Hádky ke vtahu jednoduše patří, nic
není ideální a někdy prostě situace vygraduje, až hrnce lítají. Pokud se s partnerem
ocitnete v prudké výměně názorů, kde každý má prostor vyjádřit svůj názor,
ačkoli se to nemusí v dané chvíli zdát, je vaše partnerství rovnocenné. Nikdo
nikoho nezastrašuje, nikdo se nekrčí v rohu, oba si stojí za svým a nebojí
se svůj názor prosadit. Problém nastává v opačné situaci, jakmile totiž
jeden partner pouští hrůzu a druhý se ho opravdu bojí, je něco špatně.
Na hranici domácího násilí
Často se ve spojení se strachem z partnera hovoří o domácím násilí. Ona hranice je opravdu tenká, zejména pokud vezmeme v úvahu, že útoky vůči partnerovi nemusí být jen fyzické, ale i psychické. Život po boku despotického a cholerického člověka je velmi náročný, avšak vůbec ne ojedinělý. Bohužel dnes stále mnoho žen žije v područí strachu, který se časem jen a jen zvětšuje.
Důsledky takového soužití se neblaze podepíší na psychice ženy, dochází
k naprosté ztrátě sebevědomí, mohou se objevit silné deprese, psychosomatické problémy a mnoho dalšího. Občasné výbuchy partnerova vzteku začnou nabírat na
pravidelnosti, až jednoho dne padne první facka… A pak další a další… Jakmile
se stanete obětí domácího násilí, je útěk od agresora velmi složitý a život se
promění v noční můru.
Cholerik, despota, násilník…
Výbuchy vzteku a snaha o to, mít ve vztahu navrch jsou pojítkem většiny agresorů. Bohužel je ženy často samy utvrzují v tom, že jejich chování není špatné. Ženin strach ji totiž nedovolí vyjádřit nesouhlas a nespokojenost s chováním partnera, bojí se nejen o sebe, ale často také o děti.
Většinou jsou jejich partneři také schopnými manipulátory, kteří ženu umí přesvědčit o tom, že si za vše může sama. Neustále se omlouvají, slibují nápravu, třeba i podniknou některé kroky ke změně svého chování. Dokud se jim však žena včas nevzepře, nesnaží se pro nápravu vztahu nic moc udělat.
Jak jsme
již řekli, hranice mezi strachem a domácím násilím je opravdu velmi tenká. Ženy
by si to měly uvědomit, když už ne kvůli sobě samým, pak právě kvůli svým
dětem. Ty velmi vnímají celou rodinnou atmosféru, pěstují v sobě strach z otce,
který může přerůst v různé psychické problémy, nejen při navazování
partnerských vztahů.
Jak překonat strach z partnera?
Zapracujte na sobě
Kvůli strachu z partnera klesá vaše sebevědomí, což je špatně. Zdravě sebevědomý jedinec dokáže obhájit své potřeby a vydobýt si rovnocenné postavení. Jestliže vás však strach z partnera sžírá, zapracujte v první řadě sami na sobě.
Jednejte hned
Často ženy čekají, že se celá situace postupem času sama vyřeší. Omyl. Pokud partnerovi nedáte ihned a důrazně najevo, že se vám jeho chování nelíbí vězte, že se vše bude jen zhoršovat. Z „vyřeším to někdy jindy“ je to jen krůček k „nemůžu to vyřešit“ v době, kdy jste již obětí domácího násilí.
Mluvte
Budeme se opakovat jako v mnoha předchozích článcích, ale komunikace mezi partnery je opravdu zásadní a pokud ve vztahu chybí, nemůže ten dost dobře fungovat. Seberte odvahu a s partnerem si co nejdříve promluvte, nejlépe v období klidu. Vysvětlete mu, jak moc vás jeho chování trápí, jak se ve vztahu necítíte dobře, nakolik se jej bojíte. Jen pokud k němu budete upřímní, může začít chápat vaše pocity a snažit se opravdu změnit. Tedy stojí-li o záchranu vztahu stejně jako vy.
Vyhledejte pomoc
Rada odborníka je k nezaplacení, nebojte se tedy vyhledat psychologa z oblasti partnerských vztahů. Ten vám nejlépe zodpoví všechny vaše otázky, zjistí příčiny konfliktů s partnerem, naučí pracovat s vlastním sebevědomím a navrhne možná řešení vašeho problému. Často se také stává, že si partner nevhodnost svého chování ani neuvědomuje, případně trpí nějakou psychickou poruchou. Doporučujeme tedy nenásilně přizvat partnera ke konzultaci, aby byla terapie co nejvíce účinná.
Psycholog sice za vás vaše partnerské problémy nevyřeší, stane se však průvodcem a rádcem při hledání způsobu, jak vztah zachránit. Chtít však musíte vždy oba, jednostranná snaha se mine účinkem, a to ať už se snažíte sebevíc.
Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.