JÁ v hlavní roli: Proč je sebeláska důležitá?

https://www.blog.mojra.cz/post/281

Máte se rádi? Jste sami se sebou spokojení? Mnoho lidí na tuto otázku odpovídá negativně, případně řeknou: Mám se docela rád/a, ale… Pro dnešní dobu je typické, že klade na každého z nás obrovské nároky. Jak máme vypadat, co máme říkat. Někteří tak celý život investuje všechnu svou energii do toho, aby neustále plnili očekávání svého okolí a zapomínají přitom na tu nejdůležitější osobu: NA SEBE.


Mnoho lidí má problém najít cestu k sobě samému a mít se rádi. Přitom sebeláska a kladný vztah k vlastnímu Já ovlivňuje člověka hned v několika oblastech!


Co je to sebeláska?


Sebeláska. Self-love. Co to vlastně znamená? To ze mě má být jako egoista, který myslí jenom na sebe? Vůbec ne. Sebeláska je zdravá a potřebná. Když totiž nemáte rádi sami sebe, těžce se pak navazují vztahy s druhými. Sebeláska je o tom přijmout sebe samého, takového, jaký jsem. Včetně nedokonalostí. Každý je přeci máme. Je to o lásce k sobě jako osobnosti, ke svým názorům a postojům, ale také ke svému tělu. Právě s tím mají lidé často problém…


Sebeláska a vztahy


Láska k vlastní osobě je důležitým předpokladem pro to, aby se vám dařilo navazovat vztahy s druhými lidmi. Pokud máte vůči sobě vypěstovaný špatný vztah, projeví se to i na vašem sebevědomí a sebeúctě. Když pak přijde na vztahy s druhými lidmi, může se stát, že nebudete vědět, jak jejich lásku přijmout a budete o ní pochybovat. Proč si vlastně vybral mě? Co tím sleduje?


Pokud se přeci jenom někomu vaši nedůvěru podaří překonat, je tu možnost, že se váš vztah stane závislým typem vztahu. Lidé, kteří si sami sebou nejsou jistí, mají tendenci více žárlit a upínat se ke svému partnerovi. Neumí si představit, že by je mohl mít rád někdo jiný. Závislý vztah rozhodně není zdravý typ vztahu.


A dál?


Už jsme to vlastně tak trochu nakousli. Když se máte rádi a jste se sebou spokojeni, máte dobrý základ pro zdravé sebevědomí. A opět, nemluvíme o sebevědomí přehnaném, není to o tom, cítit se být ve všem lepší než všichni okolo. Ne. Mluvíme o zdravé víře v sebe sama, ve své vlastní schopnosti a dovednosti.


Nízké sebehodnocení a sebevědomí vám může bránit také v úspěchu. Lidé s nízkým sebevědomím se totiž často bojí cokoli riskovat nebo přijímat výzvy. Zkrátka si na ně nevěří. To může ovlivnit nejen osobní život, ale také jejich kariérní růst.



Jak se naučit mít se rád?


Už tedy víme, co je to sebeláska a proč je tak důležitá. Teď přichází ta složitější část. Jak se naučit mít se rád? Jak mít ráda své tělo?


Za 5 let bych…

Zkuste se teď na chvíli zamyslet. Představte si své já za 5 let. Co vidíte? Je spokojené? Pokud není, proč? Dejte si čas a přemýšlejte. Možná právě začínáte tušit, co byste do budoucnaa chtěli, případně čeho se máte vyvarovat. Nejlepší čas na to, abyste na tom začali pracovat, je právě teď!


Zapněte filtr!

Představte si, že vás pět lidí za něco pochválí a jeden naprosto zkritizuje. Co si z toho odnesete? Bohužel mnoho lidí se zaměří pouze na tu jednu negativní věc. Tu si pak přehrává v hlavě pořád a pořád dokola, a nakonec úplně zapomene, že se jedná pouze o názor jednoho člověka. Zapněte proto pomyslný filtr a snažte se pouštět si k sobě především to dobré.


Naučte se přijímat komplimenty

S tím souvisí i další bod. Naučte se přijímat pochvalu. Nemusíte vždy druhým oponovat, když vám vyseknou kompliment. Je v pořádku se prostě jenom usmát a říci: Děkuji.


Oceňte sami sebe

Buďte svým vlastním největším fanouškem. Pochvalte sami sebe, když se vám něco povede. Oceňte svou práci.


Pomoc psychologa

Bojujete s přijetím sebe sama nebo cítíte, že vás nízké sebevědomí v životě brzdí? Můžete se obrátit na odborníka: psychologa nebo třeba kouče. Ti s vámi budou na vašem vztahu k sobě samému pracovat, pomohou vám najít a upevnit vaše silné stránky a společně budete hledat cesty a možnosti, jak být sám se sebou spokojený a šťastný.

 


Nejdůležitějším člověkem ve vašem životě jste vy sami!

Buďte si tedy oporou.

Buďte někým, na koho se můžete spolehnout.











Právě jste četli článek: JÁ v hlavní roli: Proč je sebeláska důležitá?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Emilie před měsícem
    Emilie

    Přítel mi je nevěrný. Prozradili to kondomy v autě,které spolu nepoužíváme.Nevi o tom,že to vím.Mam si o tom s ním popovídat?

  • Tým poradny Mojra.cz před 26 dny
    Tým poradny Mojra.cz

    Dobrý den Emilie, je mi líto, že se nacházíte v této těžké situaci. Zrada v partnerském vztahu je vždy bolestivá a vyžaduje pečlivé zvážení dalších kroků. Pokud chcete vztah zachránit, otevřená komunikace je prvním krokem k možnému řešení. Otevřený rozhovor Vám může přinést jasno v tom, co se stalo a z jakého důvodu, partner může mít také své vysvětlení. Pokud nejste připravena na konfrontaci, můžete si dát čas na to, abyste si vše promyslela a srovnala své pocity. Pokud chcete tuto situaci probrat podrobněji, doporučuji Vám obrátit se na psychologa. Ten Vám může poskytnout individuální podporu a pomoci Vám najít to nejlepší řešení. Přeji Vám mnoho sil, Tým online psychologické poradny MOJRA.CZ


Podobné články



Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Autor: Psychologická poradna | Ztráta zaměstnání | Vliv ztráty práce | Strategie zvládání ztráty práce Ztráta zaměstnání patří mezi nejstresovější události v životě, a to zejména pro lidi v produktivním věku, kteří se blíží k důchodu. V tomto životním období může být hledání nové práce složitější a emocionálně náročnější.Emocionální vliv ztráty práce Ztráta práce může mít silný emocionální dopad, zejména když člověk...

Pokračovat ve čtení

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

Od nápadu k prosperující online poradně V roce 2015 se v hlavách psycholožky PhDr. Michaely Miechové a softwarového architekta Rostislava Hudečka zrodil nápad. Chtěli zpřístupnit psychologickou pomoc co nejširšímu publiku a zbavit ji bariér v podobě dlouhých objednacích lhůt a nutnosti fyzické přítomnosti u psychologa. Tak se zrodila myšlenka online psychologické poradny MOJRA. Cesta k úspěchu ale nebyla jednoduchá. První roky znamenaly překonávání ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat