Noční můry vs noční děsy: Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

https://www.blog.mojra.cz/post/275


Znáte ten pocit, když se ráno probudíte a vůbec se necítíte odpočatě, jako byste se snad v noci pořád budili? Možná si pak ráno matně vzpomínáte na opravdu ošklivý sen, který se vám zdál, nebo vám hlavou bleskne jen krátká vzpomínka na to, jak jste se v noci s křikem probudili.  Noční můry a noční děsy dokážou člověka pořádně potrápit a spánek docela dost znepříjemnit. Věděli jste ale, že mezi nočními můrami a nočními děsy existují docela zásadní rozdíly?


Náš spánek

Než se blíže podíváme na samotné noční můry a noční děsy, zopakujeme na úvod pár důležitých informací o spánku:

Náš spánek se skládá ze dvou hlavních fází: REM fáze a nonRem fáze. Zkratka REM znamená rapid eye movement - tedy rychlé pohyby očí. V této fázi spánku se nám nejčastěji zdají sny a náš mozek je poměrně aktivní. V nonREM fázi se nám sny obvykle nezdají, spánek se v této fázi postupně prohlubuje. REM fáze a non REMfáze se v průběhu našeho spánku několikrát vystřídají.

Kvalitní spánek je pro nás velmi důležitý, nejenže si během něj náš organismus odpočine, ale dochází také k ukládání paměťových stop a mnoha dalším důležitým procesům. Bohužel se nám často nedaří kvalitního spánku dosáhnout. Příčin může být mnoho, mimo jiné můžeme trpět některou z poruch spánku. Noční můry a noční děsy patří mezi poruchy, které nazýváme parasomnie. Je mezi nimi ale hned několik rozdílů.


Noční můry


Noční můry nejčastěji zažíváme v REM fázi spánku. Jedná se o velmi živé sny, které ovšem nejsou příjemné. Lidem se často zdá, že před někým utíkají, padají z výšky nebo, že je někdo napadl. Jsou to sny strašidelné a nepříjemné. Kromě pocitů strachu mohou vyvolat třeba i pocity studu nebo hlubokého smutku.


Po probuzení si tyto sny většinou dobře pamatujeme a jsme schopni je vyprávět ostatním. Není neobvyklé, že se lidem často vrací stejný typ noční můry. Někdy se opakuje pořád přesně ten samý sen dokola, jindy se opakuje jenom téma. Tyto opakované noční můry mohou souviset s tím, co zrovna ve svém životě řešíte, co se vám daný den stalo nebo, co vás už dlouho trápí. Vaše sny může ovlivnit také to, na jaký pořad se před spaním díváte v televizi.


Noční můry u dětí a u dospělých

Noční můry se nevyhýbají dětem ani dospělým a mohou spánek udělat velmi nepříjemným. Zvláště, když se často opakují. Děti se pak mohou začít bát usnout, aby se jim zase nezdál ten ošklivý sen. S usínáním pak mohou mít problémy i dospělí.


Noční děsy


Noční děsy se naopak objevují v nonREM fázi, tedy ve fázi, kdy by se nám žádné sny zdát neměly. Jak noční děsy vypadají? Dotyčný se probudí s křikem a pocitem obrovské hrůzy a děsu. Může se posadit, může dokonce i vstát z postele a jakoby před něčím utíkat. Je zmatený a často vůbec nepoznává hlasy ostatních členů domácnosti. Ty pravděpodobně probudí křik. Zejména ze začátku, když se noční děsy začnou objevovat, může být rodina opravdu vyděšená, protože vůbec nebude chápat, co se to vlastně děje.

 

A nechápe to často ani ten, který nočními děsy trpí. Po probuzení může být ještě chvíli zmatený a poté usne. Ráno si vůbec nevzpomíná na to, jestli se mu něco zdálo nebo co ho vlastně vyděsilo. Někdy si ani nepamatuje, že v noci křičel, jindy má jenom mlhavou vzpomínku na to, že v noci zažil pocit hrozně silného strachu a hrůzy.


Noční děsy u dětí a u dospělých

Noční děsy neboli pavor nocturnus, jsou časté zejména v dětském věku. Pokud je tedy zažívá vaše dítě, nemusíte se hned stresovat. Noční děsy většinou postupně samy vymizí. V dospělosti už noční děsy tak časté nebývají, nicméně mohou se objevit, zvláště, pokud jste je zažívali v dětství.


Na co pozor!

Pokud se noční děsy objevuji příliš často (několikrát do měsíce) nebo dokonce několikrát za noc, je dobré vyhledat odborníka. Zvláště, pokud se takto často noční děsy objevují u dospělého člověka. Doporučuje se například pobyt a vyšetření ve spánkové laboratoři.


Tip:

Pokud máte doma někoho, kdo trpí nočními děsy, nesnažte se ho v průběhu děsu budit! Trpělivě a konejšivě na něj mluvte, dokud se sám neprobere a nezačne na vás reagovat, rozhodně s ním ale nijak necloumejte ani na něj nekřičte. Osoba, která prožívá noční děs, se totiž reálně opravdu velmi silně bojí a neuvědomuje si, kdo a proč na ni mluví nebo sahá, a mohla by proto reagovat i agresivně.


Pomáhá, když klidným a milým hlasem dotyčnému opakovaně připomínáte, kde je a kdo je s ním v místnosti. Aničko, slyšíš mě? Neboj se, jsi doma v pokojíčku, nic se neděje, jsem tu s tebou jenom já, maminka, jsi doma, ve své postýlce…



                                            Noční můry x Noční děsy: Hlavní rozdíly


NOČNÍ MŮRY


NOČNÍ DĚSY

Vyskytují se v REM fázi

Vyskytují se v nonREM fázi

Živý, nepříjemný sen

Těžko určit odkud se děs bere

Po probuzení si sen pamatuje

Po probuzení si na křik a děs často vůbec nepamatuje

 


Spánková hygiena


Jak na noční můry? A jak předcházet nočním děsům? Připomeňme si základy spánkové hygieny

  • Zdravý režim: Snažte se nejíst těsně před spaním a zkuste alespoň dvě hodiny před spánkem přestat pracovat na telefonu či počítači, místo toho sáhněte po knize a uvařte si bylinkový čaj.
  • Kvalitní podmínky pro spánek: Místnost, ve které spíte by měla být vyvětraná, tichá a ztmavená.


Zvažte konzultaci s psychologem


Nekvalitní spánek může narušovat váš život v mnoha oblastech. Spánek by pro Vás rozhodně neměl být ničím nepříjemným, právě naopak. Proto pokud vás dlouhodobě trápí opakující se noční můry nebo noční děsy, zkuste kontaktovat psychologa. Je možné, že se vám společně s ním podaří najít něco, co by tyto poruchy spánku mohlo vyvolávat. Třeba nějaký zdroj stresu, nevhodné podmínky pro spánek nebo nějaké hluboko ukryté trápení.

















Právě jste četli článek: Noční můry vs noční děsy: Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?


Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Maetina před 11 měsíci
    Maetina

    Tak já mám asi noční děsy a zároveň noční můry, protože z plna hrdla křičím ze spaní a po probrání, si pamatují velmi živé, co se mi zdálo. Tak by mě zajímalo, kdo to takhle hezky roztřídil.

  • Tým poradny Mojra.cz před 11 měsíci
    Tým poradny Mojra.cz

    Dobrý den Martino, oba tyto pojmy jsou používány v klinické praxi, k jejich pochopení se přičinil Sigmund Freud anebo Carl Jung a samozřejmě i další. Pokud máte takové těžkosti, doporučuji návštěvu spánkového centra. Poraďte se o tom i se svým lékařem. V neposlední řadě zvažte terapii. Prospěšný Vám může být i analytický terapeut, případně i Gestalt terapie. S pozdravem Mgr. Jana Brunariová, Online psycholog poradny MOJRA.


Podobné články



Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Autor: psychologická poradna | vztah s nevlastními dětmi | tipy psychologa | vztahy mezi dětmi a nevlastními rodiči Výchova dětí je náročná etapa v životě každého rodiče. Co ale, když vychováváte dítě, které není vaše, a přesto ho chcete vychovat co nejlépe? Vycházet si s nevlastními dětmi může být často náročné, ale za to velmi obohacující v životě. Jak si ale nejlépe vytvořit pozitivní vztahy s dětmi vašeho partnera?  Trp...

Pokračovat ve čtení

Ekonomická nejistota a jak ji zvládat

Ekonomická nejistota a jak ji zvládat

Autor: psychologická poradna | Podpora při zvládání stresu a strachu | konkrétní strategie psychologaPojem „ekonomická nejistota“ je dnes stále běžnějším jevem a stává se nedílnou součástí života v moderním světě. Nestabilita na finančních trzích, rostoucí inflace, zvyšující se náklady na bydlení a každodenní potřeby, obavy ze ztráty zaměstnání, stejně jako globální události, jako například finanční krize, mohou vyvolat stres a úzkost. ...

Pokračovat ve čtení

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat