S čím vám může pomoci terapeut?

http://blog.mojra.cz/post/331

Objednat se nebo neobjednat? To je to, oč tu běží! Mnoho lidí se začátkem terapie dlouho otálí. Myšlenka na to, že by bylo fajn promluvit si s psychologem, se jim sice pořád vrací, ale ne a ne se rozhoupat. Proč? Důvod je prostší, než si myslíte.  A dost možná se týká i vás.


Je tohle problém, který by měl řešit terapeut? Neměli bychom to zvládnout sami? Nebude si psycholog myslet, že jsem neschopná/neschopný, že se na něj obracím jenom s touhle prkotinou? Možná to jenom moc řeším…STOP!!!

 

Velké a malé problémy? V žádném případě!

 

 

TAKHLE NE! Trápím se málo, to není na terapii


„S terapeutem jsem v kontaktu už asi rok půl, bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem udělal. Co bych změnil? Ozval bych se dřív. Váhal jsem téměř rok – pořád jsem si opakoval, že se mi vlastně nic hrozného nestalo a nejsem ani blázen. Prostě jsem měl neshody v rodině, a to je celé. Tím přece nemůžu zatěžovat psychologa, ne? Situace byla neúnosná, ničilo mě to. Tak jsem se jednoho dne odhodlal a terapeuta kontaktoval, říkal jsem si, že mě kdyžtak pošle do háje. Ale neposlal, všechno, co jsem řekl bral naprosto vážně.“


PhDr. Michaela Miechová dodává: Největším nepřítelem je stud


„Pochybování o vlastním trápení. Pocity studu, že jsem svůj „malý“ problém nezvládnul vyřešit sám. Tohle vnímám u klientů, a veřejnosti obecně, bohužel stále jako velký a palčivý problém. Při tělesných bolestech lidé neváhají kontaktovat lékaře, při těch psychických, jako by si pomoc nechtěli dopřát. Myslím, že budu mluvit za všechny naše psychology, když řeknu, že se rozhodně nemusíte bát toho, že by vám psycholog řekl, že se na něj obracíte s příliš malým problémem. Příliš malé problémy neexistují! Každé vaše trápení bereme vážně a uděláme vše pro to, abychom společně s vámi našli cestu ven. Tak se nám nebojte ozvat.“
Jaká témata řeší terapeuti nejčastěji? Potvrzeno našimi psychology!

 

Traumata


Co si pod tím vlastně představit? Pro každého může být traumatem něco jiného. Obecně můžeme říct, že se jedná o velmi silný zážitek, událost nebo zkušenost, která porušuje duševní rovnováhu a dotyčný ji nezvládá vlastními silami a strategiemi zpracovat.


Může se jednat o živelné katastrofy, přepadení, znásilnění, úmrtí blízkého člověka, různá traumata z dětství, situace naprosté bezmoci a třeba i trauma z porodu nebo úrazu. Tyto situace se navíc nemusí stát přímo vám, ale traumatizovat vás mohou i v případě, kdy jste svědkem nebo blízkým člověka, který si traumatem prošel.


Někdy se trauma projeví až po určitém čase a to může vést k rozvoji posttraumatické stresové poruchy.

 


Úzkost a fobie

 

Úzkost, strach, fobie – tyto nepříjemné pocity se projevují nejen v našem těle ale i v psychice. Sevření, bušení srdce, panika.

Fobie je patologická forma strachu z určité osoby, předmětu nebo třeba situace. Úzkost je také podobná právě strachu, dotyčný prožívá velmi podobné pocity, ale neví, z čeho přesně má vlastně strach. Prostě ho jen cítí.


S fobiemi a úzkostmi se často pracuje v rámci kognitivně-behaviorální terapie.

 


Vztahy


Další oblastí, se kterou se lidé na terapeuty obracejí, jsou vztahy. Ať už se jedná o ty partnerské a manželské nebo rodinné. Řeší se taky vztahy mezi přáteli nebo v práci. Obzvláště časté jsou pak témata nevěry a vztahových krizí.


V případě, že na terapii dochází oba partneři, mluvíme pak o tzv. párové terapii.

 
Toto byly ty nejčastější oblasti, které se v rámci terapie řeší. Ale rozhodně to není všechno!

Na terapeuta se můžete obrátit v podstatě s jakýmkoli problémem: přes ty osobní a vztahové až po problémy profesní. Ať už jde o ztrátu smyslu, špatné zážitky z dětství, každodenní trápení nebo chování, které chcete změnit.

 

TIP: Od nás pro vás :)

Nechceme, abyste své duševní zdraví zanedbávali kvůli nejistoty a nedostatku informací. Zároveň víme, že každý má svých starostí nad hlavu a trávit hodiny hledáním potřebných informací není vždy možné.

Co je to terapie? Kdo je to terapeut? Tady máte vše na jednom místě. Podívejte se na další články z naší minisérie: Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na terapeuta

Kdo je to terapeut a kdo je psycholog?

Jak najít svého terapeuta?

Jak probíhá terapie online?

 

 

 

 

 


Začněte svou online terapii na Mojra.cz: Krok za krokem

 


1. Vyberte si terapeuta

Prohlédněte si profily našich psychologůMomentálně je vám k dispozici tým více než 20 psychologů a právě na jejich profilu si můžete přečíst, na jaké problémy se nejčastěji zaměřují a hned vidíte i nejbližší možný termín pro objednání prvního sezení. Terapii můžete začít ještě dnes!

 
2. Zvolte kontakt, jaký vám vyhovuje

Vybrat si můžete mezi e-mailovou nebo hovorovou konzultací (klasický telefonický rozhovor, Skype, WhatsApp, Viber…).

 
3. Objednejte se

Přes jednoduchý formulář dokončete vaši objednávku. Ničeho se nemusíte bát, formulář vás vede hezky krok po kroku, takže vždy přesně víte, co máte zadat.

 

 

V případě jakýchkoli nejasností, dotazů nebo nevyhovujících termínů nás kontaktujte na čísle +420 731 226 690

 

 

 Jste  připravení začít konečně řešit své problémy?

 

Výborně!

 

 Právě jste četli článek: S čím vám může pomoci terapeut ?


Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyPsycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?

Psycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?

Pryč s předsudky! Teď už je opravdu čas říct si o pomoc Existuje bohužel mnoho předsudků, které lidem brání v návštěvě psychologa. Mezi ty nejznámější jistě patří rozšířené přesvědčení, že každý, kdo se svěří do péče psychologa, je blázen. To je naprostý nesmysl. I zdravý člověk se může někdy potýkat s problémem, který není schopen zvládnout svépomocí.  A v dnešní náročné době to není nic ...

Pokračovat ve čtení

Online poradenství: PSYCHOLOG PŘES EMAIL

Online poradenství: PSYCHOLOG PŘES EMAIL

Efektivní řešení pro ty, kteří si potřebují utřídit myšlenky   PhDr. Michaela Miechová vzpomíná   Pamatuju si na zvláštní začátek jedné Skype konzultace s mladou ženou. Po úvodním seznámení jsem se chtěla dozvědět více o tom, proč se na mě obrátila. „Já o tom asi nemůžu mluvit,“ odpověděla tehdy.Chvíli jsme si povídaly a já se snažila opatrně zjistit, proč o tom vlastně mluvit nemůže – jestli to nejde nebo jes...

Pokračovat ve čtení

Manželská poradna: Když chcete dát vztahu ještě šanci

Manželská poradna: Když chcete dát vztahu ještě šanci

… a najít znovu své „a žili šťastně až do smrti.“To důležité hned na úvod: vztahy nejsou vždycky pohádka. Tedy ze začátku možná ano, nebo to tak alespoň vypadá. Vždyť to znáte. Byla to láska jako trám, všichni vám ji záviděli. Pak se ale něco zásadního pokazilo, možná z ničeho nic, možná jste k tomu dospěli postupně. Přestalo vám to fungovat, ale láska tak úplně nezmizela.Vy cítíte, že je to na nic, partner to vnímá taky. Ale c...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video