V ZAJETÍ ZÁVISLOSTI: Proč to alkoholik nezvládne sám?

http://blog.mojra.cz/post/319

Prostě stačí přestat pít a je to. Jenže boj se závislostí se takhle lehce vyhrát nedá. Ačkoli se vám to může zdát jako ta nejsamozřejmější a nejdůležitější rada – Už prostě nepij – pro alkoholika to takto jednoduché není. Nemůže prostě přestat, i kdyby chtěl. A to je další věc, která léčbu závislosti dělá tak náročnou, mnoho alkoholiků si svůj problém nechce přiznat, nevidí ho.


Pro úspěšný boj s alkoholismem je důležitá odborná pomoc. Proč to alkoholik nezvládne sám? Pojďme se na to dnes podívat.

 

Alkoholismus je nemoc

 

Ze všeho nejdřív musíme zdůraznit to nejzásadnější. Závislost na alkoholu je nemoc. Není to volba, kterou jde jen tak ze dne na den přehodnotit a změnit vlastními silami. Představte si, že bojujete s komplikovaným zápalem plic. Každým dnem se váš stav horší a sami s tím z domu nic moc neuděláte. Musíte k lékaři. Se závislostmi je to stejné – patří do rukou odborníků.Vyléčit se z alkoholismu není jen o tom, najít dostatečně silnou vůli, aby se dotyčný nenapil. Ne. Je potřeba kompletně změnit své myšlení, návyky a chování. Alkohol je pro mozek rychlým zdrojem odměny a pozitivních pocitů, je nutné začít pracovat na nových zdrojích.

 


Nemyslí si, že má problém

 

Co dále komplikuje domácí léčbu alkoholismu? Je to fakt, o kterém jsme se zmínili už v úvodu. Zatímco nejbližší okolí alkoholika se jeho pitím trápí už několik měsíců, piják stále žije v domnění, že má vše pod kontrolou a může kdykoli přestat. Nechápe, proč se ostatním pořád něco nelíbí. Piják v tom má jasno: problém nemá on, ale okolí. Proč by měl tedy něco měnit?

 

Přečtěte si také: Jak poznat, že už vám pití přerostlo přes hlavu?

 


Pokušení na každém rohu

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak moc je alkohol součástí naší kultury? Pije se na radost i na žal. Alkohol je součástí romantických večerů, divokých oslav i mnohých pracovních schůzek. Alkoholické nápoje se objevují ve filmech, reklamách a jsou k dostání téměř v každém supermarketu.


Toto pokušení čeká alkoholika na každém rohu. Pevná vůle tedy často nestačí. V průběhu odborné protialkoholní léčby se alkoholik naučí pracovat právě i s pokušením a touhou znovu se napít.

 


Jako na horské dráze

 

Život s alkoholikem připomíná jízdu na horské dráze. Často se stává, že nejbližší alkoholika uvěří tomu, že to má dotyčný skutečně pod kontrolou. Nebo, že to tentokrát opravdu myslí vážně a přestane. Jenže je to takový kolotoč slibů a zklamání, který nebere konce. K této nemoci recidivy a relapsy bohužel patří a je dobré, být na ně připraveni. Když se budete snažit závislost zvládnout doma, je možné, že návraty k alkoholu budou velmi časté a období abstinence extrémně krátké.


V rámci terapie závislosti na alkoholu se alkoholik na abstinenci důkladně připraví a naučí se, jak relapsy zvládat.Léčba alkoholismu


Léčba závislosti na alkoholu probíhá nejčastěji formou tzv. komunitní léčby, případně v psychiatrických nemocnicích. Jedná se o kombinaci skupinové, individuální i pracovní terapie. Závislí se učí pracovat na dodržování hranic a pravidel a učí se jak bojovat s chutí na alkohol a udržet si motivaci k abstinenci. Prostor dostanou také další osobní či vztahové problémy, které mohou mít se závislostí souvislost.

 

Jak dostat alkoholika na léčení?

Pokud někdo z vašich blízkých trpí právě závislostí, určitě už vás tato otázka napadla. Bohužel pro vás žádné zázračné řešení nemáme. Alkoholik se musí chtít léčit. Donutit ho k léčbě není úplně ideální, protože bez vlastní motivace, léčba příliš úspěšná nebývá.


Jak alkoholikovi pomoci? Snažte se podchytit závislost včas, citlivě ho směřujte k léčbě a nic nezkazíte ani tím, když vy sami alkohol omezíte nebo se ho úplně vzdáte. Buďte oporou, ale nebojte se nastavit jasné hranice a pravidla a dbejte na jejich dodržení.

 


 

ŽIVOT S ALKOHOLIKEM

Být oporou alkoholikovi je extrémně náročné. Občas se zdá, že se nikam neposouváte, spíše se točíte v kruhu. Chvíli máte naději, pak zase bojujete se zklamáním. Celý váš život postupně zaplňuje jeden pocit – bezmoc.

Nesete toho na ramenou opravdu hodně, proto je na místě, o část problému se podělit. Můžete se obrátit na psychologa, který s vámi vaši situaci probere, vyslechne vás a poradí, co dále.

 

 

 Do zajetí závislosti se člověk dostane snadno a sám,

na náročnou cestu ven je už potřeba pomoc odborníka...
Právě jste četli článek: V ZAJETÍ ZÁVISLOSTI: Proč to alkoholik nezvládne sám?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyJak najít svého terapeuta?

Jak najít svého terapeuta?

Zbavte se nejistoty jednou provždy!Pokud už delší dobu přemýšlíte o terapii a stále vás brzdí fakt, že si vlastně nejste jistí, jak správně terapeuta vybrat, pak je dnešní článek právě pro vás. Dneska pro vás shrneme vše, co o hledání a výběru terapeuta potřebujete vědět. Ale pozor, varujeme vás předem: pak už vám nezůstanou žádné výmluvy, proč terapii pořád odkládat!    V minulém roce jsem byla svědkem něčeho, co mě hod...

Pokračovat ve čtení

KDO JE TERAPEUT A KDO JE PSYCHOLOG?

KDO JE TERAPEUT A KDO JE PSYCHOLOG?

NENÍ ČAS ZTRÁCET ČAS!JASNĚ, STRUČNĚ A PŘEHLEDNĚ O TOM, KDO JE KDO MEZI ODBORNÍKY NA DUŠEVNÍ ZDRAVÍOrientovat se v tom, kdo co vlastně dělá může být někdy docela fuška. Vždyť tady máme tolik různých odborníků: psychology, terapeuty, kouče, psychiatry… Asi tak nějak matně tušíte, že se všichni starají o lidskou psychiku, ale víte taky, jaký je mezi těmito odborníky rozdíl? Dneska jsme pro vás připravili ty nejdůležitější informace o psy...

Pokračovat ve čtení

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Tohle jsou informace a tipy přímo od našich psychologů!Ano, toto je opravdu vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa. Nic víc, nic míň. Už žádné výmluvy, proč konzultaci stále oddalovat. Na první návštěvu psychologa se není potřeba nijak složitě připravovat. V dnešním článku vám položíme několik otázek, které byste si měli zodpovědět, než se k psychologovi vydáte. Jste připraveni?  PhDr. Michaela Miechová dodnes...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video