozvinou do 6 měsíců od tohoto zážitku. Nutné je samozřejmě vyloučení jiných onemocnění.


Posttraumatický syndrom u dětí


Posttraumatický syndrom se může objevit také u dětí a dospívajících. Příznaky jsou podobné jako u dospělých. Traumatizující událost se u dětí vrací především v podobě velmi živých nočních můr, ale také při některých hrách. Pro další zdravý vývoj dítěte je léčba posttraumatického syndromu nezbytná.

 

Potřebuji pomoc!


V případě, že u sebe nebo svých blízkých pozorujete po silném zážitku některý z výše uvedených projevů, je určitě na místě vyhledat pomoc odborníků. Posttraumatická péče je především péčí terapeutickou, ale také se často kombinuje s užíváním léků, zejména antidepresiv. V souvislosti s PTSD se používá kognitivně-behaviorální terapie a EMDR (technika, při které se využívá specifických pohybů očí).


PTSD může trvat i několik let, symptomy mohou postupně nabírat na síle. V některých případech po letech onemocnění sice může odeznít, častější je však případ, kdy dojde k tzv. latenci – symptomy odezní navenek, ovšem uvnitř přetrvávají a mohou se kdykoli v budoucnu znovu vynořit. Proto se léčba posttraumatického syndromu velmi doporučuje.


Pro začátek si zkuste domluvit konzultaci s psychologem, kterému popíšete vaši současnou situaci, případně události, které k ní vedly. Psycholog váš stav posoudí a pomůže vám najít možná řešení a konkrétní možnosti pomoci.




Pokud se vám pořád vrací vzpomínky na něco, na co byste nejraději zapomněli, nebojte se říct si o pomoc.  Zasloužíte si nový začátek.










Právě jste četli článek: PTSD: Posttraumatická stresová porucha když se trauma vrací

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Miloslav Chalus před 2 roky
    Miloslav Chalus

    Mám postraumaticky syndrom po autonehodě.Navštívil jsem v roce 2018 psychiatra který mi předepsal léky po kterých jsem stále spal.Pote jsem jej nenavstevoval a vše se zdálo byt v pořádku do roku 2019 kdy mne dcera me bývalý přítelkyně obvinila ze znásilnění kterému nedošlo ale na zaklade jeji vypovedi me odsoudili,muj stav se začal opet horsit a začali se mi vracet zle sny.Nespavost,pocení výkyvy nálad a někdy i sebevrazedne sklony.Prosím jak a na koho se obrátit.

  • Jana Volfova před 2 roky
    Jana Volfova

    Dobrý večer, je možný, že trpím PTSD po více jak 30 letech se mne vrací vzpomínky (jsem v neustálým strachu, špatně spím, pár hodin prerusovanym spánek). V 21 letech jsem byla znásilněna a asi 2 roky se mne vše vrací. Je možný po tolika letech, že se jedná o Ptsd? Děkuji Volfová


Podobné články



Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Autor: psychologická poradna | vztah s nevlastními dětmi | tipy psychologa | vztahy mezi dětmi a nevlastními rodiči Výchova dětí je náročná etapa v životě každého rodiče. Co ale, když vychováváte dítě, které není vaše, a přesto ho chcete vychovat co nejlépe? Vycházet si s nevlastními dětmi může být často náročné, ale za to velmi obohacující v životě. Jak si ale nejlépe vytvořit pozitivní vztahy s dětmi vašeho partnera?  Trp...

Pokračovat ve čtení

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Autor: psychologická poradna | chronické onemocnění  a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat stres a emoceChronická onemocnění jsou zdravotní potíže, které přetrvávají déle než tři měsíce a mnohdy znamenají celoživotní boj. Patří sem široká škála diagnóz, jako je cukrovka, astma, onemocnění srdce, autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida či lupus), chronické bolesti, rakovina, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a mnoh...

Pokračovat ve čtení

Naštvaná máma: Odkud se bere hněv v mateřství a jak s ním nakládat, aby vás neovládl?

Naštvaná máma: Odkud se bere hněv v mateřství a jak s ním nakládat, aby vás neovládl?

Autor: psychologická poradna | rodičovský stres a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat emoce při výchově Emoce a jejich zvládání může být v mateřství někdy náročné. Je to totiž těžká, ale krásná cesta životem. Různé výzvy, kterým čelí každá matka, se v mateřství běžně objevují. Radost, láska a krásné okamžiky střídá i stres, únava, frustrace či občasné pochybnosti. Naučit se je zvládat vám pomůže prožít toto období ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat