Jak se psychicky vyrovnat se ztrátou zaměstnání?

https://www.blog.mojra.cz/post/283

Práce. V životě každého z nás hraje poměrně velkou roli. Někteří svou prací žijí a považují ji za své poslání. Jiní ze svého zaměstnání sice nijak zvlášť nadšení nejsou, mají ale rádi své kolegy a jsou rádi, že práci mají. Ať už svou práci milujete nebo ji spíše trpíte, všichni se asi shodneme na tom, že i když si to neradi přiznáváme, peníze jsou v dnešní době potřeba. Jak se říká peníze nejsou důležité, když je člověk má, problém nastává, když o příjem přijde. Navíc v našem zaměstnání trávíme většinu svého času, workoholici své práci věnují i svůj volný čas. Naše povolání je součástí naší identity.


Jenže pracovní trh je občas nevypočitatelný. Někdy děláme všechno dobře a stejně jsme nakonec nucení svou současnou pozici opustit. Jindy nás jedna chyba může stát celou dosavadní kariéru. Jak se psychicky se ztrátou zaměstnání vyrovnat?

 

A co teď?

 

Právě jste zjistili, že jste přišli o práci. O práci, kterou děláte už několik let a vlastně si už ani neumíte představit, že byste někdy dělali něco jiného.  Nastává pro vás kolotoč všemožných praktických a existenčních starostí. Musíte na úřad práce, zjišťujete, na jaké dávky a podporu máte nárok. Přemýšlíte, co teď aisi budete dělat. Někdo se může dočasně opřít o příjem partnera, jiný musí rychle sehnat alespoň nějakou brigádu.


Následuje kolotoč pohovorů, prohlížení inzerátů, obepisování potenciálních zaměstnavatelů. Využijte tento čas pro napsání kvalitního životopisu, který vám může u pohovorů hodně pomoci.

 

Loučení s kolegy

 

Dobré vztahy na pracovišti jsou důležité, se svými kolegy trávíte spoustu času. Není proto divu, že když zjistíte, že z práce musíte odejít, zjišťujete také, že přijdete o své přátele.


Nepropadejte ale příliš černým scénářům. Ano, už se svými kolegy nebudete každý den sdílet kancelář, neznamená to ale, že musí z vašeho života zmizet úplně. Stále s nimi můžete být v kontaktu. Váš vztah se možná změní, ale nezmizí.

 

Šok, popření, deprese

 

Když se na ztrátu zaměstnání podíváme z pohledu psychologie, ukazuje se, že lidé často procházejí podobnými stádii a pocity jako při truchlení.


  • Šok.  Zejména u vyhazovů, které přišly doslova ze dne na den, člověk nejprve bojuje s vlastním šokem. Všechno se zdálo být v pořádku, práci jste dělali jako obvykle a najednou přišla taková rána.


  • Popření. Někteří jen nevěřícně kroutí hlavou. Mají jen jedinou myšlenku: To přece nemůže být pravda ne?! Museli to splést, možná chtěli vyhodit někoho jiného, ne mě...


  • Vztek. Fáze vzteku je typická hlavně, když máte pocit nespravedlnosti. Mnoho jiných lidí by si zasloužilo vyhazov spíše než vy. Hněv je typický také při hromadném propouštění zaměstnanců.


  • Smlouvání. Někdy se nechceme jen tak vzdát. Objevuje se tak snaha o smlouvání, prodloužení výpovědní lhůty nebo prosby o druhou šanci a napravení chyb.


  • Deprese. Je to oficiální. Jste bez práce. Sedíte doba a přemítáte, jak se to všechno mohlo stát. Všechno se změnilo. Co teď budete dělat? Jak budete fungovat? Jste bez energie, smutní a demotivovaní. Ztráta práce se často pojí právě s depresí.


  • Smíření. Pak jednoho dne vstanete a cítíte se trochu jinak. Cítíte úlevu. Smířili jste se s tím, že jste o svou práci přišli a jste připravení začít znovu.

 

Nedovolte si zlenivět

 

Popsali jsme si základní typické fáze, které se ve spojitosti se ztrátou práce objevují. Je možné, že některá stádia přeskočíte, v jiných pobudete déle. Důležité ale je, abyste příliš dlouho nezůstávali ve fází deprese! Ano, je přirozené a normální, že na začátku budete smutní a nebudete mít chuť se zajímat o žádnou další práci. Neutápějte se v pocitech smutku a beznaděje příliš dlouho!

Nedovolte si zlenivět. Pravidelně sledujte nové pracovní nabídky a pracujte na sobě. Upravujte svůj životopis, trénujte pracovní pohovory. Udělejte si čas pro sebe a zjistěte, kam byste chtěli směřovat.

 

Co dělat s volným časem?

 

Najednou budete mít spoustu volného času. Jak s ním naložit? Konečně máte prostor věnovat se svým koníčkům a milovaným aktivitám. Dělejte to, co vás baví, naplňuje a dělá vás šťastnými. Máte teď také čas a prostor vylepšit některé své dovednosti, které by se vám v budoucnu mohly ve vaší nové práci hodit. Můžete se zapsat do kurzů či seminářů.


Ze začátku je určitě dobré, abyste si svůj čas dopředu rozplánovali. Napište si do diáře nebo kalendáře, co byste rádi daný den udělali nebo si sepište týdenní To Do listy. Když si totiž čas nenaplánujete, může se stát, že vzhledem k tomu, že jste dříve nebyli zvyklí mít tolik volného času a že jste momentálně stále zničení ztrátou zaměstnání, budou vaše dny míjet jeden za druhým a vy budete pořád zaseknutí na jednom místě.

 

Konec nebo nový začátek?

 

Čas na trochu optimismu. Máte vlastně dvě možnosti. Buď se na ztrátu zaměstnání budete dívat jako na konec jedné éry, na konec všechno dobrého, na konec vašich jistot. Nebo celou situaci otočíte. Je před vámi nový začátek. Znova stojíte na startu, před vámi jsou nové možnosti a výzvy. Nebojte se jich.

Berte vaši současnou situaci jako příležitost. Příležitost začít znovu, jinak, zlepšit se. Věnujte teď dostatek času sobě. Přemýšlejte, kam teď chcete směřovat, kde byste se rádi za pár let viděli. Chtěli jste vždycky dělat úplně jinou práci? Tak to zkuste!


Možnosti psychologického poradenství

 

Pokud jste teď ve své situaci nějak ztracení, topíte se v negativních pocitech nebo nemáte vůbec představu, jak dál, využijte možnost psychologického poradenství.


Kariérové poradenství


Psychologové mimo jiné poskytují poradenství v oblasti profesního života a kariéry. V rámci kariérového poradenství s vámi psycholog může probrat, jaká práce by pro vás moha být ideální, co je potřeba udělat, abyste své vysněné pozice dosáhli a na čem třeba máte zapracovat. Konzultace se zaměřuje na vaše zájmy, dovednosti, znalosti a schopnosti.


Osobní konzultace


S psychologem také můžete konzultovat spíše vaše osobní problémy a starosti. Můžete mluvit o tom, jaké pocity ve vás ztráta práce vyvolala, co pro vás vaše práce znamenala a co vám teď momentálně dělá starosti. Když člověk přijde o práci, může to narušit také jeho osobní vztahy, vlastní sebevědomí a motivaci. V tom všem vám psycholog může pomoci.










Právě jste četli článek: Jak se psychicky vyrovnat se ztrátou zaměstnání?


Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Mezigenerační komunikace: Jak překlenout rozdíly a budovat silné vztahy mezi generacemi

Mezigenerační komunikace: Jak překlenout rozdíly a budovat silné vztahy mezi generacemi

Autor: psychologická poradna | Rodina a mezigenerační komunikace | Jak zlepšit mezigenerační komunikaci?„Fenomén „mezigenerační komunikace“ nabírá v současné době na důležitosti, protože se nejen na pracovištích, v rodinách a ve společnosti setkávají generace, které mají odlišné zkušenosti a názory na svět.“ V mezigenerační komunikaci je klíčem schopnost porozumět rozdílům, které se naskýtají, a najít způsoby, jak vytvořit mosty mezi...

Pokračovat ve čtení

Ekonomická nejistota a jak ji zvládat

Ekonomická nejistota a jak ji zvládat

Autor: psychologická poradna | Podpora při zvládání stresu a strachu | konkrétní strategie psychologaPojem „ekonomická nejistota“ je dnes stále běžnějším jevem a stává se nedílnou součástí života v moderním světě. Nestabilita na finančních trzích, rostoucí inflace, zvyšující se náklady na bydlení a každodenní potřeby, obavy ze ztráty zaměstnání, stejně jako globální události, jako například finanční krize, mohou vyvolat stres a úzkost. ...

Pokračovat ve čtení

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Autor: Psychologická poradna | Ztráta zaměstnání | Vliv ztráty práce | Strategie zvládání ztráty práce Ztráta zaměstnání patří mezi nejstresovější události v životě, a to zejména pro lidi v produktivním věku, kteří se blíží k důchodu. V tomto životním období může být hledání nové práce složitější a emocionálně náročnější.Emocionální vliv ztráty práce Ztráta práce může mít silný emocionální dopad, zejména když člověk...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat