Vztah nám nějak nefunguje, jak si být zase blíž?

https://blog.mojra.cz/post/386

Vztah nám nějak nefunguje, co s tím? (stereotyp, komunikace, oživení vztahu)

Přemýšlíte již nějakou dobu nad svým vztahem a nad tím, co se s ním děje? Cítíte, že už to nějak není ono, ale nedokážete určit, od kdy tomu tak je, a proč to tak je? Pak gratulujeme, první krok k lepšímu vztahu máte za sebou, uvědomili jste si, že je něco jinak a cítíte, že je potřeba s tím něco dělat. Říkáte si, že tyto problémy má ve vztahu určitě každý. To je možné, ale pokud se tato situace neřeší, může se vztah dostat do mnohem vážnějších problémů. Může se dostavit nevěra, odchod jednoho z partnerů a další. Jak ale přijít na to, co je špatně, a jak to zlepšit? Čtěte dál!

 

Komunikace

Právě komunikace je alfa omegou vztahů. Často souvisí kvalita vzájemné komunikace a míra otevřenosti mezi partnery s celkovou kvalitou vztahu. Pod tlakem denních starostí a všudypřítomného stresu je někdy těžké udržet komunikaci s partnerem na adekvátní úrovni. Vzájemná komunikace může sklouzávat pouze k řešení praktických záležitostí typu, kdo vyzvedne děti ze školy nebo kdo zařídí opravu auta. Lehce se pak vytratí čas na sdílení vzájemných pocitů a zážitků.

 


Co s tím?
Téma s partnerkou klidně přímo otevřete. Zkuste společně přijít na způsoby, jak vaši vzájemnou komunikaci zase vylepšit. Můžete zavést společné snídaně nebo večeře, kdy budete vědět, že tam budete jeden pro druhého bez společností mobilů a budete si povídat o tom, jak se máte, jaký jste měli den nebo co vás dnes nebo v následujících dnech čeká. Vyšší level může být pořízení párových karet, kterých je dnes na internetu celá řada. Můžete si objednat různé balíčky karet s rozvojovými otázkami, které si s partnerem vzájemně kladete. Zase se tak o něco lépe poznáte a prohloubíte vzájemnou intimitu.Společně strávený čas

Společně strávený čas je dalším důležitým pilířem každého vztahu. Vzájemnými zážitky a aktivitami utváříte společný vztah, vytváříte si důležité vzpomínky a prohlubujete vaše společné pouto. Pokud jsou v této oblasti nedostatky, mže to vyústit do vztahových problémů a nespokojenosti.

 


Co s tím?
Zamyslete se: Jak trávíte společný čas? Je ho podle vás dostatek? A věnujete tento čas novým společným zážitkům nebo většina volného času zabírá řešení praktických záležitostí a sledování televize? Zkuste se s partnerkou pobavit i o tomto tématu. Zeptejte se jí, jaký na to má názor ona a vymyslete, co by se dalo změnit a jak. Máte nějaký společný koníček, který poslední dobou zanedbáváte? Nebo byste rádi společně zkusili něco nového? A co si vyhradit nějaký den v týdnu, kdy budete mít odpoledne nebo večer čas na sebe a vždy vymyslíte nějakou společnou aktivitu? Ve fantazii se meze nekladou! Klidně si své nápady sepište a v následujících týdnech či měsících z nich můžete čerpat a znovuobjevovat staré nebo objevovat nové aktivity a zážitky.Společné plány

Žijete tak nějak ze dne na den, z týdne na týden a nemáte se společně na co těšit? I to může být zabiják spokojeného vztahu. Je prospěšné se ve vztahu pravidelně bavit o společných plánech a také o směřování vašeho vztahu. Pokud se společnému plánování vyhýbáte, je na místě zamyslet se nad příčinou. Je váš vztah vážný? Bojíte se plánovat s někým budoucnost? Nebo si nejste jisti, jak se bude budoucnost vyvíjet?

 

Co s tím?
Pokud máte ve společné budoucnosti nejasnosti, je dobré toto téma otevřít, po vyjasnění se často pročistí vzduch. Pokud už jste spolu dlouho a máte třeba už děti, také nezapomínejte na společné plány. Plánujte spolu dovolenou, ale také společné soužití. Kde byste byli rádi za rok? A kde za tři roky nebo za pět let?
 

 

Překvapení a malé radosti

V mnoha párech zaznívá, že se už partneři neumí vzájemně překvapit. Na začátku vztahu, kdy se ještě oba snaží toho druhého zaujmout není často o překvapení nouze. V období zamilovanosti je přirozené, že velkou část času přemýšlíme, jak udělat tomu druhému radost a jak jej překvapit. Proč na to po pár letech vztahu zapomínáme? Partnerku nikdy nemůžeme mít úplně jistou, proto bychom se měli snažit i v pokročilejších fázích vztahu a možná o to intenzivněji. Navíc nám samotným udělá radost, když uděláme radost té, kterou milujeme. Vsaďte se, že vám to bude chtít partnerka vrátit a vymyslí něco hezkého i pro vás. Malými radostmi a překvapeními můžete probudit ve vztahu novou jiskru!

 

Co s tím?
Můžete pro vaši partnerku dělat opravdu drobnosti, které jí ale udělají obrovskou radost a uvidí, že máte zájem váš vztah změnit k lepšímu. Zkuste jí do práce jen tak poslat SMS, že na ní myslíte, nebo že se těšíte, až se večer uvidíte. Můžete ji taky pozvat na večeři nebo koupit květiny. Potěšit ji může také svačina do práce nebo víkendová snídaně do postele. Vy však vaši partnerku znáte nejlépe, tak popřemýšlejte, co by mohlo udělat radost právě jí a jděte do toho! Ukažte jí tak, jak vám na ní záleží.


Intimita a sex

Znáte to, sex a intimita, to je kořením vztahu. V dlouhodobých vztazích, a navíc po dětech se v této oblasti často objeví problémy. Ty jsou často spojeny se stresem, nedostatkem času a soukromí nebo se stereotypem. Je ale velká škoda na tuto příjemnou stránku vztahovosti zanevřít.

 

Co s tím?
Opět bude nejlepší téma přímo otevřít s partnerkou. Je potřeba být ale opatrný a na nic netlačit. U této oblasti je obzvlášť důležité zajistit bezpečné prostředí a také to, aby partnerka cítila váš zájem a nepodezírala vás, že vám jde jen o ukojení vašich potřeb. Pro obnovení touhy můžete připravit romantický večer s večeří nebo to můžete spojit s obnovou komunikace, o které jsme mluvili výše, přidejte svíčky a uvidíte, co se stane. Ale opět, na nic netlačte!

Také je možnost otevřít diskuzi na téma, co by se partnerce v sexuální oblasti líbilo. Zda je něco, co by chtěla zkusit nebo se pobavit o tom, jaký sex jí je příjemný a co jí třeba chybí. U žen často snížení sexuální aktivity může souviset právě s nedostatkem komunikace, emočního uspokojení ve vztahu nebo s pocitem nedostatečné blízkosti, proto je možné, že pokud zapracujete na předchozích bodech, přijde tato poslední vztahová oblast sama a její kvalita se výrazně zlepší.

Zkoušeli jste již výše uvedené kroky, ale nedočkali jste se kýženého výsledku? Nebojte se obrátit na odborníky.

Psychologické manželské poradenství nebo párová terapie vám může výrazně zlepšit kvalitu vašeho vztahu. Změna je vždy možná, pokud jsou na ni oba partneři ochotni pracovat. Na portále Mojra.cz vám nabízíme mnoho odborníků různých specializací. Výhodou je, že můžete na vašem vztahu společně s partnerkou pracovat z pohodlí vašeho domova, ušetříte ta mnoho peněz a času.
Právě jste četli článek: Vztah nám nějak nefunguje, jak si být zase blíž?

 

 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyKamarádství s bývalým partnerem: Kdy může fungovat a kdy ne?

Kamarádství s bývalým partnerem: Kdy může fungovat a kdy ne?

„Zůstaneme přáteli?“ je pro někoho nejhorší větou, kterou může při rozchodu slyšet, pro druhého je to naopak vítané řešení. To, jestli se z bývalých partnerů stanou dobří přátelé, závisí na mnoha okolnostech, zejména tedy na tom, zda se rozešli ve zlém kvůli závažnému problému, nebo prostě jen zjistili, že jim to jako partnerům neklape, avšak nechtějí jeden druhého úplně ztratit.Udržovat kamarádský vztah s expřítelem j...

Pokračovat ve čtení

Nejlepší dárek? Klid a duševní pohoda

Nejlepší dárek? Klid a duševní pohoda

Život každému občas hází klacky pod nohy. Najednou jsme v situaci, kdy nevíme, co si počít, jak se zachovat, jak z toho všeho ven. O dost komplikovanější je situace v momentě, kdy řešíte problémy, které vlastně ani nejsou vaše, ale úzce se vás dotýkají. Když je „cizích“ problémů až moc Sdílení je jedním z důležitých procesů, jak se problémů zbavit. Někdy si ale člověk neuvědomí, že to, co mu možná pomáhá, ubli...

Pokračovat ve čtení

TOXICKÝ VZTAH aneb Otrávené jablko partnerů

TOXICKÝ VZTAH aneb Otrávené jablko partnerů

Myslíte si, že váš vztah je téměř dokonalý, klape vám to, nehádáte se. Jenže pak se začne měnit. Jako byste stejně jako Sněhurka v pohádce kousli do otráveného jablka. S tím rozdílem, že jed nezačne účinkovat ihned, ale postupně. Pozvolna začíná váš vztah otravovat, a ten se pro vás stane toxickým. Záchrana v podobě krásného prince a polibku z pravé lásky, je opravdu možná jen v pohádkách. Realita tak jednoduchá není. L...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video