Syndrom vyhoření - příznaky a léčba

https://www.blog.mojra.cz/post/53

Neustálý rozvoj společnosti si často vybírá svou daň, a to zejména na psychice lidí. Vzrůstající nároky v práci, stereotyp, tlak okolí, stres a nedostatečné ocenění mohou dříve či později vyústit v tzv. syndrom vyhoření, který se odrazí do všech oblastí života.


Co je syndrom vyhoření?


Definice vymezuje syndrom vyhoření (angl. burnout) jako duševní stav, projevující se naprostým citovým, fyzickým i psychickým vyčerpáním. Objevuje se zejména u profesí, které jsou zaměřeny na práci a kontakt s lidmi, přičemž pracovník není za svou práci adekvátně hodnocen jak ze strany zaměstnavatele, tak okolí. Hlavním znakem syndromu vyhoření je chronický stres, který pramení z profesního nedocenění a dalších osobních problémů.



Historie syndromu vyhoření sahá do daleké minulosti, rozšířil se s rozvojem práce, ovšem poprvé byl tento psychický stav popsán až v roce 1974 americkým psychoanalytikem H. Freudenbergerem v článku Staff burnout. Původně se tohoto označení užívalo ve spojení s narkomany, až později se začalo vázat k lidem s vysokým pracovním nasazením.


Fáze syndromu vyhoření:


Počáteční nadšení - při nástupu do práce má člověk velká, až nerealistická očekávání, srší nadšením, pracuje co nejlépe a mnohdy přesčas na úkor svého osobního života.


Období stagnace – prvotní nadšení polevilo, jedinec slevuje z nároků na sebe samého, opět se začíná věnovat svým mimopracovním zájmům.


Období frustrace – jedinec se začíná zamýšlet nad efektivitou své práce, vyvstávají první překážky a spory s nadřízenými i klienty, objevují se náznaky psychických a fyzických obtíží.


Období apatie – tato etapa přichází po dlouhotrvajícím období frustrace, práce je v tomto bodě vnímána jen jako zdroj obživy, jedince obtěžují jakékoliv navrhované inovace, nepřijímá práci přesčas, práce s klienty a rozhovory s kolegy jsou pro něj obtěžující. V této fázi se často objevuje tzv. HH-syndrom (z angl. Helplessness&Hopelessness) projevující se beznadějí a bezmocností.


Období vyhoření – v poslední fázi se objevují pocity naprostého vyčerpání, práce postrádá pro jedince smysl, ztrácí veškeré nadšení.



Příčiny syndromu vyhoření


Burnout může postihnout kohokoliv, kdo vykonává stále se opakující činnost (např. dlouhodobá péče o nemocného…), zejména pak osoby pracující v profesích, kde je hlavní náplní práce pomoc druhým lidem a kontakt s nimi (zdravotnický personál, učitelé, psychologové, policisté, sociální pracovníci, právníci, novináři, manažeři, pracovníci infolinek a další). Hlavním důvodem vzniku syndromu vyhoření je nenaplnění profesních ideálů, ztráta motivace, a neschopnost říkat NE, což logicky vyústí v nemožnost dostát všem svým závazkům.



Kromě vztahu člověka k práci se na rozvoji syndromu vyhoření podílí také jednotlivé osobnostní sklony, např. osamělost, problematické rodinné zázemí, přehnaný a naivní optimismus, perfekcionismus, sklony k workoholismu, přecitlivělost.



Příznaky a projevy syndromu vyhoření


Syndrom vyhoření se odráží jak na psychickém, tak fyzickém zdraví člověka. Stejnou měrou má negativní dopady na mezilidské vztahy.


Psychické projevy:


  • ztráta pracovního nasazení, nadšení
  • pocity zklamání
  • nechuť nadále vykonávat práci
  • depersonalizace (pocit vyvlastnění, oddělení či odcizení od vlastního já, tělesného vnímání, emocí, takže si člověk připadá sám sobě cizí)
  • zapomínání, problémy se soustředěním
  • pocity bezmoci, beznaděje
  • deprese, úzkosti, dysforie
  • agresivita
  • sklon k alkoholismu a jiným závislostem


Fyzické projevy:


  • svalové napětí
  • vysoký krevní tlak
  • náchylnost k nemocem
  • potíže s kardiovaskulárním systémem
  • dýchací obtíže
  • nechutenství, trávicí obtíže
  • únava, nespavost, poruchy spánku


Mezilidské vztahy:


  • cynismus, lhostejnost k lidem
  • přibývající konflikty s klienty, kolegy, nadřízenými i v soukromí
  • dlouhodobě nízká pracovní výkonnost
  • omezení kontaktu s klienty i kolegy



Prevence syndromu vyhoření


Chcete-li předcházet syndromu vyhoření, je důležité vybudovat si zdravý postoj k práci. Ta by se neměla stát jediným smyslem života. Podstatou je umět pasivně i aktivně odpočívat, budovat kvalitní mezilidské vztahy, mít kolem sebe fungující rodinu, přátele, případně i kolegy, kteří umí naslouchat. Ze strany zaměstnavatele je důležité klást důraz na dostatečnou podporu a ocenění zaměstnanců, vytvářet různé workshopy, podporovat kolektivní práci aj.



Jak zvládnout syndrom vyhoření?


Burnout není v současné době považován za psychickou nemoc, nemá standardizovaná a oficiálně uznaná kritéria, čímž je značně omezena jeho diagnostika. Nejčastější užívanou metodou jsou dotazníkové výzkumy, v České republice se jako jediná standardizovaná metoda určení syndromu vyhoření užívá tzv. Shirom Melamedova škála vyhoření.


Stejně jako u jiných poruch i zde hraje podstatnou roli včasná léčba, ideálně již v období stagnace. Pokud včas podchytíte příznaky burnoutu může být řešením změna zaměstnání či pozice v práci. Jelikož se však jedná o táhlý proces, kdy si často jedinec problém uvědomí až při jeho samotném vygradování, je nejlepším řešením svěřit se do péče psychologa.



Psycholog Online

BA. Irfan Darcan

Syndrom vyhoření

Nejbližší termíny: 11.10.2024

Psycholog Offline

Mgr. Anita Tanušková

Syndrom vyhoření

Nejbližší termíny: 11.10.2024

Psycholog Online

Mgr. Branislav Sabaka

Syndrom vyhoření

Nejbližší termíny: 11.10.2024




Pod odborným vedením se zaměříte na změnu přístupu k práci i sobě samému, změnu životosprávy, nastavení si reálných hranic. Cílem terapie je také naučit klienta relaxovat, odpočívat a věnovat se svým zájmům. Každý psycholog volí jiné způsoby léčby, velmi úspěšná je kognitivně behaviorální terapie, logoterapie a další. Kromě práce s osobností klienta je také důležité odstranění akutních potíží jako jsou deprese, sebevražedné tendence aj. 









Právě jste četli článek: Syndrom vyhoření - příznaky a léčba

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Podpora duševního zdraví dětí v období školního stresu: Co mohou rodiče udělat?

Podpora duševního zdraví dětí v období školního stresu: Co mohou rodiče udělat?

Autor: psychologická poradna | zvládání stresu u dětí | tipy psychologa pro rodiče | podpora duševního zdraví dětí ,,Jen tam, kde se setkávají děti, existuje reálná šance na zábavu.“ Mignon McLaughlin Podpora duševního zdraví dětí v čase školy a školního stresu patří mezi hlavní úkoly, které rodiče musí řešit v současném rychle se měnícím a náročném vzdělávacím prostředí. Škola přináší pro děti celou řadu výzev, od náro...

Pokračovat ve čtení

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat