Psychosomatické problémy aneb PACIENTI BEZ DIAGNÓZY

http://blog.mojra.cz/post/87

Jakékoliv psychické vypětí se víceméně odráží na našem zdravotním stavu. V některých případech si lékaři už nevědí rady. Ačkoli se potýkáme s fyzickými projevy nemoci, žádné vyšetření není průkazné.Jednoduše řečeno lékař nedokáže stanovit diagnózu, jelikož nemůže najít příčinu nemoci.V tomto případě se může jednat o psychosomatické potíže, které si v dnešním článku blíže přiblížíme.Co jsou to psychosomatické poruchy zdraví?


Definice zařazuje psychosomatické problémy mezi funkční poruchy, při kterých se psychické problémy projevují navenek jako tělesné nemoci. V takovémto případě jsou pak všechna klinická vyšetření bez zjevného nálezu, ovšem reálně u pacienta obtíže přetrvávají.


V tomto případě je potřeba hledat příčinu v psychice jedince. Avšak pozor, ačkoli má zhruba 70 % zdravotních problémů souvislost s psychickou pohodou člověka, ne vždy je to pravidlem. Nejsou ojedinělé případy, kdy se psychologové potýkají s tím, že klient je na doporučení lékaře podroben psychologickému vyšetření, přičemž jeho potíže mají opravdu fyzický základ, který však lékař nedokázal správně interpretovat a diagnostikovat.Původ termínu psychosomatika sahá až do starého Řecka, kdy ve starořečtině bylo psyché označením duše a soma naopak těla. Základem psychosomatické medicíny je pak komplexní přístup k člověku, jak v rovině psychické, tak fyzické. Je však důležité pamatovat na to, že nic není jen černé nebo bílé, a za jakoukoliv nepohodou stojí vždy více faktorů.Příčiny a projevy psychosomatických poruch zdraví


Pokud se potýkáme s nadměrným stresem či jinými psychickými problémy, snaží se nás na to tělo upozornit. Jestliže tato varování přehlížíme, může to mít devastující dopady na náš zdravotní stav.U dospělých je nejčastější příčinou vzniku psychosomatických problémů stres, vypětí, nedostatek spánku a odpočinku, vztahové problémy. Nejen dospělí však mohou trpět psychosomatickou poruchou, stále častěji se s těmito problémy setkáváme také u dětí, zejména v důsledku disharmonických vztahů v rodině či v kolektivu.
Právě u dětských pacientů lékaři mnohdy různé příznaky přehlížejí a shledávají je banálními, přitom je celostní přístup právě zde velmi důležitý, aby nebyl ohrožen budoucí vývoj dítěte.Nejčastější psychosomatické problémy u dospělých:


 • bolesti hlavy, migrény
 • bolesti zad
 • poruchy spánku
 • chronický únavový syndrom
 • průjmy, Crohnova choroba a jiné problémy zažívacího traktu
 • gynekologické problémy
 • problémy v těhotenství
 • kožní onemocnění (ekzémy, lupénka, akné…)
 • vysoký krevní tlak, bušení srdce
 • alergie, astma
 • závratě
 • pocity sevřeného hrdla
 • poruchy příjmu potravyNejčastější psychosomatické problémy u dětí:


 • bolesti hlavy
 • bolesti břicha, zvracení
 • poruchy příjmu potravy
 • psychogenní kašel
 • ekzémy
 • poruchy vyměšování


Prevence vzniku psychosomatických problémů


Chcete-li se psychosomatickým poruchám vyhnout, hraje důležitou roli pravidelná duševní hygiena. Ta spočívá ve schopnosti odpoutat se od každodenního stresu, aktivně odpočívat, relaxovat a zejména neodkládat řešení problémů na později. Nezanedbatelnou roli zde hraje také zdravý životní styl, vyvážená strava a dostatek spánku.


Léčba psychosomatických poruch


Základem úspěšné léčby psychosomatických onemocnění je uvědomění si problému, ochota o něm mluvit a také vyřešení stresující situace, respektive změna životního stylu. Léčba může být doplněna fyzioterapií, různými potravinovými doplňky a vitaminy, v případě vážnějších forem i antidepresivy. 

Kromě výše uvedeného hraje podstatnou roli také správně vedená psychoterapie, proto v případě, kdy je zde možnost, že vaše problémy mají psychosomatický základ, neodkládejte návštěvu psychologa. Ten se společně s vámi zaměří na zjištění příčin, pomůže najít cestu ke změně životního stylu, nebo alespoň způsob, jak co nejvíce změnit vaše nazírání na stresující situaci. 


Pokud vás zajímá, jak úzce spolu tělo i mysl souvisí, můžete se podívat také na VIDEO: Strategie spojení těla a mysli


Právě jste četli článek: Psychosomatické problémy aneb PACIENTI BEZ DIAGNÓZY

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné článkyKolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

Finance nemusí být překážkou!Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu… Finance jsou častým důvodem, proč lidé s návštěvou psychologa váhají. Vyplatí se to? Nezruinuje mě to? Kolik mě to vlastně bude stát? Není výdaj jako výdajZačneme trochu zeširoka, takovým malým zamyšlením. Samozřejmě, jsou situace a životní období, kdy každý výdaj navíc bolí a opravdu není z čeho brát....

Pokračovat ve čtení

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

A žili spolu šťastně až do smrti, dokud od nich neodešel…Každý z nás si pro sebe přeje ten krásný pohádkový konec, zároveň ale s věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že vztahy vůbec nejsou vždycky tak pohádkové, jak jsme si představovali. Sluníčkové dny střídají partnerské krize, roztomilé zlozvyky se mění na zdroj hádek a špatné nálady. Některé vztahy tohle všechno ustojí, jiné se rozpadnou. Rozchod může proběhnout v klidu a vzá...

Pokračovat ve čtení

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Pokud jste dosud odkládali návštěvu psychologa jen proto, že jste měli strach z toho, co vás vlastně čeká, je nejvyšší čas to změnit! Péči o duševní pohodu není radno odkládat. Je to jako s bolavým zubem – čím déle návštěvu odkládáte, tím horší bolest je. To, co by vyřešila drobná plomba, se najednou mění v nutnost zub vytrhnout úplně. Psychický problém se může stupňovat podobným způsobem. Ale nebojte, vrtačka ani injekce vá...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video