Terapie pro dospívající a adolescenty

https://blog.mojra.cz/post/376

Ještě vám nebylo 18 let, ale cítíte, že byste potřebovali psychoterapii? Nechcete situaci sáhodlouze probírat s rodiči, ale chcete se k ní nejprve postavit sami čelem? Nebo snad vaše dítě navštěvuje psychologa či terapeuta a vy jako rodič nevíte, co si o tom myslet? Přinášíme vám souhrn informací, které se vám v těchto případech mohou hodit.


Jak je to s věkem?

Jednou z prvních otázek, kterou si mladiství pokládají je ta, zda se mohou na terapii přihlásit sami nebo potřebují alespoň jednoho z rodičů. Pokud jste ještě nedosáhli plnoletosti, nemusíte zoufat. Terapie je přístupná mladistvým od patnácti let a to bez rodičovského souhlasu. Pokud vám je méně než 15 let, budete potvrzení zákonného zástupce potřebovat. To ovšem neznamená, že rodič bude na terapii přítomný.


Nebude psycholog rodičům "bonzovat"?

Svěřili jste se psychologovi s něčím, co nevědí ani rodiče a bojíte se, že jim to vše vyklopí? V rámci terapie existuje nepsané pravidlo o zachování klientova tajemství. Takže se nemáte čeho bát. V případě, že jste nezletilí, musí psycholog samozřejmě rodiče náležitě informovat. Vše s vámi ale nejprve zkonzultuje a situaci si společně proberete.


Jak terapeuta vybrat?

Prvním důležitým krokem, je vybrat si svého terapeuta. Nejprve si ujasněte, jestli vám bude příjemnější osobní setkání nebo jestli se chcete setkat online. V dnešní době již existuje i řada online poraden. Pokud je vám některý z terapeutů sympatický, informujte se, zjišťujte, čím se daný terapeut zabývá a čemu se věnuje. Následně si objednejte schůzku. Je možné, že budete před prvním setkáním nervózní, nenechte se stresem zastrašit. Můžete si být jisti, že vás terapeut nebude do ničeho tlačit, nemusíte hned na prvním setkání vyklopit všechno. A pokud vám terapeut nesedne? Nic se neděje, najděte toho, kterým budete stoprocentně spokojeni.


Co se na terapii dá řešit?

Terapie může být zaměřena na širokou škálu problémů. Pomůže vám například vyřešit potíže se zvládáním stresu, který vás limituje v každodenním životě. Terapie také může pomoci s řešením šikany nebo kyberšikany a jejími následky. Dalšími řešenými tématy mohou být rodinné a mezilidské vztahy, problémy ve školním prostředí, úzkosti a panické stavy a mnohé další.Návštěva psychologa je opředena mnoha otazníky. Doporučujeme si přečíst další z našich článků: 
>> PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?
>> Psycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?
>> S čím vám může pomoci terapeut?
>> Jak probíhá terapie online?Pokud jste se v něčem výše zmíněném našli nebo vás sužují jiné problémy, neváhejte se obrátit na některého z našich psychologů.

OBJEDNAT KONZULTACIPrávě jste četli článek: Terapie pro dospívající a adolescenty

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyMojráček pomáhá Honzíkovi s učením

Mojráček pomáhá Honzíkovi s učením

Mojráček má po příchodu ze školy své rituály, které mu pomáhají s tím, aby vše stihnul a mohl si před večeří ještě hrát. Nejdříve si s maminkou popovídá o tom, jaký měl den, kolik má domácích úkolů a učení. Potom si jde vše do pokojíčku nachystat, udělá úkoly a připraví se na písemku z matematiky. Všechno má do hodinky hotové. Maminka mu úkoly zkontroluje, vyzkouší z matematiky a pochválí ho, že mu vše moc hezky jde a ...

Pokračovat ve čtení

Z jiné perspektivy: Jak děti vnímají rozvod rodičů?

Z jiné perspektivy: Jak děti vnímají rozvod rodičů?

Jste si jistí, že rozvod je nevyhnutelný, ale nevíte, jak o něm říci svým dětem? Řada psychologů se shoduje na tom, že co a jak sdělit, záleží i na jejich věku.  Nicméně všechny děti, ať už mladší, či starší, vnímají, že se rodinná atmosféra změnila. Proto je důležité s rozhovorem o rozvodu příliš neotálet, děti totiž nejvíce strádají, když jsou zmatené. To, že rozvod není jednoduchý a bouří se ve vás veškeré možné emo...

Pokračovat ve čtení

Víte, jak správně komunikovat se svým dospívajícím dítětem? Přinášíme vám několik klíčových pravidel

Víte, jak správně komunikovat se svým dospívajícím dítětem? Přinášíme vám několik klíčových pravidel

 Dospívání je obdobím velkých změn. Z dítěte se stává teenager, jinak vypadá, mluví i myslí. Tyto změny jsou náročné nejen pro ně samotné, ale také pro jejich rodiče. Děti se začínají osamostatňovat a může dojít i k tomu, že se odcizí. Předpokladem dobrých vztahů s dospívajícím je komunikace, ale ne jen tak ledajaká komunikace. Velmi důležité je, jakým způsobem rodiče s teenagerem mluví. V tomto článku vám přin...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video