Láska a SEBELÁSKA aneb Jak si ve vztahu zachovat sebeúctu?

https://www.blog.mojra.cz/post/147

K fungujícímu vztahu patří láska, a to ve všech jejich podobách. Velmi často jsme však natolik zamilovaní do partnera, že zapomínáme na vše ostatní. Mnohdy máme sklony se namísto vytváření kompromisů přizpůsobovat, podřizovat přáním partnera, naprosto odsouváme své vlastní potřeby a jsme k sobě příliš kritičtí.


Jednoduše řečeno láska k partnerovi zaslepuje tolik potřebnou sebelásku, čímž trpí především (nevědomky) naše sebevědomí. Proč je sebeúcta tolik potřebná nejen pro fungující vztah, ale celkově vzato pro celý náš život si přiblížíme v tomto článku.


Co je to sebeúcta (sebeláska)?


Definice hovoří o sebeúctě jako o kladném vztahu člověka k sobě samému. Pokud máme dostatek sebeúcty, dokážeme si vážit sebe sama, nejsme k sobě přehnaně kritičtí, bereme ohledy také na své potřeby a nestavíme přání jiných nad ta svá. Milujeme-li dostatečně sebe sama, tak i se všemi nedostatky, které máme a které si plně uvědomujeme. Vážíme-li si sami sebe, nepřipustíme, aby nás kdokoliv jiný znevažoval, srážel nám sebevědomí, ubližoval nám.


Tak jako sebevědomí i sebeúctu si budujeme v průběhu celého našeho života. Základ všeho je v dětství a ve výchově. Mnohokrát dochází k tomu, že rodiče sráží dítěti sebeúctu, aniž by si to uvědomovali. Touží po tom, aby z jejich dítěte vyrostl plnohodnotný člověk, chtějí, aby se dobře učilo, navštěvovalo spousty kroužků a nepřipouští neúspěchy. Tato honba za stále lepšími výsledky však sebelásku dítěte značně naruší. Pokud dítě vnímá, že jeho výsledky nejsou dost dobré pro jeho rodiče, že se musí neustále zlepšovat, že nedokáže být dokonalé, namísto toho, aby se přijalo takové, jaké je, sníží se rapidně jeho sebevědomí a zdravou sebeúctu si vytvořit nedokáže. Dítě jednoduše potřebuje, aby jej rodiče milovali nepodmíněně.


Nedostatek sebeúcty vede k tomu, že si člověk nevěří, nedokáže snést kritiku, bojí se konfliktů, nechává si ubližovat psychicky i fyzicky, všechny hádky velmi těžce prožívá a často propadá depresím a úzkostem.


Jak si vybudovat zdravou sebeúctu?


Tak jako všemu i sebelásce se dá naučit. Zde je několik zásad, které je nutné si uvědomit:


  • nemusíte žít podle očekávání jiných
  • jste jedinečným člověkem
  • vaše přání, názory a pocity jsou stejně důležité jako ty od ostatních lidí
  • zachováváte sami k sobě respekt a úctu i ve chvílích, kdy se k vám jiní chovají bez respektu
  • nemusíte se naprosto obětovat pro druhé
  • rozumíte sami sobě a víte jakou máte hodnotu
  • přijímáte zodpovědnost za svůj život, své činy
  • uvědomujete si své chyby, ale berete je jako součást své osobnosti


Jak si zachovat sebeúctu ve vztahu?


Jak jsme již řekli, pokud máte zdravou sebeúctu, nedovolíte nikomu, aby vás ponižoval, a to platí zejména o partnerovi. Abyste si zachovali sebeúctu, musíte si nejprve uvědomit, co sami od vztahu očekáváte. Na základě této sebereflexe můžete nejlépe partnerovi vysvětlit, co konkrétně ve vztahu potřebujete.


Nikdo z nás neumí číst myšlenky, proto se nebojte vyjádřit své pocity, přednést svá přání. Uvidíte, že to vztahu jen prospěje. Nechte prostor i pro partnerovy požadavky, vyslechněte je a zvažte, co je pro vás přípustné. Někdy může partner vyžadovat něco, co se plně neslučuje s vašimi potřebami, co je vám tzv. proti srsti. Snažte se společně dobrat kompromisu a pokud to nebude možné, nebojte se říci NE. Partnerství není o tom, že se jeden druhému naprosto oddáte, že vše ostatní přestane existovat. Toto by již hraničilo s chorobnou závislostí, což jistě nechcete dopustit.


Dopřejte si čas pro sebe, bez partnera. Jen tak se vymaníte z každodenního stereotypu ve vztahu a odpočinete si od partnera, stejně tak on od vás. I toto pomáhá udržet si sebeúctu. A v neposlední řadě se nepodřizujte názorům partnera, pokud o nich nejste sami přesvědčeni. Každý má právo na vlastní pohled na věc, ať už se to druhým líbí, nebo ne. Pozor však na přílišnou sebeúctu (sebelásku), všeho moc škodí, a to platí i v tomto případě.


Jen pokud máte dostatečně rádi sebe sama, bude si vás partner plnohodnotně vážit. Vztah pak nebude založen na vůdčím a podřízeném postavení, ale půjde o rovnocenné partnerství, kde jeden druhého respektuje. Pokud se vám nedaří se sebeúctě naučit, cítíte se ve vztahu pod tlakem, nebo řešíte jiné problémy, vyhledejte pomoc zkušeného psychologa z oblasti partnerských vztahů. S jeho pomocí se nejlépe doberete podstaty problému a zjistíte, jak z toho ven. 







Podívejte se také na Video: Sebeláska a sebepoznání, sebeláska a sebepřijetí, sebeláska a sebedůvěra







Právě jste četli článek: Láska a SEBELÁSKA aneb Jak si ve vztahu zachovat sebeúctu?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Jak se přestat srovnávat s ostatními?

Jak se přestat srovnávat s ostatními?

Autor: psychologická poradna | Srovnávání se s ostatními | tipy psychologa | Jak se neporovnávat s ostatními?  Už od pradávna je hluboko v lidské povaze zakořeněná touha vyniknout, být lepší než ostatní kolem nás. Srovnávání se s druhými je téměř instinktivní – od síly lovce mamutů až po postavení v kmeni. V průběhu staletí se měnila pouze kritéria úspěchu, ale základní tendence zůstává stejná. Ať už šlo o bohatství, moc, krásu, ne...

Pokračovat ve čtení

Když partner ignoruje vaše emocionální potřeby

Když partner ignoruje vaše emocionální potřeby

Autor: psychologická poradna | Vztahy| tipy psychologa | Zjistěte, jak komunikovat své potřeby ve vztahu.Vztah mezi dvěma lidmi by měl být postaven na pevných základech, jako jsou vzájemná důvěra, podpora, láska a porozumění. Tyto hodnoty vytvářejí prostor pro bezpečí, stabilitu a pocit, že máme někoho, na koho se můžeme spolehnout v dobrých i těžkých chvílích. Pravdou je, že realita vztahů není vždy ideální a mnoho lidí se ocitne v situaci, kdy místo...

Pokračovat ve čtení

Perfekcionismus u dětí: Jak podpořit jejich snahu, ale nezničit jejich sebevědomí?

Perfekcionismus u dětí: Jak podpořit jejich snahu, ale nezničit jejich sebevědomí?

Autor: psychologická poradna | Perfekcionismus | tipy psychologa | Jak rozvíjet ambice dětí bez stresu? Perfekcionismus je specifický způsob myšlení, který se projevuje snahou dosahovat nejvyšších standardů ve všech oblastech života. Z latiny je perfekcionismus považován za etické učení, podle kterého je cílem morálky neustálé zdokonalování se. Perfekcionismus tedy lze charakterizovat jako neustálou touhu po bezchybnosti, vysoké nároky a hluboký strach ze...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat