KDO JE TERAPEUT A KDO JE PSYCHOLOG?

http://blog.mojra.cz/post/328

NENÍ ČAS ZTRÁCET ČAS!

JASNĚ, STRUČNĚ A PŘEHLEDNĚ O TOM, KDO JE KDO MEZI ODBORNÍKY NA DUŠEVNÍ ZDRAVÍ


Orientovat se v tom, kdo co vlastně dělá může být někdy docela fuška. Vždyť tady máme tolik různých odborníků: psychology, terapeuty, kouče, psychiatry… Asi tak nějak matně tušíte, že se všichni starají o lidskou psychiku, ale víte taky, jaký je mezi těmito odborníky rozdíl? Dneska jsme pro vás připravili ty nejdůležitější informace o psychologovi a terapeutovi.


Nemusíte už zdlouhavě vyhledávat, čím se zabývají nebo kde je najít, máme to tady pro vás všechno na jednom místě!

 Víme, na co se chcete zepta
t: Co je to vlastně ta terapie?

Terapie je proces, který je vhodný zejména (ale ne pouze!) pro náročnější problémy, příkladem může být třeba práce s traumatem, strachy a fobiemi, závislostmi nebo poruchami osobnosti.

Terapie je obvykle dlouhodobá a jde do hloubky problému. Psycholog, terapeut ani psychoterapeut neodvedou práci za vás, ale budou vám průvodci, rádci a oporou.


 Psycholog vs Terapeut: KDO JE KDO?

 

Kdo je psycholog?

 

Psycholog je člověk, který vystudoval psychologii. Tedy přesněji, jedná se o absolventa magisterského oboru psychologie, nejčastěji je to absolvent filozofické fakulty.  Během tohoto studia nasbíral praktické i teoretické znalosti a dovednosti, má za sebou také předměty jako anatomie či neuropsychologie. Ale pozor – lékař to není, nemůže vám tedy předepsat léky.


Pokud jste se na psychologa chtěli obrátit právě kvůli medikaci, tak vás zklamu. Nehledáte nejspíš psychologa, ale psychiatra.
NEPŘEHLÉDNĚTE! Kdo je kdo: psycholog, psychiatr, kouč, terapeut


Kde najdu psychologa?


Uplatnění psychologů je široké! Najít je tak můžete ve školách, nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních, ale také v soukromých poradnách a klinikách, neziskovkách, nízkoprahových službách nebo ve velkých firmách. Psycholog může být odborníkem ve školní, forenzní, klinické nebo třeba dopravní psychologii.


S čím pomůže psycholog?


  • Osobní problémy (motivace, ztráta sebevědomí, stres, duševní poruchy, nespavost, úzkosti, deprese…)


  • Vztahové problémy (partnerské, manželské či výchovné potíže, nevěra, krize ve vztahu, samota, rozvod…)


  • Profesní problémy (nové zaměstnání, příprava na pohovor, pracovní výkonost, time-manegment, výpověď, vyhazov, komunikace s nadřízenými, volba povolání…)


Můžete se na něj tedy obrátit v podstatě s jakoukoli svou starostí nebo těžkostmi, které momentálně řešíte. Psycholog může vést terapii, věnovat se psychodiagnostice, krizové intervenci nebo třeba motivačním rozhovorům.

 Kdo je (psycho)terapeut?

 


Je každý terapeut zároveň psychologem? Ne!
Teď jste možná trochu zmatení a lehce šokovaní. Jak to tedy je? Nebojte, hned vám to všechno vysvětlíme.


Tady to začíná být zajímavé!


Terapeut může být v podstatě kdokoli. Jak je to možné? V současné době totiž neexistují jasné podmínky, které by vymezovaly, kdo se může terapeutem nazývat. Může to být psycholog, který pracuje terapeuticky, ale může se také jednat o naprostého laika, který nemá žádné psychologické vzdělání ani žádný speciální kurz.


Psychoterapeut je odborník s vysokoškolským vzděláním, která absolvoval sebezkušenostní psychoterapeutický výcvik (ten obvykle trvá okolo 5 let) a dva roky supervize. Psychoterapeuty najdete, podobně jako psychology, jak ve zdravotnických zařízeních, tak v soukromých ordinacích nebo v oblasti sociálních služeb. Jak nenaletět? 

Shrnuli jsme pro vás, na co si dát při výběru terapeuta pozor!

 

Jak tedy poznat, jakého odborníka si vybrat a nenaletět podvodníkovi? Přeci jen do terapie budete investovat nejen peníze, ale i svůj čas a energii, takže je jasné, že chcete být v dobrých rukou.


Na toto pozor!


  • Vzdělání, kurzy: Zpozorněte, pokud se dotyčný nazývá (psycho)terapeutem a nemá žádné formální vzdělání (psychologii ani jiný příbuzný obor) a neabsolvoval ani žádné specializované kurzy či workshopy.


  • Terapeuti-kouzelníci: Pokud dotyčný nabízí všelék na všechny možné problémy, včetně těch, které patří do rukou jiných odborníků (lékařů, právníků, sociálních pracovníků apod.) je to další varovný signál!


  • Pánové času: Nabízí-li někdo terapii a zároveň slibuje, že jakýkoli problém vyřeší během jednoho sezení, je něco špatně. Samozřejmě, někomu může jedna konzultace s psychologem či terapeutem stačit, je to ale velmi individuální a rozhodně to nelze slibovat dopředu. Navíc terapie je typická právě tím, že je dlouhodobá – takže od „odborníků“ slibujících zázraky na počkání radši rychle pryč!


Mojra.cz: Poznejte naše online terapeuty


V našem týmu máme více než 20 terapeutů a za každého z nich se můžeme zaručit. Všichni naši psychologové mají za sebou psychologické vzdělání a řadu kurzů i léta praxe a zkušeností.

PROFILY NAŠICH PSYCHOLOGŮ

Chceme, aby byl pro vás výběr psychologa jednoduchý a transparentní. Každý psycholog má na Mojra.cz svůj profil, kde se s ním můžete seznámit. Najdete tam nejen fotku, abyste věděli, kdo se skrývá za jménem a tituly, ale také veškerou praxi, absolvované kurzy a vzdělání.

A ještě něco navíc!
Určitě chcete vybrat psychologa, který se přímo orientuje v tom, co vás zrovna trápí. Naši psychologové jsou odborníci na širokou škálu problémů, abyste ale měli lepší přehled, ke každému jsme také připsali, v čem je naprostá jednička.

 

è  CHCI SE OBJEDNAT

 

 POTŘEBUJETE PORADIT S VÝBĚREM PSYCHOLOGA?

Kontaktujte naši klientskou podporu!

+420 731 226 690         poradna@mojra.cz

 

Právě jste četli článek: KDO JE TERAPEUT A KDO JE PSYCHOLOG?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyHOME OFFICE v čase pandemie. Jak ho zvládnout a nezbláznit se?

HOME OFFICE v čase pandemie. Jak ho zvládnout a nezbláznit se?

Loni nás všechny zaskočilo něco, co jsme vůbec nečekali. Nová pandemie koronaviru zcela narušila veškeré běžné činnosti, na které jsme byli zvyklí. Neustále se šířící virus a zpřísněná restriktivní opatření donutila řadu firem a společností přistoupit k zavedení tzv. home office, čili práce z domova. Ne všichni ale tento způsob práce vítají. Zvlášť v době, kdy jsou uzavřené školy, a děti tak přešly na online výuku, může ...

Pokračovat ve čtení

Psycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?

Psycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?

Pryč s předsudky! Teď už je opravdu čas říct si o pomoc Existuje bohužel mnoho předsudků, které lidem brání v návštěvě psychologa. Mezi ty nejznámější jistě patří rozšířené přesvědčení, že každý, kdo se svěří do péče psychologa, je blázen. To je naprostý nesmysl. I zdravý člověk se může někdy potýkat s problémem, který není schopen zvládnout svépomocí.  A v dnešní náročné době to není nic ...

Pokračovat ve čtení

Online poradenství: PSYCHOLOG PŘES EMAIL

Online poradenství: PSYCHOLOG PŘES EMAIL

Efektivní řešení pro ty, kteří si potřebují utřídit myšlenky   PhDr. Michaela Miechová vzpomíná   Pamatuju si na zvláštní začátek jedné Skype konzultace s mladou ženou. Po úvodním seznámení jsem se chtěla dozvědět více o tom, proč se na mě obrátila. „Já o tom asi nemůžu mluvit,“ odpověděla tehdy.Chvíli jsme si povídaly a já se snažila opatrně zjistit, proč o tom vlastně mluvit nemůže – jestli to nejde nebo jes...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video