Panická porucha - jak ji zvládat a léčit

http://blog.mojra.cz/post/30

Pocity strachu nejsou pro člověka nic neobvyklého, díky němu se vyhýbá mnohým nebezpečným situacím, vyostřuje smysly. Problém nastává v případě, kdy jsou projevy strachu a úzkosti natolik silné, že vedou k mnoha psychickým nemocem. Jednou z nich je právě panická porucha, které se budeme věnovat v tomto článku.

 

Co je panická porucha?
 

Na úvod je potřeba rozlišit panickou poruchu od fobie. Fobie řadíme mezi úzkostné poruchy z konkrétních objektů, lidí či situací. Oproti tomu panická porucha (panická ataka) je epizodická záchvatová úzkost, která vzniká bez zjevné příčiny. Jinak řečeno, jde o záchvaty úzkosti, které člověka přepadnou náhle, nelze je předvídat a nejsou spojeny s konkrétními podněty. Panická porucha se vyskytuje ve větší míře u žen než mužů, nejčastěji v období dospívání či mezi 45. – 55. rokem. Jde o velmi vážný problém, který má negativní dopad na vaše každodenní fungování v běžném životě.

 

Proč vzniká panická porucha, jaké jsou její příčiny?

 

Důvodů, proč se u jedince rozvine panická porucha, může být mnoho. V odborných publikacích se nejčastěji uvádí, že jde o naučené chování, které může mít počátek v určitém velmi stresujícím zážitku. Člověk má tendenci spojovat si např. různé fyzické příznaky s konkrétní situací, hrozbou a na základě toho reaguje, pocity se prohlubují a přerůstají v paniku (bolest na hrudi = infarkt = strach ze smrti).


Psychologové se velmi často setkávají u klientů s panickou poruchou jako důsledkem nadměrného stresu, přičemž více ohroženi jsou lidé se silnou osobností, kteří si nemohou dovolit dát najevo jakoukoli slabost (manager velké firmy, živitel rodiny).Mnohdy se panická porucha neprojeví hned, ale až v momentě, kdy stresová situace odezní (po ztrátě zaměstnání, rozvodu).

 Jaké jsou příznaky panické poruchy?


Psychické projevy:


 • Strach, pocit napětí, obavy, katastrofické myšlenky
 • Problémy se spánkem, ospalost
 • Špatná koncentrace
 • Podrážděnost, přílišná lekavost
 • Záchvaty hrůzy
 • Úzkostná očekávání
 • Deprese
 • Depersonalizace, derealizace

 

Fyzické projevy:


 • Zrychlené dýchání, dušnost
 • Nadměrné pocení
 • Bolesti na hrudi, tachykardie
 • Závratě, točení hlavy
 • Třas těla
 • Návaly horka/chladu
 • Bolesti zad, páteře, hlavy, břicha
 • Červenání, či naopak bledost
 • Přejídání, či nechutenství
 • Sucho v ústech
 • Potíže s viděním Při záchvatu paniky má člověk pocit, že omdlí, zemře, že se přestane úplně ovládat či zešílí. Panická ataka trvá zhruba do 30 minut, na konci dochází k uvolnění či přetrvávání napětí, vyčerpání.

 Důsledky panické poruchy

 

Člověk zažívající ataky paniky se ve většině případů začne vyhýbat místům, kde k záchvatu došlo, nebo kde předpokládá, že by mohla nastat stresující situace, což často vede ke vzniku agorafobie. Jestliže není panická porucha včas léčena, může skončit hospitalizací a mít vážný dopad na vaše psychické a fyzické zdraví, proto je důležité řešit tento problém s psychologem či psychiatrem.

 


Jak probíhá léčba panické poruchy?

 

Nejprve je důležité vyloučit jinou možnost potíží, jako je např. infarkt. Poté psycholog či psychiatr stanoví, zda se u pacienta projevuje panická ataka v lehké či těžké formě. Podle toho následně zvolí způsob léčby. U lehčích případů se začíná s psychoterapií (hypnoterapie, kognitivně-behaviorální terapie…), případně jsou nasazena antidepresiva. Těžší formy se pak léčí kombinací terapie a psychofarmak (antidepresiva, antipsychotika atp.).Doba trvání léčby je ryze individuální, nejčastěji hovoříme o letech, jsou však i případy, kdy se výsledky dostavily již po několika měsících. Je nutné si uvědomit, že pokud panickou poruchu nezačneme včas řešit s odborníkem, může se táhnout po celý život a zhoršovat se.

 

Právě jste četli článek: Panická porucha - jak ji zvládat a léčit

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné články5 kroků k větší důvěře a otevřenosti ve vztahu

5 kroků k větší důvěře a otevřenosti ve vztahu

Láska a důvěra, důvěra a vztah jsou neoddělitelné nádoby. Známe to každý. Komunikace vázne, panuje mírné dusno nebo napětí, cítíme, že možná ne vše je vyřčeno. Může se to stát v jakémkoli vztahu. Příčiny mohou být různé, nevěra, velké změny, hádka, stres, ale někdy třeba jen to, že na sebe máte méně času. To vše může s opravdovou důvěrou a (nejen) emocionální otevřeností ve vztahu pořádně zamávat. Ale nic není ztraceno! ...

Pokračovat ve čtení

Káva, čaj, pervitin, extáze, kokain aneb drogy zvané psychostimulancia

Káva, čaj, pervitin, extáze, kokain aneb drogy zvané psychostimulancia

Názvy jako káva, čaj nebo nikotin vás nejspíš nechají chladnými, protože se s nimi setkáváte denně, ať už osobně, nebo zprostředkovaně. Co kdybychom vám ale řekli, že je řadíme do stejné skupiny jako extázi, kokain nebo třeba pervitin?  V tomto článku se seznámíme právě se stimulačními látkami, s jejich účinkem na naši psychiku, ale také prozradíme, jak je můžeme využít ve zdravotnictví. Psychostimulační látky a jejich úč...

Pokračovat ve čtení

Co jsou to halucinace a co se při nich děje s naší psychikou?

Co jsou to halucinace a co se při nich děje s naší psychikou?

Možná jste už zažili situaci, kdy jste šli po ulici a povšimli si poměrně výstředního kolemjdoucího, který vypadal, jako by si s někým povídal. Nebo jste snad i vy sami někdy použili termín „Nemáš jenom halušky?“. Co ale ve skutečnosti jsou halucinace a jak působí na naši psychiku, si přiblížíme v následujícím článku. Co jsou to halucinace a jaké známe druhy? Halucinace jsou šalebné vjemy, které mohou postihovat všechny smyslové modal...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video