Obsedantně kompulzivní porucha a jak ji zvládat

https://www.blog.mojra.cz/post/97

Obsedantně kompulzivní porucha (zkr. OCD = obsessive-compulsive disorder) je neurotickou poruchou, která se vyznačuje vtíravými myšlenkami, které vedou k psychické nepohodě jedince. Velmi často je tato porucha chybně zaměňována se schizofrenií či autismem, protože se jejich příznaky v mnoha ohledech shodují.


Obsedantně kompulzívní poruchou trpí zhruba 2 % populace bez ohledu na pohlaví, nejčastěji se projevuje mezi dvacátým rokem a pokud je správně diagnostikována a léčena, dá se vcelku dobře zvládnout.



Obsese a kompulze

Abychom snáze pochopili, v čem spočívá odlišné chování člověka při obsedantně kompulzivní poruše, je potřeba vymezit si dva základní pojmy – obsese a kompulze. Obsese se vyznačuje nutkavými myšlenkami a chorobně utkvělými představami, které jedinec nedokáže nijak potlačit. Kompulze je pak opakující se jednání, které má za účel zmírnit či odvrátit negativní pocity, které jsou vyvolány obsesí. Jinak řečeno, člověk trpící obsedantně kompulzivní poruchou se snaží napětí a úzkosti z obsesí neutralizovat pomocí kompulzí.



Nejčastější typy obsedantně kompulzivní poruchy:

  • obsese bez zjevných kompulzí
  • nadměrný strach ze špíny, infekce a bakterií
  • strach z opomenutí
  • strach z používání neekologických přípravků, ftalátů…
  • jiné kompulze (opakování slov, čísel, dotyky…)



Příčiny obsedantně kompulzivní poruchy


Rozvoj obsedantně kompulzivní poruchy je podmíněn několika faktory. Hlavní roli hrají dědičné dispozice jedince, tedy pokud se OCD vyskytovala u někoho z rodiny je zde vysoký předpoklad, že se projeví i u vás. Druhou možností je vznik OCD v důsledku biologických faktorů, např. po vážných úrazech hlavy, vlivem perinatální encefalopatie (poškození mozku dítěte způsobené jeho nedostatečným okysličením při porodu), na vině může být také diabetes insipidus apod. Nemalý podíl má pak také špatné sociální zázemí.



Projevy obsedantně kompulzivní poruchy


Člověk trpící touto poruchou se většinou snaží své netypické projevy skrývat před okolím, protože se za ně stydí. Častým příznakem obsedantně kompulzivní poruchy je neustálé opakování rituálů. Člověk má potřebu několikrát po sobě zkontrolovat, zda je zamčeno, počítá do tisíce, musí několikrát zopakovat jedno slovo, vyhýbá se barevně odlišným dlažebním kostkám na chodníku apod. Dalším projevem může být přehnaná obava z infekce, člověk si proto neustále myje ruce, používá rukavice, nesahá na kliky a madla v hromadné dopravě atd. Vzácněji se OCD projevuje střádáním věcí.


Proč se člověk k obsedantně kompulzivnímu chování uchyluje? Jednoduše je to proto, že má strach. Bojí se toho, že kdyby jednou porušil své rituály, stalo by se něco hrozného, např. pokud nenapočítá do tisíce, než přejde silnici srazí ho auto apod.



Následky obsedantně kompulzivní poruchy


Nutkavou potřebou vykonávat určité rituály se člověk dostává do bludného kruhu a musí čelit mnoha problémům. Jsou narušeny mezilidské vztahy, jedinec má ztíženou schopnost fungovat v běžném životě, je psychicky vyčerpaný, potýká se s konflikty v rodině i v práci. Ohroženo je i fyzické zdraví (ekzémy v důsledku používání desinfekce, oděrky a poranění kůže po urputném mytí a mnoho dalšího). Neléčená OCD může vést až k závislosti na návykových látkách, jako jsou drogy, léky a alkohol.



Diagnostika a léčba obsedantně kompulzivní poruchy


Pro správnou diagnostiku této poruchy je důležité v první řadě vyloučit jiná psychická onemocnění, jako např. schizofrenii a autismus, což znamená, že bez pomoci odborníka se neobejdete. Aby mohl psycholog/psychiatr potvrdit OCD musí jedinec splňovat určitá diagnostická kritéria:

  • Potíže přetrvávají alespoň 14 dní
  • Musí být patrná přítomnost obsesí, kompulzí, nebo obojího.
  • Obsesivní myšlenky považuje jedinec za své vlastní.
  • Jedinec považuje obsese za obtěžující, uvědomuje si nesmyslnost kompulzivního jednání, ale není schopen s tím bojovat.
  • Obsesivně kompulzivní chování ovlivňuje každodenní život, zabírá spoustu času, jedinec v důsledku toho trpí úzkostí a depresemi.
  • OCD nesouvisí s jinou psychickou poruchou a není důsledkem užívání drog/léků.



Pokud se diagnóza OCD potvrdí, přistupuje psycholog k návrhu vhodné terapie. Podstatou úspěšné léčby je seznámit klienta s tím, co to obsese a kompulze jsou a jak se projevují. Při mírnějších formách obsedantně kompulzivní poruchy většinou postačí pravidelná psychoterapie (nejčastěji kognitivně behaviorální). Principem terapie je postupně vystavovat klienta různým pro něj úzkostným situacím do doby, než dojde ke zmírnění úzkosti. Jelikož při takovýchto situacích klient běžně využívá kompulzi, pod psychologickým vedením se snaží tomuto jednání vyvarovat.


V těžkých případech je psychoterapie doplněna antidepresivy, která mohou být posílena antipsychotiky. Účinek antidepresiv začne být patrný nejdříve po osmi týdnech užívání, u některých je doba výrazně delší. Proto je důležité být trpěliví, protože léčba OCD je během na dlouhou trať, a i po odeznění všech příznaků by neměla být přerušena ještě po dobu cca 1 roku.


Po domluvě s psychologem je možné terapii podpořit alternativními metodami, např. homeopatika, bylinky.







Jestliže máte obavy, že trpíte obsedantně kompulzivní poruchou, nestyďte se za to a vyhledejte pomoc psychologa. Jen s jeho pomocí se můžete vyléčit a než k tomu dojde, pomůže vám zmírnit dopady, které má tato porucha na váš každodenní život.

 








Právě jste četli článek: Obsedantně kompulzivní porucha a jak ji zvládat

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Hana před 2 roky
    Hana

    Dobrý den syn 17 letech trpí ocp


Podobné články



Na hranici pekla: Kombinace deprese a hraniční poruchy osobnosti (BPD)

Na hranici pekla: Kombinace deprese a hraniční poruchy osobnosti (BPD)

Autor: psychologická poradna | symptomy hraniční poruchy osobnosti | tipy psychologa | život s hraniční poruchou a depresivními epizodami  „Je to tak běžné, že se to může stát komukoli z nás. Problémem však je, že nikdo o tom nechce mluvit.“ Ruby Wax Deprese a hraniční porucha osobnosti (BPD) patří mezi dvě velmi závažné psychické poruchy, které často koexistují, přičemž jejich kombinace vede k výraznému zhoršení kvality života. Tyto dvě...

Pokračovat ve čtení

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Autor: psychologická poradna | Rady pro rodiče a studenty | Tipy na lepší organizaci času pro rodiče a studentyVyvažování času mezi školními povinnostmi, koníčky a odpočinkem představuje jednu z největších výzev, kterým studenti čelí. Zatímco školní úspěch je nepochybně důležitý, stejně významný je i osobní rozvoj, zdraví a spokojenost studenta. V dnešním rychle se měnícím světě je schopnost efektivně řídit svůj čas a najít rovnováhu mezi...

Pokračovat ve čtení

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat