Jak se projevuje úzkost a jak se ji zbavit

https://blog.mojra.cz/post/51

Stavy úzkosti zažívá občas každý z nás, stejně jako strach má i úzkost v našem životě své opodstatnění, do jisté míry má ochranný charakter. Problém nastává, pokud tyto stavy zažíváte příliš často, jsou stále silnější a začnou-li se negativně odrážet na kvalitě života. V takovémto případě již můžeme hovořit o tzv. úzkostné poruše.Co je to úzkost?


Úzkost můžeme z psychologického hlediska definovat jako složitou kombinaci negativních emocí (strach, obavy, zlé předtuchy), která je doprovázena nepříjemnými fyzickými příznaky. Úzkostné stavy mohou být akutní, krátkodobé/dlouhodobé, spontánní, situační, anticipační. Intenzita těchto stavů je různá - od mírných projevů až po ataky paniky.


Úzkostné poruchy ohrožují až čtvrtinu populace, jsou jednou z nejčastějších psychických nemocí. Nijak nenarušují vnímání reality, člověk trpící úzkostí si plně uvědomuje nesmyslnost svého jednání, ale není schopen je ovládat, což se postupně odrazí na jeho každodenním fungování, případně dojde až k naprosté izolaci od okolí.Typy úzkostných poruch:


Obsedantně kompulzivní porucha

Jedná se o zvláštní poruchu chování při níž člověka trápí nepříjemné myšlenky. Jedinec trpící obsedantně kompulzivní poruchou nachází úlevu v pravidelném opakování určité činnosti např. 3x kontroluje zamknuté dveře, obcházení určitých dlažebních kostek apod.


Sociálně úzkostná porucha (sociální fobie) 

Jedna z nejrozšířenějších úzkostných poruch. Lidé trpící tímto typem fobie pociťují strach z lidí a komunikace s nimi, respektive z jakéhokoli kontaktu, kdy by byli středem pozornosti. Příčiny sociální fobie mohou být různé, většinou se rozvíjí v období puberty, může se však projevit i nárazově, nejčastěji pokud jsme vystaveni velkému stresu. Intenzita strachu a úzkosti je různá podle situace, ve které se nacházíme a také podle individuálních pocitů. V konečném důsledku tato fobie velmi ovlivní naši životní úroveň – přestáváme úplně vycházet z domu, což vede mj. ke ztrátě zaměstnání. Osoba trpící sociální fobií si plně uvědomuje svůj problém, myslí si, že jej dokáže svépomocí vyřešit, což není snadné, ba spíše nemožné. Mnohdy se dostaví deprese, další úzkostné poruchy, alkoholismus, závislost na drogách, sebevražedné myšlenky.  


Generalizovaná úzkostná porucha 

Nadměrné a nekontrolovatelné obavy týkající se běžných denních situací (zaměstnání, finance, čistota v domácnosti a jiné). Intenzita úzkosti je nepřiměřená zdroji obav a má negativní vliv na každodenní fungování člověka. Objevuje se většinou v období dospívání, příčinou vzniku bývá stresující nebo traumatizující událost. Mnohdy je doprovázena depresemi, různými typy fobií, alkoholismem.Posttraumatická stresová porucha (PTSD)

PTSD je reakcí na nepřiměřený a závažný stres, traumatickou událost. Člověk si v mysli opakovaně přehrává danou situaci, trápí ho noční můry, následkem čehož se úmyslně vyhýbá místům a situacím, ve kterých k události došlo. Traumatizující situaci nemusí prožít přímo pacient, ale také jeho blízký, či se u ní naskytne jen jako svědek (válka, povodně, požár, týrání, znásilnění, únos apod.). Tuto poruchu často doprovází deprese, jiné typy úzkostných poruch, různé závislosti atd.


Agorafobie 

Strach z veřejných prostranství a míst, kde by nebyla rychle dostupná pomoc. Tento typ fobie má často za následek naprostou izolaci jedince, který postupně přestane vycházet z bytu.


Panická porucha

Opakované intenzivní záchvaty úzkosti bez zjevné příčiny. Panická ataka se může objevit i několikrát denně a odezní zpravidla do několika minut. Neléčená panická porucha může vést k depresím, agorafobii, závislosti na návykových látkách, či sebevraždě.


Specifické fobie

Chorobný strach z různých situací, objektů či lidí. Známo je přes 500 druhů fobií, např. klaustrofobie, arachnofobie, patofobie a další.Příčiny úzkosti


Odpovědí na otázku, proč vznikají úzkostné stavy je mnoho. Původní teorie předpokládaly, že úzkost má ryze psychologický podtext, dnes se však odborníci přiklánějí k názoru, že je potřeba na příčiny úzkostných stavů pohlížet komplexně. Svou roli zde mají genetické, výchovné, biologické a existenciální předpoklady jedince - úzkostná porucha může být dědičná, mnohdy souvisí se separační úzkostí v dětství, špatným sociálním zázemím rodiny, přísnou výchovou apod.Projevy a příznaky úzkostné poruchyFyzické projevy:

 • bušení srdce
 • zrychlený puls
 • pocení
 • nekontrolovatelný třes
 • sucho v ústech
 • návaly horka
 • závratě
 • problémy s dýcháním, bolesti na hrudi
 • potíže s trávením.Psychické projevy: 

 • neklid
 • obava ze ztráty kontroly
 • derealizace
 • depersonalizace
 • poruchy příjmu potravy
 • spánkové poruchy
 • depreseDiagnostika a léčba úzkostné poruchy


Diagnostikovat u jedince úzkostnou poruchu není pro lékaře snadný úkol. Pacienti přicházejí do ordinací praktických lékařů s nejasnými příznaky a různými nemocemi, proto jsou často odesílání na mnohá vyšetření jako je ultrazvuk, EKG, sono břicha, vyšetření štítné žlázy apod. Jakmile praktický lékař stanoví diagnózu, může se pokusit úzkostnou poruchu léčit sám, častěji je však pacient odeslán na odbornou konzultaci k psychologovi či psychiatrovi.


Jak probíhá léčba úzkostné poruchy?


Léčba je založena na kombinaci psychoterapie a farmakologické medikace. Psychologové nejčastěji využívají kognitivně-behaviorální terapii která je zaměřena na změnu chování pomocí změny myšlení. Člověk stižený úzkostnou poruchou má tendenci se stresovým situacím vyhýbat, což není žádoucí. Psychologové se zaměřují na zvládnutí (ovládnutí) úzkosti postupným vystavováním pacienta takovým situacím, které u něj tyto stavy vyvolávají.


Z léků se používají anxiolytika v kombinaci s antidepresivy.Jestliže se u vás projevuje některá z úzkostných poruch, neotálejte s návštěvou psychologa. Přinejmenším se vyhnete povinnému kolečku vyšetření na popud praktického lékaře, a hlavně čím dříve se naučíte svou úzkost zvládat, tím rychleji se váš život vrátí do „normálních“ kolejí.
 


Právě jste četli článek: Jak se projevuje úzkost a jak se ji zbavit

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné článkyKolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

Finance nemusí být překážkou!Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu… Finance jsou častým důvodem, proč lidé s návštěvou psychologa váhají. Vyplatí se to? Nezruinuje mě to? Kolik mě to vlastně bude stát? Není výdaj jako výdajZačneme trochu zeširoka, takovým malým zamyšlením. Samozřejmě, jsou situace a životní období, kdy každý výdaj navíc bolí a opravdu není z čeho brát....

Pokračovat ve čtení

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

A žili spolu šťastně až do smrti, dokud od nich neodešel…Každý z nás si pro sebe přeje ten krásný pohádkový konec, zároveň ale s věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že vztahy vůbec nejsou vždycky tak pohádkové, jak jsme si představovali. Sluníčkové dny střídají partnerské krize, roztomilé zlozvyky se mění na zdroj hádek a špatné nálady. Některé vztahy tohle všechno ustojí, jiné se rozpadnou. Rozchod může proběhnout v klidu a vzá...

Pokračovat ve čtení

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Pokud jste dosud odkládali návštěvu psychologa jen proto, že jste měli strach z toho, co vás vlastně čeká, je nejvyšší čas to změnit! Péči o duševní pohodu není radno odkládat. Je to jako s bolavým zubem – čím déle návštěvu odkládáte, tím horší bolest je. To, co by vyřešila drobná plomba, se najednou mění v nutnost zub vytrhnout úplně. Psychický problém se může stupňovat podobným způsobem. Ale nebojte, vrtačka ani injekce vá...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video