Návštěva psychologa: Jaké máte možnosti?

https://www.blog.mojra.cz/post/259

Přemýšlíte o návštěvě psychologa, ale nějak se Vám nedaří se zorientovat? Pak je tento článek právě pro Vás! Zkusíme v něm totiž stručně shrnout, jaké máte vlastně při výběru psychologické konzultace možnosti.  Možná pak pro vás bude ten první krok na cestě za vlastní duševní pohodou – tedy samotné objednání se k psychologovi – o dost jednoduší.


Individuálně nebo v páru?

 

Na samém začátku se zkuste zamyslet, zda chcete konzultovat s psychologem individuálně, v páru nebo třeba rovnou s celou rodinou. Vždy záleží na konkrétním typu problému. Není přitom pravidlem, že pokud zrovna řešíte vztahový problém, nutně musí být konzultace párová.  Pokud ale například řešíte potíže s komunikací v manželství, možná bude opravdu lepší, aby se konzultace zúčastnil i váš partner a mohli jste tak společně pracovat na zlepšení.


Je také možné domluvit si jak individuální, tak párové/rodinné konzultace. Podívejme se na modelový příklad.




Karel a Tamara už delší dobu řeší problémy ve svém vztahu – pořád se hádají a zdá se, že už spolu ani neumí trávit čas. Společně pravidelně dochází na párovou terapii. Po několika sezeních se ukázalo, že Tamara velmi těžce nese osamostatnění svých dvou dospělých dětí a jejich odchod z domu. Karel je s tímto smířený, bere to jako přirozenou součást života. Psycholog proto navrhl, aby kromě párové terapie Tamara navíc jednou týdně docházela na individuální konzultaci.

 

Psycholog „na cash“  vs. proplacený pojišťovnou?

 


Lidé mívají také často chaos, co se platby konzultací týče. Je psychologická konzultace vždy hrazená pojišťovnou? Bude po mně někdo chtít žádanku od lékaře? Účtují si všichni psychologové stejně? Pokusíme se teď tyto otázky postupně zodpovědět.


Není pravidlem, že psychologickou konzultaci proplácí pojišťovna. Zjednodušeně můžeme psychologické poradny rozdělit na dvě skupiny. Soukromí psychologové a psychologové na pojišťovnu. Soukromé poradny často jedou tzv. na cash – tedy za konzultace si zaplatíte.  Rozhodně se podle tohoto kritéria nedá posuzovat kvalita samotné konzultace.


Je dobré také pamatovat na to, že ačkoli si zjistíte, že daný psycholog spolupracuje s pojišťovnami, může se stát, že zrovna s tou vaší mít smlouvu nebude. V tom případě byste si konzultaci museli zaplatit ze svého. Další věcí, kterou je dobré mít na paměti, je fakt, že pokud budete chtít, aby vám konzultaci proplatila pojišťovna, s největší pravděpodobností budete potřebovat žádanku či doporučení k návštěvě psychologa od vašeho obvodního lékaře. Nicméně není to pravidlem, proto se raději informujte vždy přímo u konkrétního psychologa.


Návštěva v ordinaci nebo konzultace s psychologem online?


V dnešní době už si také můžete vybrat, zda za psychologem fyzicky dorazíte do jeho ordinace nebo zda zvolíte online či telefonickou konzultaci z pohodlí vašeho domu. Obě varianty mají své výhody i nevýhody.

 

Návštěva v ordinaci

Výhodou této možnosti je přímý kontakt s psychologem tváří v tvář a také neutrální prostředí jeho ordinace.


Na druhou stranu je nutné věnovat čas a energii do samotného dojíždění, které může být i značně komplikované, pokud žijete v místě, kde není psychologická péče snadno dostupná. Další komplikací pak mohou být poměrně dlouhé čekací doby.



Online psychologická konzultace

Při konzultaci přes telefon či emailem přímý kontakt s psychologem chybí. Je také nutné myslet na to, že je potřeba zajistit kvalitní internetové připojení nebo dostatečný telefonický signál. Výhodou ovšem je, že konzultace může proběhnout opravdu odkudkoli. Ať už jste v obýváku, na zahradě nebo klidně na druhé straně zeměkoule.


Termíny bývají časově flexibilnější. Psychologické ordinace mají často ordinační hodiny ve stejném časovém rozpětí, jako bývá pracovní doba mnohých lidí. Konzultaci online je většinou možné domluvit také v pozdějších večerních nebo naopak ranních hodinách.


Konzultace online poskytuje také určitou míru anonymity. Ačkoli návštěva psychologa rozhodně není ostuda ani nic za co by se bylo třeba stydět, mnozí lidé to tak bohužel stále vnímají. Konzultaci s psychologem pak odkládají a odmítají hlavně proto, že se bojí, že je někdo uvidí, že to někdo zjistí… U konzultace online tento problém odpadá.


V současné době je také možnost konzultace s psychologem přes webkameru, což umožňuje přiblížit se kontaktu tváří v tvář.

 

Možnosti psychologických konzultací na Mojra.cz


Psychologická poradna Mojra.cz je soukromá poradna, která nabízí konzultace online. Momentálně je vám k dispozici 15 psychologů, konzultace mohou proběhnout v českém, slovenském, polském, německém, anglickém či španělském jazyce.


Na výběr máte několik typů konzultací. Zvolit si můžete konzultaci emailovou, telefonickou nebo video-hovorovou (například přes Skype, psycholog má po celou dobu konzultace zapnutou svou webkameru, máte s ním tudíž kontakt tváří v tvář. Zda si kameru zapnete i vy, to je na vás).


Mojra.cz se také snaží maximálně zkracovat čekací lhůty, volný termín tak můžete mít klidně ještě ten samý den, třeba rovnou do hodiny. Víme, že některé problémy zkrátka nepočkají.

 


Mojra.cz: To nejdůležitější ještě jednou:

  • 15 psychologů
  • 6 jazyků
  • Video-hovorové, telefonické, emailové konzultace
  • Termín konzultace klidně i do hodiny
  • Individuální, párové i rodinné poradenství

 









Pokud vás zajímá, jak se můžete v naší poradně Mojra.cz objednat, naleznete videonávod pod tímto odkazem VIDEO: Jak se objednat k psychologovi. 







Právě jste četli článek: Návštěva psychologa: Jaké máte možnosti?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Autor: Psychologická poradna | Ztráta zaměstnání | Vliv ztráty práce | Strategie zvládání ztráty práce Ztráta zaměstnání patří mezi nejstresovější události v životě, a to zejména pro lidi v produktivním věku, kteří se blíží k důchodu. V tomto životním období může být hledání nové práce složitější a emocionálně náročnější.Emocionální vliv ztráty práce Ztráta práce může mít silný emocionální dopad, zejména když člověk...

Pokračovat ve čtení

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat