Sociální fobie - příznaky a její léčba

https://www.blog.mojra.cz/post/26

V tomto článku volně navazujeme na předcházející téma o fobiích a zaměříme se konkrétně na sociální fobii.



Co je to sociální fobie, nebo chcete-li strach z lidí?


Jedná se o úzkostnou poruchu, v dnešní době můžeme říci, že jednu z nejrozšířenějších. Lidé trpící sociální fobií mají strach z lidí, komunikace s nimi, respektive z jakéhokoli kontaktu, kdy by byli středem pozornosti.


Příčiny sociální fobie mohou být různé, většinou se rozvíjí v období puberty, tedy v době, kdy se nejvíce projevujeme, účastníme se různých akcí a jsme celkově pod drobnohledem okolí. Může se však projevit i nárazově, nejčastěji pokud jsme vystaveni velkému stresu. Intenzita strachu a úzkosti je různá podle situace, ve které se nacházíme a také podle individuálních pocitů, každý člověk má své hranice jinde. Hůře se cítíme mezi cizími lidmi než s rodinou, ovšem v konečném důsledku tato fobie velmi ovlivní naši životní úroveň – přestáváme úplně vycházet z domu, což vede mj. ke ztrátě zaměstnání.



Osoba trpící sociální fobií si plně uvědomuje svůj problém, myslí si, že jej dokáže svépomocí vyřešit, což není snadné, ba spíše nemožné, jelikož fobie jej opět dostihne.




Sociální fobie – projevy


  • strach a úzkost z jakéhokoli kontaktu s lidmi, anticipační úzkost
  • červenání v obličeji
  • uhýbání očima při komunikaci
  • třas rukou
  • nevolnost
  • bušení srdce, zrychlený puls
  • pocení
  • panická ataka, zhroucení

 


Dopady sociální fobie


Jak jsme již zmínili výše, strach z lidí výrazně ovlivňuje kvalitu našeho života. Lidé trpící sociální fobií nechtějí být za žádných okolností středem pozornosti, vyhýbají se proto situacím, jako je vystupování před jednotlivcem i skupinou osob, nedokáží prosadit svůj názor a bojí se o to pokusit, nesnesou mnohdy už ani pohledy okolí.


Neustále se kontrolují, a to jak v chování, tak i svůj vzhled. Mají výrazně omezené sociální schopnosti, velmi těžko navazují milostné vztahy. V těžkých stavech člověk trpící touto fobií přestane vycházet z bytu, což vede ke ztrátě práce a finančním potížím. Mnohdy se dostaví deprese, další úzkostné poruchy, závislost na alkoholu či užívání narkotik, myšlenky na sebevraždu.


Sociální fobie – léčba


Existuje způsob, jak se zbavit sociální fobie? Ano, ač se to na první pohled nemusí zdát, sociální fobie je dobře léčitelná. Problémem osob trpících sociální fobií je pocit, že jsou na to sami, že se nedokáží změnit. Proto je nejlepším řešením vyhledat pomoc odborníka – psychologa (popř. psychiatra), ten na základě rozhovoru s vámi stanoví nejlepší postup léčby, a to buďto pomocí léků – antidepresiv, psychoterapie či kombinací obou.

 


Psychofarmaka, antidepresiva

Užívání léků má rychlý účinek, k výraznému zlepšení dochází zhruba u 80% procent pacientů.

 


Psychoterapie

Nejčastěji se využívá tzv. kognitivně-behaviorální terapie. Základem této terapie je naučit člověka vnímat stresující situace jinak, ovládat své emoce, pocity a negativní myšlenky. Součástí terapie je také zlepšení sociálních dovedností, komunikace s lidmi, vystupování před skupinou aj. Princip spočívá ve vytváření umělých situací na sezeních a následně vystavení se realitě. Tato metoda má největší účinek, pokud probíhá ve formě skupinové terapie, vždy se však postupuje od jednoduchých, málo stresujících úkolů k těm náročným.

 


Kombinace psychofarmak a psychoterapie

Volí se v případě, kdy samostatné užívání léků či jen terapie nestačí.

 





Ať už psycholog zvolí jakoukoliv formu léčby, je vždy důležité začít se postupně vystavovat reálným situacím a naučit se je zvládat. Jakmile dosáhnete prvního sebemenšího úspěchu (přestanou se vám třást kolena, potit ruce …), bude se váš stav neustále jen zlepšovat. 






Pokud vás zajímá, jak se můžete v naší poradně Mojra.cz objednat, naleznete videonávod pod tímto odkazem VIDEO: Jak se objednat k psychologovi. 












Právě jste četli článek: Sociální fobie - příznaky a její léčba

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Duše na dlani: Lže nám naše vlastní hlava? Aneb co vám o úzkosti nikdy neřekli

Duše na dlani: Lže nám naše vlastní hlava? Aneb co vám o úzkosti nikdy neřekli

Autor: Psychologická poradna | PODCAST | rozhovor | tipy psychologaPodcast, který otevírá svět psychologie, je dostupný na všech vašich oblíbených platformách: YouTube Spotify Apple Podcast České Podcasty PodBean Podívat se na video: Video...

Pokračovat ve čtení

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Autor: Psychologická poradna | prevence duševního zdraví Mojra a RBP | tipy psychologaPředstavte si svou mysl jako zahradu. Jak byste se o ni starali, aby kvetla a prosperovala? Zalévali byste květiny, otrhávali plevel, hnojili, když je potřeba. Pokud byste tyto kroky zanedbali, zahrada by zarostla a bylo by těžké ji opět obnovit.  Prevence duševního zdraví je jako zalévání těchto květin – pravidelná péče, která přináší harmonii a klid. V našem uspěch...

Pokračovat ve čtení

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Autor: psychologická poradna | Placebo efekt | tipy psychologa | Jak to s ním opravdu je? „Pro šťastný život nepotřebuješ mnoho věcí; všechno už máš v sobě a ve svém způsobu myšlení.“ - Marcus Aurelius Placebo efekt je považován za jeden z nefascinujících fenoménů v medicíně a psychologii. Jeho síla spočívá v schopnosti ovlivnit zdraví člověka na základě víry a očekávání, aniž by bylo nutné podávat skutečný lék. Ale jak tento ef...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat