Agresivita ve vztahu. Jak s ní pracovat?

https://www.blog.mojra.cz/post/57

Denně se potýkáme s nepřeberným množstvím situací, problémů a nepříjemných událostí, při kterých se projeví naše vrozená agresivita. Na agresi a agresivitu musíme nahlížet z širšího hlediska, nejedná se pouze o negativní rys jedince, ale v určité míře je normální reakcí na ohrožení, kterému jsme vystaveni. Na pozoru se však mějte, pokud má agrese patologický charakter, je nepřiměřená a neopodstatněná.


Agrese vs. agresivita


AGRESE je takové chování člověka, kterým vědomě a záměrně ubližuje jiným osobám. K agresi můžeme řadit také násilné omezování svobody či ničení věcí. Pokud však jedinec o negativním činu pouze přemýšlí, ale reálně jej neprovede, nelze toto uvažování přímo označit za agresi.


Formy agrese:


1. z hlediska formy: myšlenková, verbální, fyzická


2. podle povahy a kontextu:

- afektivní není plánovaná, vzniká často nezáměrnou provokací

- instrumentální jako vedlejší nástroj při dosahování cíle (např. zranění soupeře, aby neskóroval)

- šikana ve všech jejich formách


3. podle zaměření: proti osobám, věcem, objektům…



AGRESIVITA je definována jako rys osobnosti, kdy má jedinec tendenci k útočnému jednání v různých podobách. U zvířat se jedná o přirozenou a nutnou obranu, díky které jsou schopni v přírodě přežít. U člověka je nejčastěji spojována se strachem, často také doprovází různé psychické nemoci jako je např. schizofrenie, bipolární porucha aj. Agresivní chování může člověk směřovat proti sobě samému, proti jiným osobám, věcem či majetku. Může být verbální i fyzická, dopředu promyšlená či impulzivní. Na míru agresivity má vliv užívání drog, alkoholu, zvyšuje se také po určitých úrazech jako je otřes mozku apod.



Agresivita – příčiny


Jak jsme již zmínili výše, agresivita je často doprovodným projevem mnoha psychických nemocí, závislosti na drogách a alkoholu. Na vzniku agresivní poruchy se podílejí také genetické faktory, kouření a požívání alkoholu matkou v průběhu těhotenství, komplikovaný porod, úrazy hlavy, mrtvice, meningitida, hypoglykémie a u dětí poruchy pozornosti (ADHD).


Agresivita – projevy


  • úzkost
  • podrážděnost, neklid
  • zmatenost, poruchy soustředění
  • hněv
  • strach
  • urážky, vulgarismy
  • výsměch, pomluvy
  • vandalismus
  • šikana
  • psychické a fyzické týrání


Agresivita – důsledky


Agresivita může vést k mnoha problémům, ať už hovoříme o těch zdravotních, psychických (deprese, poruchy spánku, potíže s pamětí, halucinace, problémy s mluvením, psaním, myšlením), pracovních či ve vztazích.


Fyzická agresivita má za následek modřiny, úrazy, často hraničí se zákonem. Agresivita mířená proti sobě samému jde ruku v ruce se sebepoškozováním a sebevraždou.


Agresivita – léčba


Jelikož agresivní chování sebou nese velké množství rizik, je vhodné vyhledat pomoc odborníka. Ve spolupráci s psychologem se můžete dopátrat příčin agresivity, zda je spojena s psychickou nemocí, poruchou chování apod. Podle zjištěných poznatků psycholog nastaví vhodnou léčbu, ať už formou individuální, skupinové, rodinné terapie, nebo s pomocí psychofarmak.


Agresivita partnera a jak ji zvládnout


Jedním ze základních pravidel fungujícího vztahu je neubližovat si, přesto je agresivita častým problémem mezi partnery. Jestliže se partnerova agrese projevuje i v běžných situacích a je spojena s násilím, křikem, vztekem a rozkazy, je nutné na ni adekvátně reagovat a nenechat si takovéto chování líbit.



Agresivní chování se častěji projevuje u mužů, je spojeno se zvýšenou hladinou testosteronu.



Jak se vypořádat s agresivním partnerem?


Řekněte NE!

Již při prvních agresivních projevech. Mnohdy si partner neopodstatněnost svého chování ani neuvědomuje, jedná impulzivně a pokud se mu nedostane odmítavé odezvy, nebude mít potřebu se nad sebou zamyslet.


Všímejte si jeho chování.

Zpočátku nemusí být jeho agrese namířena přímo proti vám, všímejte si proto, jak se chová např. při řízení, co dělá, pokud jej kdokoli naštve, zda si vybíjí zlost na okolních věcech apod. To vše se pak může odrazit i ve vašem vztahu.


Nenechte se zmást omluvami.

Člověk s agresivní poruchou se nedokáže ovládat a je proto typické, že následně trpí výčitkami svědomí. Kromě omluvy musí partner problém s agresí začít řešit.


Vystupte z kolotoče.

Většina vztahů s agresivním partnerem se potýká s neustále se opakujícím scénářem: napětí – konflikt – usmiřování. Postupně se zvyšuje četnost konfliktů z několika za rok na několik za den.


Náprava hned v začátku!

Jakmile si povšimnete partnerových sklonů k agresi, začněte tento problém řešit. Na počátku je nejvyšší pravděpodobnost, že partner své chování změní, s postupem času je to úkol čím dál tím obtížnější.





Jestliže jste se snažili dlouhou dobu agresi partnera přehlížet a tolerovat, ocitly jste se nejspíše v začarovaném kruhu. O to větší problém nastává v případě, kdy agresi doprovází fyzické násilí. Proto je důležité začít řešit situaci co nejdříve a zvážit, zda takovýto vztah chcete udržet. I zde platí, že pokud si nevíte rady, je vhodné vyhledat psychologa. Jeho odborný názor vám může pomoci s rozhodováním. 











Právě jste četli článek: Agresivita ve vztahu. Jak s ní pracovat?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Sandra před 8 měsíci
    Sandra

    Dobrý večer,potřebuji radu,jsem s přítelem dva a půl roku,3 měsíce jsme byli od sebe protože jsem zjistila,že začal brát drogy....po 3 měsících chtěl pomoci,tak sem se vrátila a je každý den semnou a nikde nelítá a nebere ...je to 8 den,jenže je strašně výbušný a agresivní,každá maličkost ho rozhodí a potom se chová jako psychopat.Uráží mě,je vulgární hodně(potom se omluví)při řízení jsme se o něčem bavili a začal vyšilovat a už byl k nesnesení....začal řvát a dával mi vše za vinu(proč si mě tu nechala,proč si se vrátila)tahal mě za vlasy,uhodil mě,začal brečet a omlouvat se,potom,ať už ho neopouštím...jenže chvíli je dobrý,říká mi jak mě strašně miluje a že to beze mě nedává a přijde nějaká blbost a už mi začne nadávat a urážet mě a dělá jak mu je vše jedno,agresivní byl i před tím než začal brát drogy,ale teď je to víc,jeho otec byl prý hodně agresivní člověk a tchyně od něj utekla. On je jinak fajn chlap,dá mi první poslední,snaží se,chodí do práce,brání mě atd ale tohle mě odrazuje,dá se to nějak léčit? Bydleli jsme u tchyně a teď se máme práce odstěhovat do jiného města a prostředí mezi jiné lidi a nevím,zda je dobrý nápad,sním být úplně sama ... Děkuji moc za odpověď

  • Tým poradny Mojra.cz před 8 měsíci
    Tým poradny Mojra.cz

    Dobrý den Sandro, jestli jsem to správně pochopila, tak je to 8. den, kdy je Váš partner „čistý“ (tj. bez užívání drog). To je dost krátká doba, aby člověk zjistil, zda vážně nezačne drogy zase užívat. Nenapsala jste, jak dlouho a pravidelně drogy užíval. Výbušnost a sklony k agresivnímu chování mohou být ovlivněné výchovou, dětstvím a povahovými rysy. Na druhou stranu stupňování agresivního chování, může mít spojitost s abstinenčními příznaky (že mu tato návyková látka chybí). Spojení agresivního chování a drogová abstinence může být nebezpečná pro něho i jeho okolí. Pokud přemýšlíte o společné budoucnosti a významných změnách ve Vašem společném životě, musíte myslet především na svoje bezpečí a spokojenost. Odpovězte si na otázku, zda chcete žít pořád na takové emocionální houpačce? Partner potřebuje profesionální pomoc, která by mu umožnila řešit nejen jeho závislost, ale také naučit se zdravě zvládat své emoce a reakce. S pozdravem Mgr. Tamara Sembol, psycholog online poradny MOJRA.

  • Iva Marešová před 6 měsíci
    Iva Marešová

    Dobrý den můj přítel je ke mě agresivní nadává mi je zlý co s tím dělat je nemocný když mu chci pomoc hned řve na mě sprostý slova

  • Tým poradny Mojra.cz před 6 měsíci
    Tým poradny Mojra.cz

    Dobrý den Ivo, prožívat agresi není špatně, ovšem podstatné je to, co s tím děláme. Agrese nám sama o sobě říká mnoho informací – říká nám, že se s námi něco děje, že nám není něco jedno, že se nás něco dotýká atd. Ukazuje nám, co nás dokáže rozhodit, ale také, na čem potřebujeme pracovat, příp. co nemáme v sobě zpracované atd. To ale nedává nikomu právo chovat se k ostatním agresivně nebo se chovat agresivně k věcem. Život s agresivním partnerem může být velmi náročný a můžete se také dostat do situací, kdy budete mít o sebe skutečně strach. Pokud v takovém vztahu vyrůstají děti, pak agresivní projevy ovlivňují i jejich vývoj. V článku výše se můžete dočíst, jak postupovat, pokud se partner projevuje agresivně (vymezit se vůči agresi, nenechat si to líbit,…). Pro řešení situace je důležité, zda má partner náhled na to, jak se chová nebo si svou agresivitu nepřipouští. Také zda je ochotný se situací, která vám nevyhovuje, něco dělat. Ve vztahu jsou vždy dva a oba se podílí na tom, jak vztah funguje a jak jim v tom vztahu je. Aby byl vztah funkční, je potřeba, abyste se cítili bezpečně a o možných potížích jste mohli mluvit. Je možné, že se dostanete do bodu, kdy zjistíte, že už ve vztahu nechcete a nemůžete pokračovat. Pak může být těžké od agresivního partnera odejít, ať už z důvodu vyhrožování, cit. vydírání, opakovaných slibů a dalších jevů, s nimiž se mohou partnerky či partneři agresivních jedinců potýkat. V případě projevů domácího násilí se můžete obrátit na organizaci Bílý kruh bezpečí (https://www.bkb.cz/) nebo Centrum Locika (https://www.centrumlocika.cz/), které řeší domácí násilí, s nímž se potýkají děti. V případě ohrožení zdraví, života, volejte Policii ČR 158. S pozdravem J. Rozsypalová, psycholog online poradny MOJRA.

  • Laura před 13 dny
    Laura

    áno, žiaľbohu mám s týmto presne skúsenosť. môj partner s ktorým žijem už 5 rokov má posledné dva roky hrozne agresívne správanie, ktoré absolútne je neprípustné. Nielenže má zvýšený testosteron, ako píšete,ale podľa mna sa jedná aj o psychickú poruchu alebo poruchu správania. nechce ísť k lekárovi, ani sa lečiť inak. Stačí malý podnet, mierna provokácia, alebo ironická poznámka a už je ohned na streche, obrovská agresivita. začne vulgarne mi nadávať, hadzat o zem veci, trieskat dverami je ako nepríčetný a besný, potom ma už parkrat aj napadol fyzicky, dal facku , sacal alebo tahal za vlasy. Naposledy mi dal ranu do hlavy. Raz ma aj kopol nech vypadnem z izby. Chapem, že nie je v poriadku, ale depresie nemá, drogy alkohol neberie, lieky neberie. je proti lekárom. Sam vie vsetko najlepšie, všade bol všetko videl. Ma pocity nadradenosti nad inymi ludmi, mam pocit, ci sa nejedna aj o narcisticku poruchu. Po týchto incidentoch nic nelutuje a ak ano, malinko, sice sa vacsinou omluvi,ale potom povie, zasluzila si si. stale teda zijem v napatí, co bude. Neviem co s nim robit. dakujem


Podobné články



Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Autor: Psychologická poradna | příčiny a prevence dětské agrese | tipy psychologa pro rodiče a učitele | zvládání agrese u dětíAgrese ve školním prostředí může mít závažné důsledky pro všechny zúčastněné – děti, rodiče i učitele. Může narušit nejen výuku, ale i psychické zdraví dětí a celkovou atmosféru školy. Jak rozpoznat varovné signály agresivního chování, co může být jeho příčinou a jak se mu efektivně vyhnout? Tento článek se ...

Pokračovat ve čtení

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat