Strach z partnera a jak jej překonat

https://blog.mojra.cz/post/165

Hádky ke vtahu jednoduše patří, nic není ideální a někdy prostě situace vygraduje, až hrnce lítají. Pokud se s partnerem ocitnete v prudké výměně názorů, kde každý má prostor vyjádřit svůj názor, ačkoli se to nemusí v dané chvíli zdát, je vaše partnerství rovnocenné. Nikdo nikoho nezastrašuje, nikdo se nekrčí v rohu, oba si stojí za svým a nebojí se svůj názor prosadit. Problém nastává v opačné situaci, jakmile totiž jeden partner pouští hrůzu a druhý se ho opravdu bojí, je něco špatně.


Na hranici domácího násilí


Často se ve spojení se strachem z partnera hovoří o domácím násilí. Ona hranice je opravdu tenká, zejména pokud vezmeme v úvahu, že útoky vůči partnerovi nemusí být jen fyzické, ale i psychické. Život po boku despotického a cholerického člověka je velmi náročný, avšak vůbec ne ojedinělý. Bohužel dnes stále mnoho žen žije v područí strachu, který se časem jen a jen zvětšuje. Důsledky takového soužití se neblaze podepíší na psychice ženy, dochází k naprosté ztrátě sebevědomí, mohou se objevit silné deprese, psychosomatické problémy a mnoho dalšího. Občasné výbuchy partnerova vzteku začnou nabírat na pravidelnosti, až jednoho dne padne první facka… A pak další a další… Jakmile se stanete obětí domácího násilí, je útěk od agresora velmi složitý a život se promění v noční můru.


Cholerik, despota, násilník…


Výbuchy vzteku a snaha o to, mít ve vztahu navrch jsou pojítkem většiny agresorů. Bohužel je ženy často samy utvrzují v tom, že jejich chování není špatné. Ženin strach ji totiž nedovolí vyjádřit nesouhlas a nespokojenost s chováním partnera, bojí se nejen o sebe, ale často také o děti. Většinou jsou jejich partneři také schopnými manipulátory, kteří ženu umí přesvědčit o tom, že si za vše může sama. Neustále se omlouvají, slibují nápravu, třeba i podniknou některé kroky ke změně svého chování. Dokud se jim však žena včas nevzepře, nesnaží se pro nápravu vztahu nic moc udělat. Jak jsme již řekli, hranice mezi strachem a domácím násilím je opravdu velmi tenká. Ženy by si to měly uvědomit, když už ne kvůli sobě samým, pak právě kvůli svým dětem. Ty velmi vnímají celou rodinnou atmosféru, pěstují v sobě strach z otce, který může přerůst v různé psychické problémy, nejen při navazování partnerských vztahů.


Jak překonat strach z partnera?


1. Zapracujte na sobě. Kvůli strachu z partnera klesá vaše sebevědomí, což je špatně. Zdravě sebevědomý jedinec dokáže obhájit své potřeby a vydobýt si rovnocenné postavení. Jestliže vás však strach z partnera sžírá, zapracujte v první řadě sami na sobě.

2. Jednejte hned. Často ženy čekají, že se celá situace postupem času sama vyřeší. Omyl. Pokud partnerovi nedáte ihned a důrazně najevo, že se vám jeho chování nelíbí vězte, že se vše bude jen zhoršovat. Z „vyřeším to někdy jindy“ je to jen krůček k „nemůžu to vyřešit“ v době, kdy jste již obětí domácího násilí.

3. Mluvte. Budeme se opakovat jako v mnoha předchozích článcích, ale komunikace mezi partnery je opravdu zásadní a pokud ve vztahu chybí, nemůže ten dost dobře fungovat. Seberte odvahu a s partnerem si co nejdříve promluvte, nejlépe v období klidu. Vysvětlete mu, jak moc vás jeho chování trápí, jak se ve vztahu necítíte dobře, nakolik se jej bojíte. Jen pokud k němu budete upřímní, může začít chápat vaše pocity a snažit se opravdu změnit. Tedy stojí-li o záchranu vztahu stejně jako vy.

4. Vyhledejte pomoc. Rada odborníka je k nezaplacení, nebojte se tedy vyhledat psychologa z oblasti partnerských vztahů. Ten vám nejlépe zodpoví všechny vaše otázky, zjistí příčiny konfliktů s partnerem, naučí pracovat s vlastním sebevědomím a navrhne možná řešení vašeho problému. Často se také stává, že si partner nevhodnost svého chování ani neuvědomuje, případně trpí nějakou psychickou poruchou. Doporučujeme tedy nenásilně přizvat partnera ke konzultaci, aby byla terapie co nejvíce účinná.

Psycholog sice za vás vaše partnerské problémy nevyřeší, stane se však průvodcem a rádcem při hledání způsobu, jak vztah zachránit. Chtít však musíte vždy oba, jednostranná snaha se mine účinkem, a to ať už se snažíte sebevíc. 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkySoukromý psycholog vs. psycholog na pojišťovnu

Soukromý psycholog vs. psycholog na pojišťovnu

Rozhodli jste se vyhledat pomoc psychologa, ale neumíte se rozhodnout, zda si vybrat soukromou poradnu, nebo tu, kde vám konzultaci uhradí pojišťovna? Vše má svá pro a proti, pojďme se tedy podívat na to, co vám může soukromý psycholog oproti „veřejného“ nabídnout. Třeba vám to ulehčí rozhodování.Když terapii proplácí pojišťovnaNěkteří lidé jednoduše nemají dostatek financí na to, aby si mohli zaplatit terapii u soukromého psychologa. Nebo se jim zdá...

Pokračovat ve čtení

V zajetí chtíče: NYMFOMANIE

V zajetí chtíče: NYMFOMANIE

Ženy to v souvislosti se sexem nikdy neměly zrovna snadné. Muži se neustále chvástají, kolik vystřídali žen, že spí každou noc v jiné posteli a plácají se po rameni, jací že to nejsou borci. Když žena vystřídá více sexuálních partnerů, hned dostane nálepku prostitutky. Pokud se žena nespokojí s jedním (mnohdy nic moc) výkonem okamžitě je to nymfomanka. Ale zase tak jednoduché to není, nymfomanie není životní styl, který si vyberete, ale je to porucha, kter...

Pokračovat ve čtení

Kolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

„Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu…“ četla jsem nedávno v jedné internetové diskuzi. Peníze dnes vládnou světem a pokud jste se nenarodili do zlaté kolébky, zvažujete každou svou investici. Za kadeřníka, kosmetiku, nové oblečení, auta, elektroniku a další věci jsme schopni utratit měsíčně nemalé peníze. Investici do toho nejdůležitějšího – psychického zdraví – si ale n...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video