Může psycholog předepsat léky?

https://www.blog.mojra.cz/post/197

Stále častěji se setkáváme s tím, že se na nás obracejí klienti s prosbou o radu, jak mohou dávkovat a kombinovat léky, zda uškodí, když nějaký preparát vynechají nebo vymění za jiný. Proč vám s užíváním léků nedokáží (nejen) naši psychologové poradit?


Psycholog není psychiatr


V tom je hlavní kámen úrazu. Je potřeba si uvědomit hlavní rozdíly mezi oběma profesemi. V tom často lidé tápou. Jednoduše řečeno, psychiatr je lékař, psycholog nikoliv. A pouze lékaři mohou předepisovat léky.


Psychiatr léčí duševní problémy skrze tělo. Vystudoval medicínu a zaměřuje se primárně na nemoci mozku, které se projevují v myšlení, chování a cítění. Většinou pracují v nemocnicích a jako takoví mají podepsánu smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Za sezení s psychiatrem tedy většinou nic nezaplatíte, ale zato si na něj docela dlouho počkáte (někdy i měsíc a víc).


Proč chodit k psychologovi?


Psycholog je odborníkem, který léčí duši rozhovorem. Klientovi pomáhá tím, že si o jeho trápení promluví, vyslechne ho a poradí, jak se s problémy vypořádat. Nevyřeší je za něj, ale stane se klientovým průvodcem na cestě za duševní pohodou. Jelikož nevystudoval medicínu, ale psychologii na filozofické fakultě, nemá lékařské vzdělání a nemůže tedy předepisovat léky.


Jistě vás v tuto chvíli napadlo, k čemu vám bude návštěva psychologa dobrá, když pro léky budete muset jinde?


Ono to totiž vždycky není jen o těch antidepresivech, lécích na úzkost apod. Všechna psychofarmaka vám sice dokáží potlačit projevy psychických nemocí, ale neodstraní je úplně. K tomu je potřeba dobře nastavená terapie, která je zaměřená na zjištění příčin problémů a jejich odstranění. A právě proto je často psychiatrická léčba doplněna o konzultace u psychologa.  


Dalším, velmi opomíjeným faktem je to, že účinek léků nenastupuje ihned. Takže např u antidepresiv může trvat několik týdnů, než se vaše stavy zlepší. Toto období je velmi náročné, protože je spojeno s velkým očekáváním a následně zklamáním. Uvědomte si, že psychofarmaka nefungují na stejné bázi jako např. léky proti bolesti.


Když spolknete první dávku antidepresiv, nedostaví se bezprostředně na to pocit úlevy. V důsledku čehož začínají lidé pochybovat nejen o sobě, ale i o kvalitách psychiatra, o tom, zda vhodně nastavil léčbu. Nehledě na to, že než si tělo na dávky léků zvykne, mohou se objevit některé vedlejší účinky (průjem, bolesti hlavy, nevolnost apod.), které vám na psychické pohodě rovněž nepřidají.



Samozřejmě psycholog má teoretické povědomí o různých lécích.

Umí posoudit, kdy je potřeba terapii doplnit o psychofarmaka, orientuje se v tom, jaké bývají vedlejší účinky antidepresiv a jiných preparátů, rozezná, zda klient nereaguje na léky neobvykle… V případě nutnosti vás však odešle na konzultaci k psychiatrovi.




Pokud tedy užíváte jakákoliv psychofarmaka, měli byste o tom svého psychologa informovat. Může vám být oporou v době, než léky začnou zabírat. Neobracejte se na něj ale s dotazy ohledně dávkování, kombinace s jinými přípravky, žádostí o recept v případě, kdy už vám léky docházejí atd. V tomto ohledu vám opravdu nebude moci poradit. Respektive i kdyby sebevíce chtěl, ze své pozice nemůže, protože k tomu nemá dostatečnou průpravu.




V jiných ohledech vám však může psycholog mnoho nabídnout. Výhodou jistě je i to, že zatímco se psychiatr orientuje výhradně na pacienty, kteří trpí nějakým psychologickým onemocněním, psycholog pomáhá i těm, kteří řeší problémy v různých oblastech života. A nemusí u toho trpět žádnou psychickou poruchou. O tom, proč by měl mít každý člověksvého terapeuta se můžete dočíst také v našem článku.

 




Rozdíl mezi psychiatrem a psychologem vám ve videu vysvětlí paní psycholožka PhDr. Michaela Miechová. Zde se dozvíte bližší informace o těchto dvou profesích a důkladně je v tomto videu vysvětleno, zda psycholog léky předepsat může, nebo ne.











Právě jste četli článek: Může psycholog předepsat léky? 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Duše na dlani: Lže nám naše vlastní hlava? Aneb co vám o úzkosti nikdy neřekli

Duše na dlani: Lže nám naše vlastní hlava? Aneb co vám o úzkosti nikdy neřekli

Autor: Psychologická poradna | PODCAST | rozhovor | tipy psychologaPodcast, který otevírá svět psychologie, je dostupný na všech vašich oblíbených platformách: YouTube Spotify Apple Podcast České Podcasty PodBean Podívat se na video: Video...

Pokračovat ve čtení

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Prevence duševního zdraví: Jak začít pečovat o svou mysl

Autor: Psychologická poradna | prevence duševního zdraví Mojra a RBP | tipy psychologaPředstavte si svou mysl jako zahradu. Jak byste se o ni starali, aby kvetla a prosperovala? Zalévali byste květiny, otrhávali plevel, hnojili, když je potřeba. Pokud byste tyto kroky zanedbali, zahrada by zarostla a bylo by těžké ji opět obnovit.  Prevence duševního zdraví je jako zalévání těchto květin – pravidelná péče, která přináší harmonii a klid. V našem uspěch...

Pokračovat ve čtení

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Autor: psychologická poradna | Placebo efekt | tipy psychologa | Jak to s ním opravdu je? „Pro šťastný život nepotřebuješ mnoho věcí; všechno už máš v sobě a ve svém způsobu myšlení.“ - Marcus Aurelius Placebo efekt je považován za jeden z nefascinujících fenoménů v medicíně a psychologii. Jeho síla spočívá v schopnosti ovlivnit zdraví člověka na základě víry a očekávání, aniž by bylo nutné podávat skutečný lék. Ale jak tento ef...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat