ŽÁRLIVOST: Důkaz lásky, nebo zabiják vztahu?

https://www.blog.mojra.cz/post/201

Červíček pochybností občas zahlodá v každém z nás. Po firemním večírku, na kterém jste nebyla, nenápadně prohlédnete partnerovi kapsy a límeček košile. Sevře se vám žaludek, když se přítel podívá na zadek jiné slečně. Zapochybujete o tom, že opravdu tráví přesčasy v práci, že je partnerka vážně v kadeřnictví s kamarádkami a ta služební cesta se šéfem bude probíhat ve vší počestnosti…  


Každou tuto myšlenku však ještě v zárodku zničíte, mávnete nad svými úvahami rukou, zasmějete se sami sobě. Neprojíždíte dennodenně partnerův mobil, emaily, poštu. Nepotřebujete mít neustále přehled kde, proč a s kým je. Dokážete mu dopřát určitou svobodu, protože mu jednoduše věříte. Nebo ne?


Žárlivost k lásce patří. Jenže v případě, kdy se proměníte ve stíhačku, která svého partnera neustále podezřívá, aniž by k tomu měla důvod, je na problém zaděláno. Chronická žárlivost je nemoc, dá se s ní žít, ale velmi těžko. Pozitivní na tom však je, že stejně jako mnoho nemocí se dá dost dobře vyléčit, nebo alespoň značně potlačit.


Co je to žárlivost a jak se projevuje? 


Žárlivost je silná negativní emoce pramenící ze strachu z opuštění, ztráty lásky a pozornosti. Není omezena věkem, některé studie dokonce tvrdí, že projevy žárlivosti lze vypozorovat již u půlročního dítěte.


Osoba trpící žárlivostí – žárlivec – prožívá nejčastěji pocity méněcennosti, deprese, hněvu, strachu, neustále se zaobírá tím, zda ho partner stále miluje. Jeho pochybnosti mohou nabýt podobu tzv. emulačního bludu, kdy se žárlivý člověk upne na myšlenku, která ve skutečnosti nemá žádné opodstatnění (např. určitě mě žena/muž opustí, stoprocentně má milence/ku aj.).


Typické znaky chorobného žárlivce:


Pochybuje

Cítí se být neustále nedoceněný, nedokonalý, má pochyby o tom, zda je pro protějšek dost dobrý.


Bojí se

Obává se toho, že zůstane sám, neprožije opravdovou lásku…


Je přespříliš pozorný

A to jak v pozitivním, tak negativním smyslu. Na začátku vztahu působí jako muž/žena snů, zajímá se o vaše pocity, koníčky atd. Vše si zapamatuje, aby to později mohl/a použít proti vám.


Omezuje vás

Zprvu jen nenásilně přemlouvá, ať občas zrušíte domluvený program a trávíte tento čas s ní/m, později už jen nařizuje, vyptává se na každou minutu, kdy nejste spolu, zakazuje vám různé aktivity či přátele.


Vydírá, manipuluje

Pro dosažení svého, zjištění pravdy atd. je ochoten udělat cokoliv. Vyhrožuje, doprošuje se, vydírá, dokonce může použít i násilí.


Ujišťuje se

Na denním pořádku jsou otázky typu Miluješ mě ještě? Líbím se ti? Neopustíš mě? Nenajdeš si jiného/jinou?


Obviňuje vás

Neoznačí sebe jako viníka, všechnu odpovědnost za jeho žárlivost svaluje na vás. Vy můžete za to, že se partner popral bezdůvodně v baru, protože jste si oblékla vyzývavé šaty. On může za to, že mu lezete do mobilu a telefonujete mu neustále do práce, protože přece pořád pokukuje po své sekretářce…


Jak vyzrát nad žárlivostí? Jak ji vyléčit?


Život po boku žárlivého člověka je velmi složitý, avšak i tuto nemoc je možné překonat. Základem je, aby si žárlivec uvědomil své jednání, převzal za něj zodpovědnost a přestal hledat vinu v druhých. 


Někdy zvládnete žárlivost jen s pomocí partnera, jindy je potřeba vyhledat odborníka. Jelikož je to od chorobné žárlivosti jen krůček k psychickému a fyzickému týrání, raději doporučujeme navštívit psychologa vždy. S jeho pomocí totiž dokážete určit pravou příčinu žárlivosti, co ji vyvolává. V závislosti na tom je možné stanovit nejlepší způsob terapie. Dále je také důležité pracovat s pocity méněcennosti a odstranit je, zbavit se závislosti na partnerovi, strachu z odmítnutí a zrady… A to sami nesvedete.

 

 









Právě jste četli článek: Žárlivost: Důkaz lásky, nebo zabiják vztahu?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Hledání štěstí v maličkostech: Proč je důležité hledat štěstí v každodenním životě?

Hledání štěstí v maličkostech: Proč je důležité hledat štěstí v každodenním životě?

Autor: psychologická poradna | Hledání štěstí | tipy psychologa | Jak hledat štěstí v každodenním životě?   „I když na vás štěstí někdy zapomene, vy na něj nezapomeňte." — Jacques Prevert   V dnešním hektickém světě, kde je tempo života stále rychlejší a naše očekávání neustále rostou, se štěstí často jeví jako něco, co je pro nás vzdálené nebo téměř nedosažitelné. Mnozí z nás ho vnímají jako cíl, který přij...

Pokračovat ve čtení

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby ...

Pokračovat ve čtení

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat