Jak se zbavit strachu a jak s ním pracovat

https://blog.mojra.cz/post/20

Strach tvoří nedílnou součást života, ať již v pozitivním, či negativním smyslu. Kladnou stránku můžeme spatřovat v jeho funkci jakéhosi varování před nebezpečím, díky strachu se vyhýbáme situacím, které jsou pro nás hrozbou, či situacím, které nás ohrožují na životě. Ovšem strach může u jedince přerůst „ochranné“ meze a stává se chorobnou zátěží, omezením v běžném fungování člověka, vyvolává deprese, agresi, děs, hrůzu aj.


Z hlediska psychologie strach rozdělujeme na 3 základní skupiny: strach, úzkost, fobie.  Je potřeba tyto pojmy od sebe odlišit.


Úzkost není založená na konkrétním podnětu, může být krátkodobá i dlouhodobá, lehká či panická. Úzkosti předchází vždy nějaká obava či předvídání toho, co by se mohlo stát (např. obava z opuštění, separační úzkost u dětí).


Chorobný strach z předmětů a situací pak označujeme jako fobii. Má přetrvávající a mnohdy anticipační charakter.


Strach je negativní emoce reagující na konkrétní podnět, často mu předchází špatná zkušenost, zážitek. Do velké míry bývá strach ovlivněn představivostí.

 


Rozlišujeme několik typů strachu:


1. Atavistický (vrozený) – např. strach z bouřek, z některých zvířat, strach ze tmy.

2. Naučený – objevuje se časem, např. strach z porodu, strach ze smrti aj.

3. Tréma – strach z projevu na veřejnosti.

 


Fyziologické projevy strachu:

 • Palpitace (bušení srdce)
 • Zrychlené dýchání
 • Třas těla, bledost
 • Zvýšený krevní tlak
 • Piloerekce neboli tzv. husí kůže

 


Základní pravidla, jak zvítězit nad strachem:


 • Postavit se strachu čelem, přiznat si čeho se obáváme a rozhodnout se s tím něco udělat.

 • Sestavit si seznam obav a možností, jak je překonat

 • Začněte „boj“ s nejlehčím bodem na seznamu, který jste si sestavili. Nebojte se požádat o pomoc rodinu, přátele, případně psychologa.

 • Vybijte si energii – jakmile se začnete bát, stoupne vám v těle hladina adrenalinu. Nesnažte se uklidnit, ale raději zvolte nějaký druh pohybu.

 • Odveďte pozornost od strachu, vymyslete si určitou činnost, úkol, při jehož plnění se musíte nanejvýš soustředit.

 
Jsou mezi námi i jedinci, kteří se strachu vystavují úmyslně, ať již sledováním hororových filmů, extrémními sporty apod. Pokud se mezi ně neřadíte, chcete své obavy řešit, ale sami si nevíte rady, vyhledejte pomoc odborníka.

 právě jste četli článek: Jak se zbavit strachu a jak s ním pracovat

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné článkyKolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

Finance nemusí být překážkou!Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu… Finance jsou častým důvodem, proč lidé s návštěvou psychologa váhají. Vyplatí se to? Nezruinuje mě to? Kolik mě to vlastně bude stát? Není výdaj jako výdajZačneme trochu zeširoka, takovým malým zamyšlením. Samozřejmě, jsou situace a životní období, kdy každý výdaj navíc bolí a opravdu není z čeho brát....

Pokračovat ve čtení

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Pokud jste dosud odkládali návštěvu psychologa jen proto, že jste měli strach z toho, co vás vlastně čeká, je nejvyšší čas to změnit! Péči o duševní pohodu není radno odkládat. Je to jako s bolavým zubem – čím déle návštěvu odkládáte, tím horší bolest je. To, co by vyřešila drobná plomba, se najednou mění v nutnost zub vytrhnout úplně. Psychický problém se může stupňovat podobným způsobem. Ale nebojte, vrtačka ani injekce vá...

Pokračovat ve čtení

Ve vztahu s... MANIPULÁTOREM

Ve vztahu s... MANIPULÁTOREM

Jste jen loutkou ve vlastním životě?V dnešním článku se zaměříme na jeden z mnoha problémů, který vás může ve vztahu potkat. Tím problémem je manipulace. Týkat se to může vlastně jakéhokoli vztahu, ať už se jedná o rodiče a děti, sourozence, kamarády nebo partnery. My se dnes blíže zaměříme právě na vztahy partnerské, ale to, co zde zazní, můžete snadno přenést i na další vztahy ve vašem životě.Tohle se mě netýká! Nebo snad ano!?J...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video