Kamarádství s bývalým partnerem: Kdy může fungovat a kdy ne?

https://www.blog.mojra.cz/post/74

„Zůstaneme přáteli?“ je pro někoho nejhorší větou, kterou může při rozchodu slyšet, pro druhého je to naopak vítané řešení. To, jestli se z bývalých partnerů stanou dobří přátelé, závisí na mnoha okolnostech, zejména tedy na tom, zda se rozešli ve zlém kvůli závažnému problému, nebo prostě jen zjistili, že jim to jako partnerům neklape, avšak nechtějí jeden druhého úplně ztratit.


Udržovat kamarádský vztah s expřítelem je krokem značně riskantním, přesto se podle statistik takto rozhodne zhruba 60 % lidí. A okolo 20 % udržuje přátelství s více než jedním bývalým partnerem.


Proč udržujeme přátelství s ex partnerem?

  • sentimentálnost
  • obava ze ztráty zázemí a bezpečí
  • prospěchářství
  • zdvořilost
  • nemůžete žít spolu, ale ani bez sebe


Jestliže chcete s ex udržovat kamarádský vztah je důležité se zamyslet nad důvody, které vás k tomuto kroku vedou. Z výše jmenovaných je asi nejhorším důvodem prospěchářství. Že si neumíte představit, jaký prospěch byste z vašeho kamarádství mohli mít? Je to jednoduché, představte si, že sdílíte s partnerem domácnost, máte společné vybavení bytu, domácího mazlíčka, dělíte se o postel i výdaje na bydlení. A najednou je to pryč. Mnoho partnerů se i po rozchodu snaží z nového uspořádání vytěžit maximum a v udržení přátelského vztahu spatřují možnost občasného nezávazného sexu, finanční výpomoc a jiné benefity. Toto je určitě špatně a stejně tak i možnost, kdy doufáte, že by se bývalé partnerství mohlo obnovit se vším všudy – neříkáme však, že neexistují výjimky, někdy si můžou oba partneři uvědomit, že se stále milují, avšak podle výzkumů většina takovýchto přátelství nemá šanci na přežití.


Všechno má svá pravidla...

... a kamarádství s ex partnerem obzvlášť.  Aby mohl takový vztah fungovat, je potřeba dodržovat určité zásady:

    • Udělejte tlustou čáru za vašim partnerským vztahem, vše si vyříkejte, abyste vaše kamarádství nezatěžovali starými křivdami.
    • Nevzpomínejte na to, co jste spolu prožili dobrého či zlého. Ano, je to ve vás hluboce zakořeněné, ale dívejte se dopředu a nejitřete staré city a rány.
    • Žádné výhody, zejména máme na mysli ty sexuální. Máte být kamarády a ti spolu rozhodně nemají pohlavní styk. Kamarádství s výhodami je pak kapitolou samo o sobě, v tomto případě by však nepřineslo ani jednomu z vás nic dobrého.
    • Neočekávejte víc než přátelství. Jak jsme již psali výše, šance na obnovu vztahu je mizivá.
    • Nastavte hranice a pravidla, za kterých může váš kamarádský vztah fungovat.
    • Nevyptávejte a nezabývejte se novými vztahy bývalého partnera. Rozhodně se vyhýbejte tomu, abyste jeho nový objev srovnávali s vámi, nebo jej dokonce jakkoli pomlouvali.
    • Navazujte nové vztahy. To, že udržujete přátelský vztah s expřítelem ještě neznamená, že nebudete hledat nového partnera.  


Pozor na následky... 


Už v úvodu jsme se zmínili, že kamarádství s bývalým partnerem sebou nese značná rizika. V první řadě to, že jestliže nejste s rozchodem naprosto vyrovnaní a máte od kamarádství jiná očekávání než ten druhý, můžete se znovu zklamat. Dále pak můžete mít problém s navazováním nových vztahů či s jejich udržením. Což o to, vycházet dobře s bývalým partnerem může vyhovovat vám, o to méně pak ale vašemu novému partnerovi. Může se stát, že budete nuceni si mezi oběma muži vybrat.



Pokud si nevíte v čemkoli rady, neváhejte se obrátit o radu na psychologa. Kromě toho, že se budete mít komu svěřit, získáte i nezaujatý pohled na vaši situaci a psycholog vám také nabídne možná řešení.



Čtěte také: 
--- Milostný trojúhelník: Kamarádka je milenkou mého muže! 
--- Víkendové manželství: Může to fungovat? 
--- Muži po rozchodu: Vážně je všechno v pohodě?
--- Ženy po rozchodu: Co zahojí zlomené srdce?










Právě jste četli článek: Kamarádství s bývalým partnerem: Kdy může fungovat a kdy ne?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Mojráček: Jak pomoci dětem překonat závislost na počítačových hrách?

Mojráček: Jak pomoci dětem překonat závislost na počítačových hrách?

Autor: Psychologická poradna| Jak pomoci dětem překonat závislost na počítačových hrách? Jak proti závislosti efektivně bojovat a jak ji přeměnit v pozitivní aktivitu? Mojráčkovi rodiče si už delší dobu všímají, že Mojráček tráví čím dál více času na počítači a hraje hry. Ze začátku tomu nevěnovali moc pozornost, říkali si, že když je venku pořád škaredé počasí, Mojráček se jednoduše nudí. Jenže pak jednoho dne volala mamince Mo...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat