Život s alkoholikem: Sliby, naděje a zklamání

https://blog.mojra.cz/post/244

Alkohol. V České republice látka, která silně zasahuje do společenského a rodinného života. Pije se, když se daří i když se nedaří. Připíjíme lidem na zdraví, na šťastný život i za dobře odvedenou práci. Některým ovšem alkohol přeroste přes hlavu. Nepijí na radost ani na žal, ale pijí, aby byli. Aby vůbec byli schopni existovat a fungovat. Z alkoholu se tak stává jediný smysl života a ničí nejen dotyčného, ale i všechny okolo něj.


Život nebo dokonce vztah s alkoholikem bývá velmi náročný. V podstatě se jedná o nekonečný kolotoč slibů, nadějí a neustálých zklamání. Jak z takového kolotoče ven? Jak pomoci sobě ? A co pomůže alkoholikovi, který před alkoholem v naší společnosti nemá téměř kam utéct?


Jak se pozná alkoholik


Pro začátek je důležité připomenout dvě důležité věci.

1)  Alkoholikem není nutně každý, kdo pije často.


Není to totiž pouze frekvence pití, která značí alkoholismus. Podívejme se na základní varovné signály.

 • Neodolatelná chuť na alkohol.  Touha. Bažení. Dotyčný neustále myslí na alkohol a vyloženě se těší, až se napije.
 • Potíže s kontrolou.  Chybí klapka, neví, kdy má dost. Když už, tak do dna!
 • Odvykací stav.  Když alkohol není po ruce, nastupují nepříjemné tělesné a psychický příznaky.
 • Tolerance. Už nestačí jedna láhev. Dávky alkoholu se zvyšují.
 • Alkohol = střed celého života. Veškerý zájem se zužuje na alkohol, dotyčný v pití pokračuje i přes to, že vidí, že mu alkohol ničí jeho vztahy a každodenní život.
 • Chybí náhled. Alkoholik si svůj problém neuvědomuje. Má pocit, že může kdykoli přestat, že má vše pod kontrolou.

2) Alkoholikem se člověk nestane přes noc


Alkoholismus si člověk nevypěstuje ze dne na den. Proces závislosti na alkoholu má několik fází.

 • Počáteční stádium – alkohol přináší pohodu, euforii, dotyčný na něj pociťuje chuť, postupný trénink – zvyšuje se množství alkoholu, které dotyčný potřebuje k tomu, aby mu bylo dobře.
 • Varovné stádium – začínají se objevovat častá alkoholová okénka (epizody, kdy si dotyčný nic nepamatuje), piják často přechází k tvrdší formě alkoholu.
 • Rozhodné/ kritické stádium – dotyčný ztrácí kontrolu, bez alkoholu se projevuje odvykací stav, tolerance k alkoholu se snižuje (po malém množství opilost), alkohol už není něco, co přináší euforické pocity, ale potřebuje jej aby se necítil zle.
 • Konečné stádium – alkohol vítězí, chátrá osobnost i tělo závislého. Pije cokoli, v čem je alkohol, bez kterého již nezvládá vůbec fungovat.


Alkoholik jako partner

Vztah s alkoholikem je těžký. Narušena je vzájemná důvěra i respekt k přáním toho druhého. Už ani s partnerem nechcete chodit nikam mezi lidi, protože víte, že by se zase postaral o pořádnou ostudu. Už tak se stydíte dost. Přátelům a rodině neustále lžete.

 

 Láska i nenávist

Lásku k alkoholikovi rychle střídá nenávist a znechucení. Jsou dny kdy se cítíte naštvaní a podvedení, vždyť přece slíbil, že toho už nechá a je to zase zpátky. Zase je nechutný, opilý a úplně mimo. Jsou ale i dny, kdy se zdá, že se opravdu drží, a tak zase doufáte, že to třeba tentokrát vydrží. Někdy je vám partnera líto, vlastně i věříte, že by chtěl s pitím přestat, ale nejde to. Všem pocitům začíná dominovat jeden: naprostá bezmoc.


Agrese

V mnohých alkohol posiluje agresivní chování. Rodina alkoholika tak často čelí jeho zlostným výlevům, křiku a v některých případech bohužel i fyzickým útokům. Ve vzácných chvílích střízlivosti se pak alkoholik omlouvá, pořád opakuje, že si nic nepamatuje a že to vlastně vůbec nebyl on. Jenže je to pořád dokola…


Sliby a zklamání

… a dokola. Partner slíbí, že s pitím přestává, vy uvěříte, ale zanedlouho vás opět čeká hořké zklamání. A právě fakt, že stále věříte v lepší zítřky, dělá odchod od alkoholika tak těžký… Naděje umírá poslední, říkáte si. Jenže kolik posledních šancí už partner promarnil?


Jak se chovat k alkoholikovi

 

Všímejte si varovných signálů

Čím dříve si všimnete varovných signálů, tím lépe. Potřebuje partner hned po ránu skleničku? Pije tajně a flašky před vámi schovává? Podchyťte rizikové chování v začátcích, dokud se s tím dá ještě něco dělat.Nastavte jasné hranice

Hlavním problémem lidí se závislostí je nedodržování hranic. Vy tedy musíte být tím, kdo jim nejen vytyčí mantinely, ale bude také důsledně dbát na to, aby byly dodrženy. Co to znamená? Pokud řeknete, že má poslední šanci, jinak se stěhujete – opravdu buďte připraveni se odstěhovat. Když alkoholik zjistí, že všechny vaše výhrůžky a ultimáta jsou jen plané řeči, bude v porušování dohod vesele dál pokračovat.

Tím, že uděláte rázný krok,  můžete alkoholika tak trochu probudit. Třeba si pak konečně uvědomí, že pokud nechce přijít o to, co má, bude se sebou muset začít něco dělat.Směřujte ho k léčbě

Musíte mít na paměti, že vlastními silami závislého člověka nejspíš nevyléčíte. Svoje snažení tak směřujte k tomu, aby alkoholik uznal, že potřebuje léčení a chtěl ho podstoupit. Závislosti patří do rukou odborníků.Co čekat od léčby


Léčba alkoholiků probíhá nejčastěji v tzv. komunitních léčbách. Závislí se učí dodržovat určitý řád a respektovat hranice. Aktivní každodenní program, který se skládá jak se sezení s terapeuty, tak například z práce na komunitní zahradě, ukazuje závislým, jak jde smysluplně trávit čas a dává jim prostor být se svými myšlenkami a pocity.


Alkoholik, který se léčit nechce a nastoupil na léčbu pouze z donucení rodiny, partnera nebo známých, příliš šancí na úspěch nemá. Dotyčný musí opravdu chtít vyléčit se. Musí si uvědomit, že mu alkohol ničí život a přijmout myšlenku celoživotní abstinence.


Počítejte s recidivou. Víme, že byste chtěli slyšet, že po léčbě bude váš partner nebo kamarád už napořád vyléčený. K léčbě ovšem patří i recidivy – tedy opětovné návraty k pití a absolvování přeléčení.
Myslete také na to, že je možné, že po léčbě budete muset trochu poupravit dosavadní rodinný život. Pomůže, když sami zvážíte abstinenci. Především nikdy léčeného alkoholika neponoukejte slovy: „Prosímtě, jedno pivo, to se ti nic nestane…“  S největší pravděpodobností stane, vrátí ho to zase na začátek a to určitě nechcete.Nezapomínejte na sebe!


Jak jsme psali výše, léčba alkoholika patří do rukou odborníka. Nezapomínejte ale také na sebe! Situace, kterou si procházíte, je velmi náročná. Život s alkoholikem přináší spoustu nepříjemných pocitů: smutek, úzkost, zklamání a dokonce i strach a ponížení. Hodně toho obětujete a v dobré víře, abyste partnera chránili, taky občas okolí lžete, že je všechno v pořádku.


Nemusíte být pořád ti silní i vy si zasloužíte péči. Kontaktujte některého z našich psychologů, proberou s vámi vaši situaci, budete mít možnost s někým sdílet své obavy a pocity. V bezpečném prostředí si konečně budete moci dovolit nebýt na chvíli tím naoko stále silným člověkem. Psycholog vám také může pomoci, pokud se rozhodnete, že chcete od závislého partnera odejít.

Právě jste četli článek: Život s alkoholikem: Sliby, naděje a zklamání

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar
 • Jana před 10 měsíci
  Jana

  Manžel má problém s alkoholem, uznal, že potřebuje léčbu, že to sám nezvládne, což je moc dobře, že konečně k tomu došel. Myslím, že nepatří mezi těžké alkoholiky, ale závislost tam je a ničí to nejen jeho, ale i náš vztah. Sliby a následně velké zklamání, jak je popisováno. Jinak bezva chlap, pracovitý, vynikající děda a manžel, ale...… Chtěla bych se nejdřív poradit, situaci probrat sama, jak postupovat. Děkuji.

 • Tým poradny Mojra.cz před 10 měsíci
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, samozřejmě si můžete s psychologem promluvit i vy sama. S výběrem psychologa vám velmi rádi pomůžeme, stačí napsat do chatu v pravém dolním rohu stránky, nebo nás kontaktovat telefonicky na +420 731 226 690 Tým poradny Mojra.cz

 • Jirka Larys před 9 měsíci
  Jirka Larys

  Zdravim Vse co ctu je 99% pravda Jmeno co jsem vyplnila je meho manzel Email muj Jako kamaradi jsme se napili, ale az po case jsem si vsimla , po zasnubach, ze ono napiti je u nej jen “ predkrm “ Problemy v rodine Rozvod atd Miluji ho a chtela bych abychom se netrapili Odmita chapat jak zle na tom je Zkusil terapii kam dochazel, ale bylo to k nicemu Dokaze pit od poledne az do komatu kdy padne

 • Tým poradny Mojra.cz před 9 měsíci
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, určitě je na místě situaci řešit. Píšete, že manžel docházel na terapii. Možná by nebylo od věci vyzkoušet terapii párovou - s psychologem, který se orientuje na manželské problémy, případně i alkoholismus. Při párové terapii budete mít oba prostor se pod vedením psychologa vyjádřit, zjistíte nezaujatý pohled na vaši situaci a jak ji můžete začít řešit společně. S výběrem psychologa vám velmi rádi pomůžeme, stačí napsat do chatu v pravém dolním rohu stránky, nebo nás kontaktovat telefonicky na +420 731 226 690 Tým poradny Mojra.cz

 • Eliska před 8 měsíci
  Eliska

  Dobry den. S manzelem jsme spolu skoro deset let mame dvouleteho syna a cekame dalsi dite.jsem s nim moc stastna je to nejlepsi chlap a tata pro nas,ale bohuzel je alkoholik. On sam rika,ze preci pije jen pivo a tvrdej,ze by nikdy pit nezacal.bohuzel jak si uvedomuji,ze ho deti v budoucnu uvidi jak od rana do vecera ma tata u pusy pivo,bude s tim mit problem nejen on,ale i oni.manzel pije uz od doby co se zname,ale drive pil nahodne. Ted uz ho to nici.strasne zhubl,nestara se o sebe.stara se akorad o to aby mel porad kde vzit pivo.prosim poradite nam?

 • Tým poradny Mojra.cz před 8 měsíci
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, pokud vám manželovo pití dělá starosti a přerůstá vámi vymezenou hranici, doporučujeme konzultaci s psychologem. S výběrem psychologa vám velmi rádi pomůžeme, stačí napsat do chatu v pravém dolním rohu stránky, nebo nás kontaktovat telefonicky na +420 731 226 690 Tým poradny Mojra.cz

 • Veronika Vedralová před 6 měsíci
  Veronika Vedralová

  Dobrý den, všechno co je popsáno je o pravda, můj manžel si místo snídaně dává pivo, pracuje na stavbě a po práci každý den vypije láhev vodky, je to hrozný, jsou pak nejen finanční problémy ale i dusno mezi námi, do toho to vidí děti, přesně sliby a jen sliby ale léčit se nechce i když jsem se odstěhovala a pak zpátky přišla tak byl opět v lihu a poslední dobou dochází i k fyzickému napadání. Jak pomoc když se nechce léčit a říká že to má pod kontrolou.

 • Tým poradny Mojra.cz před 6 měsíci
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, Veroniko, pokud se ve vztahu kvůli alkoholu objevilo také násilí, je určitě na místě začít s tím aktivně něco dělat. Doporučujeme konzultaci s psychologem, který vám poradí, jak se se situací vyrovnat, co za kroky můžete učinit, proberete zda a jak lze situaci řešit. S výběrem psychologa vám velmi rádi pomůžeme, stačí napsat do chatu v pravém dolním rohu stránky, nebo nás kontaktovat telefonicky na +420 731 226 690 Tým poradny Mojra.cz

 • SARACH před 6 měsíci
  SARACH

  Zdravím můj otec pije od svých tak 17 let narodil se 17.dubna 51 chlastá tak že ničí mojí mamku jeho děti i vnoučata pije pivo a tvrdý alkohol je agresivní přestat pít nechce co mám dělat mám z něho deprese bojím se usínat v noci se třesu hrůzou.Jen chlast nic moc nesní má cukrovku kterou mu zjistili tento rok má léky na tlak občas bere léky na uklidnění někdy na spaní dá si i 3 prášky ani to sním nehne nespí .Kolikrát mu vypnou nohy někde sebou šlehne na zem tuhle spadl na roh postele pak na radiátor sem zoufalá co v té situaci dělat.Nejhorší je pocit bezmoci a strachu o mamku a podotýkám že je občas už jak psychopat.Nikam nechodí občas ho zavolají jako důchodce do práce teď už se steká že nejde že nezvládá chodit do práce ale on je schopný si ráno dát pivo v 9 hodin ráno.Co se dá dělat v té situaci?K DOKTORU ho člověk nedostane.Jeho je přítel chlast výčitky kurvení furt mojí mamku napadá jak psychicky a fyzicky.

 • Tým poradny Mojra.cz před 6 měsíci
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, nejlepším řešením by bylo, aby váš otec navštívil psychiatra a psychologa, jen tak může své stavy a závislost vyřešit. Je však potřeba, aby měl vůli a chtěl situaci změnit, jen tak může být léčba účinná. Podle toho co píšete, k lékaři jít nechce. Proto by určitě bylo na místě zaměřit se také na sebe, své pocity, strádání atd. Žijete v opravdu náročném prostředí, doporučujeme si o všem promluvit s psychologem, který vám celou situaci pomůže zpracovat, může vám také poradit, jak s otcem jednat , komunikovat, jak ho případně zkusit přesvědčit k tomu, aby se léčil. S výběrem psychologa vám velmi rádi pomůžeme, stačí napsat do chatu v pravém dolním rohu stránky, nebo nás kontaktovat telefonicky na +420 731 226 690 Tým poradny Mojra.cz

 • Aneta Neprašová před 5 měsíci
  Aneta Neprašová

  Můj přítel(36let)myslím že má problém. Už několik let pije každý den. Umřela mu maminka. Ráno jde do práce a každý den večer na pivo. Dá jich tak 8 a víkendy jsou "silnější"to si dávají i panáky a není problém 15-20piv. Nepřijde mi to normální. Moc bych mu chtěla pomoct. Loni měl zdravotní problémy a byl na krvi. Vyšly mu špatné výsledky ohledně jater a paní doktorka mu nakázala nepít a poté znova krev. Kašle na to. Ráno nepotřebuje chlast ale nedokáže být bez něj ani jeden den večer. Vždy ho kamarádi strhnou sebou.. Když nepije tak je protivný a náladový. Pokud má hladinku,tak je ve společnosti velmi zábavný a výřečný a slibuje mi hory doly.Jenže já se tady pak dívám na to jak mu je druhý den špatně od žaludku a skoro nic nesní,bolý ho zuby,žaludek,někdy zvrací,v noci se teď počůral,začíná mít okna a říká mi že mám být ráda že takové problémy nemám že si nedokážu představit jak je to těžký...slíbil mi že nepůjde týden na pivo a že když to nevydrží tak se půjde léčit. Jeden den to vydržel,druhý už byl napitý opět. Na nějaké léčení zapomněl. Vůbec nevím co mám dělat. A to spolu plánujeme miminko. Bojím se abych na vše nebyla sama

 • Tým poradny Mojra.cz před 5 měsíci
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, pokud pití partnera přerostlo již přípustnou mez, stalo se pravidelným a objevily se i další potíže, je rozhodně namístě vzít situaci pevně do svých rukou a začít ji řešit. Jak na to, vám poradí některý z našich psychologů. Nejlépe, pokud by se k rozhovoru s ním rozhodl přímo váš partner, ovšem pokud to nebude možné, můžete si s psychologem promluvit přímo vy. Situace, ve které se nacházíte není jednoduchá, trpí vaše duševní zdraví. Psycholog vám poradí, co můžete v dané situaci podniknout za kroky, jak jednat s partnerem apod. S výběrem psychologa vám velmi rádi pomůžeme, stačí napsat do chatu v pravém dolním rohu stránky, nebo nás kontaktovat telefonicky na +420 731 226 690 Tým poradny Mojra.cz


Podobné článkyKolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

Finance nemusí být překážkou!Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu… Finance jsou častým důvodem, proč lidé s návštěvou psychologa váhají. Vyplatí se to? Nezruinuje mě to? Kolik mě to vlastně bude stát? Není výdaj jako výdajZačneme trochu zeširoka, takovým malým zamyšlením. Samozřejmě, jsou situace a životní období, kdy každý výdaj navíc bolí a opravdu není z čeho brát....

Pokračovat ve čtení

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

A žili spolu šťastně až do smrti, dokud od nich neodešel…Každý z nás si pro sebe přeje ten krásný pohádkový konec, zároveň ale s věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že vztahy vůbec nejsou vždycky tak pohádkové, jak jsme si představovali. Sluníčkové dny střídají partnerské krize, roztomilé zlozvyky se mění na zdroj hádek a špatné nálady. Některé vztahy tohle všechno ustojí, jiné se rozpadnou. Rozchod může proběhnout v klidu a vzá...

Pokračovat ve čtení

POLYAMORIE: Ve vztahu s více lidmi najednou – ideální řešení nebo problémy navíc?

POLYAMORIE: Ve vztahu s více lidmi najednou – ideální řešení nebo problémy navíc?

Polyamorie – může to fungovat nebo je to jen chvilkový výstřelek? Ukazuje se, že polyamorní vztahy mohou být stejně kvalitní, jako vztahy monogamní. Lidé, kteří v takových vztazích žijí, často říkají, že jsou mnohem spokojenější, než kdy byli předtím. Mluví o hlubokém souznění, o tom, že více vztahů přináší do života spoustu nového. Polyamorické vztahy se objevují také v Česku. Jsou zde ale pořád něčím novým a neobvyklým, tak...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video