Syndrom vyhoření - příznaky a léčba

https://www.blog.mojra.cz/post/53

Neustálý rozvoj společnosti si často vybírá svou daň, a to zejména na psychice lidí. Vzrůstající nároky v práci, stereotyp, tlak okolí, stres a nedostatečné ocenění mohou dříve či později vyústit v tzv. syndrom vyhoření, který se odrazí do všech oblastí života.


Co je syndrom vyhoření?


Definice vymezuje syndrom vyhoření (angl. burnout) jako duševní stav, projevující se naprostým citovým, fyzickým i psychickým vyčerpáním. Objevuje se zejména u profesí, které jsou zaměřeny na práci a kontakt s lidmi, přičemž pracovník není za svou práci adekvátně hodnocen jak ze strany zaměstnavatele, tak okolí. Hlavním znakem syndromu vyhoření je chronický stres, který pramení z profesního nedocenění a dalších osobních problémů.



Historie syndromu vyhoření sahá do daleké minulosti, rozšířil se s rozvojem práce, ovšem poprvé byl tento psychický stav popsán až v roce 1974 americkým psychoanalytikem H. Freudenbergerem v článku Staff burnout. Původně se tohoto označení užívalo ve spojení s narkomany, až později se začalo vázat k lidem s vysokým pracovním nasazením.


Fáze syndromu vyhoření:


Počáteční nadšení - při nástupu do práce má člověk velká, až nerealistická očekávání, srší nadšením, pracuje co nejlépe a mnohdy přesčas na úkor svého osobního života.


Období stagnace – prvotní nadšení polevilo, jedinec slevuje z nároků na sebe samého, opět se začíná věnovat svým mimopracovním zájmům.


Období frustrace – jedinec se začíná zamýšlet nad efektivitou své práce, vyvstávají první překážky a spory s nadřízenými i klienty, objevují se náznaky psychických a fyzických obtíží.


Období apatie – tato etapa přichází po dlouhotrvajícím období frustrace, práce je v tomto bodě vnímána jen jako zdroj obživy, jedince obtěžují jakékoliv navrhované inovace, nepřijímá práci přesčas, práce s klienty a rozhovory s kolegy jsou pro něj obtěžující. V této fázi se často objevuje tzv. HH-syndrom (z angl. Helplessness&Hopelessness) projevující se beznadějí a bezmocností.


Období vyhoření – v poslední fázi se objevují pocity naprostého vyčerpání, práce postrádá pro jedince smysl, ztrácí veškeré nadšení.



Příčiny syndromu vyhoření


Burnout může postihnout kohokoliv, kdo vykonává stále se opakující činnost (např. dlouhodobá péče o nemocného…), zejména pak osoby pracující v profesích, kde je hlavní náplní práce pomoc druhým lidem a kontakt s nimi (zdravotnický personál, učitelé, psychologové, policisté, sociální pracovníci, právníci, novináři, manažeři, pracovníci infolinek a další). Hlavním důvodem vzniku syndromu vyhoření je nenaplnění profesních ideálů, ztráta motivace, a neschopnost říkat NE, což logicky vyústí v nemožnost dostát všem svým závazkům.



Kromě vztahu člověka k práci se na rozvoji syndromu vyhoření podílí také jednotlivé osobnostní sklony, např. osamělost, problematické rodinné zázemí, přehnaný a naivní optimismus, perfekcionismus, sklony k workoholismu, přecitlivělost.



Příznaky a projevy syndromu vyhoření


Syndrom vyhoření se odráží jak na psychickém, tak fyzickém zdraví člověka. Stejnou měrou má negativní dopady na mezilidské vztahy.


Psychické projevy:


  • ztráta pracovního nasazení, nadšení
  • pocity zklamání
  • nechuť nadále vykonávat práci
  • depersonalizace (pocit vyvlastnění, oddělení či odcizení od vlastního já, tělesného vnímání, emocí, takže si člověk připadá sám sobě cizí)
  • zapomínání, problémy se soustředěním
  • pocity bezmoci, beznaděje
  • deprese, úzkosti, dysforie
  • agresivita
  • sklon k alkoholismu a jiným závislostem


Fyzické projevy:


  • svalové napětí
  • vysoký krevní tlak
  • náchylnost k nemocem
  • potíže s kardiovaskulárním systémem
  • dýchací obtíže
  • nechutenství, trávicí obtíže
  • únava, nespavost, poruchy spánku


Mezilidské vztahy:


  • cynismus, lhostejnost k lidem
  • přibývající konflikty s klienty, kolegy, nadřízenými i v soukromí
  • dlouhodobě nízká pracovní výkonnost
  • omezení kontaktu s klienty i kolegy



Prevence syndromu vyhoření


Chcete-li předcházet syndromu vyhoření, je důležité vybudovat si zdravý postoj k práci. Ta by se neměla stát jediným smyslem života. Podstatou je umět pasivně i aktivně odpočívat, budovat kvalitní mezilidské vztahy, mít kolem sebe fungující rodinu, přátele, případně i kolegy, kteří umí naslouchat. Ze strany zaměstnavatele je důležité klást důraz na dostatečnou podporu a ocenění zaměstnanců, vytvářet různé workshopy, podporovat kolektivní práci aj.



Jak zvládnout syndrom vyhoření?


Burnout není v současné době považován za psychickou nemoc, nemá standardizovaná a oficiálně uznaná kritéria, čímž je značně omezena jeho diagnostika. Nejčastější užívanou metodou jsou dotazníkové výzkumy, v České republice se jako jediná standardizovaná metoda určení syndromu vyhoření užívá tzv. Shirom Melamedova škála vyhoření.


Stejně jako u jiných poruch i zde hraje podstatnou roli včasná léčba, ideálně již v období stagnace. Pokud včas podchytíte příznaky burnoutu může být řešením změna zaměstnání či pozice v práci. Jelikož se však jedná o táhlý proces, kdy si často jedinec problém uvědomí až při jeho samotném vygradování, je nejlepším řešením svěřit se do péče psychologa.



Psycholog Online

BA. Irfan Darcan

Syndrom vyhoření

Nejbližší termíny: 02.04.2025

Syndrom vyhoření

Nejbližší termíny: 02.04.2025

Syndrom vyhoření

Nejbližší termíny: 02.04.2025




Pod odborným vedením se zaměříte na změnu přístupu k práci i sobě samému, změnu životosprávy, nastavení si reálných hranic. Cílem terapie je také naučit klienta relaxovat, odpočívat a věnovat se svým zájmům. Každý psycholog volí jiné způsoby léčby, velmi úspěšná je kognitivně behaviorální terapie, logoterapie a další. Kromě práce s osobností klienta je také důležité odstranění akutních potíží jako jsou deprese, sebevražedné tendence aj. 









Právě jste četli článek: Syndrom vyhoření - příznaky a léčba

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Autor: Psychologická poradna | prevence duševního zdraví Mojra a RBP | tipy psychologaPředstavte si svou mysl jako zahradu. Jak byste se o ni starali, aby kvetla a prosperovala? Zalévali byste květiny, otrhávali plevel, hnojili, když je potřeba. Pokud byste tyto kroky zanedbali, zahrada by zarostla a bylo by těžké ji opět obnovit.  Prevence duševního zdraví je jako zalévání těchto květin – pravidelná péče, která přináší harmonii a klid. V našem uspěch...

Pokračovat ve čtení

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Autor: psychologická poradna | Placebo efekt | tipy psychologa | Jak to s ním opravdu je? „Pro šťastný život nepotřebuješ mnoho věcí; všechno už máš v sobě a ve svém způsobu myšlení.“ - Marcus Aurelius Placebo efekt je považován za jeden z nefascinujících fenoménů v medicíně a psychologii. Jeho síla spočívá v schopnosti ovlivnit zdraví člověka na základě víry a očekávání, aniž by bylo nutné podávat skutečný lék. Ale jak tento ef...

Pokračovat ve čtení

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

Máme tady leden. Starý rok jsme nechali za sebou, nový je před námi. Pomalu se otřepáváme z vánoční nostalgie a začínáme hodnotit, a to nejen stav svého bankovního konta, ale také uvažujeme nad tím, co jsme v loňském roce (ne)zvládli, zamýšlíme se nad budoucností, zvažujeme možnosti. Často pak všechny tyto úvahy vedou k depresím, které podle teorie jednoho anglického psychologa vyústí třetí pondělí v lednu, které je označováno ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat