Co je domácí násilí?

https://www.blog.mojra.cz/post/21

Manželství či vztah někdy prochází těžkým obdobím, mnohdy probíhají hádky, občas může padnout i nějaká facka. Velmi často se setkáváme s tím, že po bouřlivé výměně názorů, jeden z partnerů obviní toho druhého z domácího násilí.


Avšak je nutné si uvědomit, že ne každé uhození, psychický nátlak aj. je možné tímto termínem označit. V tomto článku si rozebereme základní pravidla, která musí být splněna, aby šlo opravdu o domácí násilí.

 


Domácí násilí – znaky:


1. Repetice (opakování)


2. Dlouhodobost


3. Eskalace (stupňování)


4. Jasné rozdělení rolí násilník X oběť


5. Neveřejnost

 


Domácí násilí a jeho oběti


Nejčastěji bývá v pozici oběti žena. Ovšem domácí násilí v rodině je mnohdy pácháno také na mužích, dětech či seniorech. Ať už se obětí stane kdokoli, vždy je zde zřejmý dopad na fyzické i psychické zdraví.


Oběť často přejímá vinu sama na sebe, ospravedlňuje násilníkovy činy, zlehčuje následky, které přitom mohou mít (zejména u fyzického násilí) fatální konec, odmítá pomoc.


Z psychického hlediska se u oběti často vyskytuje postraumatická stresová porucha, vyznačující se nespavostí, nervozitou, psychickým vyčerpáním, časté jsou poruchy příjmu potravy, alkoholismus, narkomanie, sebevražedné myšlenky aj.

 

Podoby domácího násilí v rodině:


1. Fyzické – nejčastěji bití, které se postupně stupňuje. Násilník může oběť kopat, škrtit, řezat, pálit cigaretou apod.   

2. Psychické – násilník vyžaduje úplnou kontrolu nad obětí, vyhrožuje, zastrašuje, ponižuje, vydírá, snižuje důstojnost týrané osoby, zpochybňuje její duševní zdraví aj.

3. Sexuální – požadování sexuálního styku i přes nechuť oběti, znásilnění

4. Sociální a ekonomické – úplná kontrola nad financemi, odtržení oběti od okolí

 

Fáze domácího násilí:


Násilník se pokaždé drží stejného scénáře. Nejprve vyvolává konflikt a napětí, poté přechází k samotnému násilí, po kterém vždy následuje lítost a pokud je mu odpuštěno nastává chvilkové období klidu. Postupem času se zkracuje interval mezi obdobím klidu a konfliktem, násilí nabývá na brutalitě.


Domácí násilí – pomoc:

Pokud jste se stali obětí domácího násilí, či víte o někom, na kom je pácháno, nenechávejte to být, ale vyhledejte pomoc, ať už se obrátíte na policii, neziskové organizace či psychologickou poradnu.


 


„Jsem proti násilí, protože i když se zdá, že je pro dobrou věc, ta dobrá věc je pouze přechodná, ale zlo, které zplodí, je trvalé!“


M. K. Gándhí









Právě jste četli článek: Co je domácí násilí?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Když tradice léčí: Velikonoce jako příležitost k psychické obnově

Když tradice léčí: Velikonoce jako příležitost k psychické obnově

Autor: psychologická poradna | Tradice a psychika| tipy psychologa | Jak prožít Velikonoce v klidu a bez stresu?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. Velikonoce jsou víc než jen ozdobená vejce, pomlázka nebo prodloužený víkend. Jsou to svátky, které v sobě spojují hluboký symbolický význam, návrat přírody k životu – a také velmi silnou psychologickou rovinu. V kontextu péče o duševní ...

Pokračovat ve čtení

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Autor: psychologická poradna | Spánek | tipy psychologa | Proč je pro nás spánek tak důležitý?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánek pro většinu z nás znamená chvíli odpočinku a relaxace v pohodlí postele. Není žádným tajemstvím, že dobrý a kvalitní spánek je velmi prospěšný pro naše z...

Pokračovat ve čtení

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Autor: psychologická poradna | Zimní únava | Tipy psychologa | Jak si udržet pozitivní myšlení i během únavných měsíců?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku.  Leden – měsíc nových začátků, očekávání a předsevzetí!Začátek nového roku je pro mnohé obdobím, kdy se snaží začít znovu, nastavit si nové cíle a naplnit své vize. Na druhou stranu však může být tento m...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat