Méně slunce, více smutku aneb Jak se zbavit podzimní deprese?

http://blog.mojra.cz/post/317

Dny plné slunečního svitu, dovolených a výletů jsou nenávratně pryč a za okny začíná kralovat sychravý podzim. Pomalu se vracíme do reality všedních dnů, ze všech stran se na nás valí povinnosti, nad kterými jsme v létě jen mávli rukou.

Mnoho lidí má tendenci jakýkoliv splín označovat za depresi. Jenže smutek a depresivní nálada dříve či později odezní. Ale deprese? Té se jen tak lehce nezbavíte – je to nemoc, a jako takovou je potřeba ji léčit.

 

 Deprese

Deprese je psychické onemocnění, které řadíme mezi poruchy nálady. Jak poznat depresi? Projevuje se silnými pocity smutku, celkovou skleslostí a sníženou energií. Dotyčný nemá chuť vykonávat jakoukoli činnost, často je pro něj těžké vůbec ráno vstát z postele. Najednou nic nedává smysl. Depresivní člověk se cítí prázdný a nevěří, že by někdy mohlo být lépe. Toto onemocnění postihuje především dospělé, ale může se objevit také deprese u dětí.

 


Méně slunce, více únavy


Každodenní změny počasí, klesající teploty, vstávání skoro za tmy, nedostatek sluníčka... To vše se negativně odráží na naší psychice. Často pak propadáme špatné náladě, smutku, únavě a melancholii.  Někoho potrápí častější bolesti hlavy, zad, žaludku. Jiný je neustále podrážděný, smutný a skleslý. Můžou se dostavit také problémy se spánkem, pocity úzkosti, nechutenství a nezájem o dění okolo vás.


Jak vyzrát na podzimní deprese?


Velice důležité je dopřát si dostatek spánku. Snažte se spát alespoň 7 hodin denně, v klidném prostředí. Pokud se vám nedaří usnout, zkuste si před spaním dopřát relaxační koupel s různými uvolňujícími bylinkami (mučenka, šafrán, kozlík, třezalka…), nebo si vypít meduňkový čaj.


Využijte zbytek slunečných dnů a neseďte zavřeni doma. Raději si vyrazte na procházku do přírody. Velkou roli pro psychickou pohodu hraje také dostatek pohybu. Lenošit na gauči pod dekou je sice lákavé, ale dlouhodobě to tělu ani psychice neprospěje. Alespoň jedenkrát denně si proto dopřejte nějaké protažení, nejlépe opět na čerstvém vzduchu.


Nezapomínejte na přísun vitamínů, snažte se jíst zdravou a vyváženou stravu. Zejména v sychravých měsících je pro tělo důležitý zvýšený přísun vitaminu C a D, které posilují vaši obranyschopnost a pomáhají udržet energii.


Když je všude kolem vás šero a sluníčko v nedohledu, bojujte proti tomu po svém. Obklopte se barvami, ať už veselými bytovými doplňky, povlečením, nebo barevným oblečením.


Nezapomínejte se radovat z maličkostí. Pusťte si oblíbenou hudbu při vaření, podívejte se večer na oblíbený film, zajděte do divadla, nebo jen tak posedět s přáteli. O víkendu se snažte relaxovat, nebo se věnujte svým koníčkům.


Pár chvilek byste si měli urvat také jen a jen pro sebe. Kolotoč povinností a blížící se maraton pracovních večírků je nutné někdy zastavit. Zkuste chvíli jen tak být, na nic nemyslet, nic neřešit. Uvidíte, že i pět minut ležení na gauči a hlubokého dýchání vydá za půlhodinu spánku.Pokud nedokážete své depresivní nálady zvládat sami, vyhledejte pomoc odborníka. Depresivní porucha vyžaduje komplexní péči, na které se podílejí jak psychiatři, tak psychologové. Je třeba užívat antidepresiva v kombinaci s psychoterapií, během které psycholog pracuje s pacienty a učí je, jak bojovat s příznaky. Důležité je, aby oba tyto způsoby léčby probíhaly současně.

 Pomoc online
Za psychologem tedy nemusíte nikam dojíždět, konzultovat s ním můžete z pohodlí vašeho domova. Naše konzultace probíhají online – přes telefonemailem nebo jako videohovor, například přes Skype.

 
     OBJEDNAT SE     


 
Právě jste četli článek: Méně slunce, více smutku aneb Jak se zbavit podzimní deprese? 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyJak najít svého terapeuta?

Jak najít svého terapeuta?

Zbavte se nejistoty jednou provždy!Pokud už delší dobu přemýšlíte o terapii a stále vás brzdí fakt, že si vlastně nejste jistí, jak správně terapeuta vybrat, pak je dnešní článek právě pro vás. Dneska pro vás shrneme vše, co o hledání a výběru terapeuta potřebujete vědět. Ale pozor, varujeme vás předem: pak už vám nezůstanou žádné výmluvy, proč terapii pořád odkládat!    V minulém roce jsem byla svědkem něčeho, co mě hod...

Pokračovat ve čtení

KDO JE TERAPEUT A KDO JE PSYCHOLOG?

KDO JE TERAPEUT A KDO JE PSYCHOLOG?

NENÍ ČAS ZTRÁCET ČAS!JASNĚ, STRUČNĚ A PŘEHLEDNĚ O TOM, KDO JE KDO MEZI ODBORNÍKY NA DUŠEVNÍ ZDRAVÍOrientovat se v tom, kdo co vlastně dělá může být někdy docela fuška. Vždyť tady máme tolik různých odborníků: psychology, terapeuty, kouče, psychiatry… Asi tak nějak matně tušíte, že se všichni starají o lidskou psychiku, ale víte taky, jaký je mezi těmito odborníky rozdíl? Dneska jsme pro vás připravili ty nejdůležitější informace o psy...

Pokračovat ve čtení

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Tohle jsou informace a tipy přímo od našich psychologů!Ano, toto je opravdu vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa. Nic víc, nic míň. Už žádné výmluvy, proč konzultaci stále oddalovat. Na první návštěvu psychologa se není potřeba nijak složitě připravovat. V dnešním článku vám položíme několik otázek, které byste si měli zodpovědět, než se k psychologovi vydáte. Jste připraveni?  PhDr. Michaela Miechová dodnes...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video