Jak se projevuje úzkost a jak se ji zbavit

https://www.blog.mojra.cz/post/51

Stavy úzkosti zažívá občas každý z nás, stejně jako strach má i úzkost v našem životě své opodstatnění, do jisté míry má ochranný charakter. Problém nastává, pokud tyto stavy zažíváte příliš často, jsou stále silnější a začnou-li se negativně odrážet na kvalitě života. V takovémto případě již můžeme hovořit o tzv. úzkostné poruše.



Co je to úzkost?


Úzkost můžeme z psychologického hlediska definovat jako složitou kombinaci negativních emocí (strach, obavy, zlé předtuchy), která je doprovázena nepříjemnými fyzickými příznaky. Úzkostné stavy mohou být akutní, krátkodobé/dlouhodobé, spontánní, situační, anticipační. Intenzita těchto stavů je různá - od mírných projevů až po ataky paniky.


Úzkostné poruchy ohrožují až čtvrtinu populace, jsou jednou z nejčastějších psychických nemocí. Nijak nenarušují vnímání reality, člověk trpící úzkostí si plně uvědomuje nesmyslnost svého jednání, ale není schopen je ovládat, což se postupně odrazí na jeho každodenním fungování, případně dojde až k naprosté izolaci od okolí.



Typy úzkostných poruch:


Obsedantně kompulzivní porucha

Jedná se o zvláštní poruchu chování při níž člověka trápí nepříjemné myšlenky. Jedinec trpící obsedantně kompulzivní poruchou nachází úlevu v pravidelném opakování určité činnosti např. 3x kontroluje zamknuté dveře, obcházení určitých dlažebních kostek apod.


Sociálně úzkostná porucha (sociální fobie) 

Jedna z nejrozšířenějších úzkostných poruch. Lidé trpící tímto typem fobie pociťují strach z lidí a komunikace s nimi, respektive z jakéhokoli kontaktu, kdy by byli středem pozornosti. Příčiny sociální fobie mohou být různé, většinou se rozvíjí v období puberty, může se však projevit i nárazově, nejčastěji pokud jsme vystaveni velkému stresu. Intenzita strachu a úzkosti je různá podle situace, ve které se nacházíme a také podle individuálních pocitů. V konečném důsledku tato fobie velmi ovlivní naši životní úroveň – přestáváme úplně vycházet z domu, což vede mj. ke ztrátě zaměstnání. Osoba trpící sociální fobií si plně uvědomuje svůj problém, myslí si, že jej dokáže svépomocí vyřešit, což není snadné, ba spíše nemožné. Mnohdy se dostaví deprese, další úzkostné poruchy, alkoholismus, závislost na drogách, sebevražedné myšlenky.  


Generalizovaná úzkostná porucha 

Nadměrné a nekontrolovatelné obavy týkající se běžných denních situací (zaměstnání, finance, čistota v domácnosti a jiné). Intenzita úzkosti je nepřiměřená zdroji obav a má negativní vliv na každodenní fungování člověka. Objevuje se většinou v období dospívání, příčinou vzniku bývá stresující nebo traumatizující událost. Mnohdy je doprovázena depresemi, různými typy fobií, alkoholismem.



Posttraumatická stresová porucha (PTSD)

PTSD je reakcí na nepřiměřený a závažný stres, traumatickou událost. Člověk si v mysli opakovaně přehrává danou situaci, trápí ho noční můry, následkem čehož se úmyslně vyhýbá místům a situacím, ve kterých k události došlo. Traumatizující situaci nemusí prožít přímo pacient, ale také jeho blízký, či se u ní naskytne jen jako svědek (válka, povodně, požár, týrání, znásilnění, únos apod.). Tuto poruchu často doprovází deprese, jiné typy úzkostných poruch, různé závislosti atd.


Agorafobie 

Strach z veřejných prostranství a míst, kde by nebyla rychle dostupná pomoc. Tento typ fobie má často za následek naprostou izolaci jedince, který postupně přestane vycházet z bytu.


Panická porucha

Opakované intenzivní záchvaty úzkosti bez zjevné příčiny. Panická ataka se může objevit i několikrát denně a odezní zpravidla do několika minut. Neléčená panická porucha může vést k depresím, agorafobii, závislosti na návykových látkách, či sebevraždě.


Specifické fobie

Chorobný strach z různých situací, objektů či lidí. Známo je přes 500 druhů fobií, např. klaustrofobie, arachnofobie, patofobie a další.



Příčiny úzkosti


Odpovědí na otázku, proč vznikají úzkostné stavy je mnoho. Původní teorie předpokládaly, že úzkost má ryze psychologický podtext, dnes se však odborníci přiklánějí k názoru, že je potřeba na příčiny úzkostných stavů pohlížet komplexně. Svou roli zde mají genetické, výchovné, biologické a existenciální předpoklady jedince - úzkostná porucha může být dědičná, mnohdy souvisí se separační úzkostí v dětství, špatným sociálním zázemím rodiny, přísnou výchovou apod.



Projevy a příznaky úzkostné poruchy



Fyzické projevy:

  • bušení srdce
  • zrychlený puls
  • pocení
  • nekontrolovatelný třes
  • sucho v ústech
  • návaly horka
  • závratě
  • problémy s dýcháním, bolesti na hrudi
  • potíže s trávením.



Psychické projevy: 

  • neklid
  • obava ze ztráty kontroly
  • derealizace
  • depersonalizace
  • poruchy příjmu potravy
  • spánkové poruchy
  • deprese



Diagnostika a léčba úzkostné poruchy


Diagnostikovat u jedince úzkostnou poruchu není pro lékaře snadný úkol. Pacienti přicházejí do ordinací praktických lékařů s nejasnými příznaky a různými nemocemi, proto jsou často odesílání na mnohá vyšetření jako je ultrazvuk, EKG, sono břicha, vyšetření štítné žlázy apod. Jakmile praktický lékař stanoví diagnózu, může se pokusit úzkostnou poruchu léčit sám, častěji je však pacient odeslán na odbornou konzultaci k psychologovi či psychiatrovi.


Jak probíhá léčba úzkostné poruchy?


Léčba je založena na kombinaci psychoterapie a farmakologické medikace. Psychologové nejčastěji využívají kognitivně-behaviorální terapii která je zaměřena na změnu chování pomocí změny myšlení. Člověk stižený úzkostnou poruchou má tendenci se stresovým situacím vyhýbat, což není žádoucí. Psychologové se zaměřují na zvládnutí (ovládnutí) úzkosti postupným vystavováním pacienta takovým situacím, které u něj tyto stavy vyvolávají.


Z léků se používají anxiolytika v kombinaci s antidepresivy.







Jestliže se u vás projevuje některá z úzkostných poruch, neotálejte s návštěvou psychologa. Přinejmenším se vyhnete povinnému kolečku vyšetření na popud praktického lékaře, a hlavně čím dříve se naučíte svou úzkost zvládat, tím rychleji se váš život vrátí do „normálních“ kolejí.
 






Právě jste četli článek: Jak se projevuje úzkost a jak se ji zbavit

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověka?

Jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověka?

Autor: psychologická poradna | Tipy psychologa, jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověkaZtráta blízké osoby je velmi bolestivá zkušenost, která může ovlivnit všechny aspekty našeho života. Je důležité si uvědomit, že neexistuje správný nebo nesprávný způsob smutku a každý prožívá ztrátu blízkého člověka individuálně. Pokud člověk přijde o osobu anebo o něco cenného v jeho životě, je to jedna z nejtěžších zkušeností, kterým...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat