Jak vyhledat pomoc psychologa

https://www.blog.mojra.cz/post/103

Rozhodnout se k návštěvě psychologické poradny je zásadním, avšak velmi složitým krokem na cestě za uzdravením vaší duše. Kdy a proč pomoc psychologa vyhledat jsme si rozebrali v předcházejícím článku, dnes se tedy zaměříme na to, kam se v případě potřeby obrátit.


Psycholog, nebo psychiatr?


Jako první vás jistě napadne, jestli máte vyhledat pomoc psychologa, nebo se obrátit rovnou na psychiatra a jaký je vlastně mezi nimi rozdíl? Hranice mezi oběma obory je vcelku tenká, zjednodušeně řečeno psychiatr je ten, který léčí psychiku prostřednictvím těla, respektive stanoví diagnózu a předepisuje léky. Oproti tomu psycholog se zaměřuje výhradně na léčbu duše, léky nepředepisuje (v podstatě ani nemůže, jelikož nemá lékařské vzdělání). Nezalekněte se toho, že psycholog není doktorem v medicínském slova smyslu, na jeho odbornosti to neubírá. Psycholog je absolventem oboru psychologie na filozofické fakultě, po ukončení studia se pak vydává vlastní cestou a dále se vzdělává, aby získal co největší záběr vědomostí a zkušeností.


Terapie vedená psychologem je založená zejména na naslouchání. Neočekávejte, že když se psychologovi svěříte se svým problémem, vyřeší jej za vás. Právě naopak, vy jste tím nejdůležitějším článkem, psycholog vás však bude na vaší cestě za duševní pohodou provázet a nasměřuje vás tím správným směrem. Psycholog tedy zastává funkci jakéhosi zpovědníka a rádce v jednom. Výhodou je také to, že se na něj můžete obrátit v podstatě s jakýmkoliv trápením, nejen v případě, kdy vám diagnostikovali nějakou formu duševního onemocnění. V rámci psychických poruch je součinnost psychiatra s psychologem také nezanedbatelná, psychiatr se zaměří na zvládnutí projevů nemoci, psycholog pak vede terapii tak, abyste byli schopni co nejlépe zvládnout své chování a obstát tak v běžném životě.


Jak vyhledat pomoc psychologa?


Možností je hned několik, můžete se obrátit na svého praktického lékaře, který vám nějakého doporučí, zeptat se známých, či použít v současnosti nejoblíbenější a nejrychlejší metodu vyhledávání na internetu. Dnes se nabízí velká spousta kamenných poraden, linky důvěry, kruhy bezpečí, terapeutické skupiny a mnoho dalšího. Je potřeba také zvážit, zda se chcete obrátit na psychologa, který je hrazen pojišťovnou, nebo soukromého. Finanční stránka je jednou z věcí, která může podstatně ovlivnit kvalitu terapie, ačkoli by se to stávat nemělo, praxe je taková, že „státní“ psycholog je časově natolik vytížen, že není schopen vám dopřát dostatek potřebného prostoru při terapii.


Kamenná poradna nebo online?


Nejčastěji klienti navštěvují psychologa v jeho poradně/ordinaci. Jde o klasický scénář, kdy se dostavíte ve sjednaný čas (čekací lhůty jsou většinou dosti dlouhé), jednáte s psychologem z očí do očí a on přitom kromě naslouchání sleduje i vaše nonverbální projevy. Mnohým přímé jednání s psychologem vyhovuje, jiní by se mu nejraději vyhnuli obloukem, ať už proto, že se stydí, či z jiného důvodu. Nesmíme opomenout také strach z toho, že by vás mohl vidět vstupovat/odcházet z psychologické poradny někdo ze známých. To často vede k tomu, že se klienti rozhodnou navštěvovat poradnu v jiném městě, co nejdál od domova. Ano je to řešení, avšak časově i finančně náročné. Proto vznikla myšlenka založit psychologickou poradnu online, jakou je právě Mojra.cz.


Výhody online psychologické poradny:


  • Časová dostupnost. V první řadě jsou zde kratší čekací lhůty, dále ušetříte čas, který byste věnovali dojíždění do kamenné poradny.

  • Diskrétnost a snadná dosažitelnost. Klienti se nemusejí potýkat s obavami, že by je kdokoliv viděl odcházet z psychologické poradny. Chybí zde sice kontakt klienta s psychologem tzv. face to face, avšak psychologickou pomoc můžete získat v podstatě odkudkoliv – z domova, práce, dovolené… Stačí vám k tomu jediné, a tím je internetové připojení/telefon. Komunikace s psychologem pak probíhá způsobem, který klientovi nejvíce vyhovuje (Skype, WhatsApp, Viber, telefonní hovor, email, live chat).

  • Specializovaní psychologové. Mojra.cz vám nabízí několik psychologů, kteří se zaměřují na určitou oblast psychologie, čímž získáte opravdu erudovaný názor odborníka.

  • Pohodlí a efektivní terapie. S psychologem komunikuje klient ze známého prostředí, cítí se tak více uvolněný a méně nervózní, což jistě vede k tomu, že nemá takový problém uvolnit se, jako tomu často bývá v kamenných poradnách.






Ať už se rozhodnete vyhledat pomoc psychologa v kamenné poradně, nebo online, je potřeba, aby vám psycholog tzv. seděl. Každému vyhovuje něco jiného a podstatou účinné terapie je právě to, že budete mít ke svému psychologovi plnou důvěru atd. Na to, jak vybrat dobrého psychologa se podíváme v příštím článku.











Právě jste četli článek:  Jak vyhledat pomoc psychologa  

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Autor: psychologická poradna | Placebo efekt | tipy psychologa | Jak to s ním opravdu je? „Pro šťastný život nepotřebuješ mnoho věcí; všechno už máš v sobě a ve svém způsobu myšlení.“ - Marcus Aurelius Placebo efekt je považován za jeden z nefascinujících fenoménů v medicíně a psychologii. Jeho síla spočívá v schopnosti ovlivnit zdraví člověka na základě víry a očekávání, aniž by bylo nutné podávat skutečný lék. Ale jak tento ef...

Pokračovat ve čtení

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

Máme tady leden. Starý rok jsme nechali za sebou, nový je před námi. Pomalu se otřepáváme z vánoční nostalgie a začínáme hodnotit, a to nejen stav svého bankovního konta, ale také uvažujeme nad tím, co jsme v loňském roce (ne)zvládli, zamýšlíme se nad budoucností, zvažujeme možnosti. Často pak všechny tyto úvahy vedou k depresím, které podle teorie jednoho anglického psychologa vyústí třetí pondělí v lednu, které je označováno ...

Pokračovat ve čtení

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Autor: psychologická poradna | Zimní únava | Tipy psychologa | Jak si udržet pozitivní myšlení i během únavných měsíců? Leden – měsíc nových začátků, očekávání a předsevzetí!Začátek nového roku je pro mnohé obdobím, kdy se snaží začít znovu, nastavit si nové cíle a naplnit své vize. Na druhou stranu však může být tento měsíc náročný, pokud jde o naše prožívání. Krátké zimní dny, nedostatek slunečního světla a chladné počas...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat