PÁROVÁ TERAPIE: Cesta k záchraně vztahu

http://blog.mojra.cz/post/198

Viděli jste film Pan a paní Smithovi? Manželský pár, navenek ideální, v jádru však každý skrývá svého kostlivce ve skříni. Jednoho dne se ideál manželství zhroutí a Smithovi si jdou po krku. Proč nebudeme odkrývat, koukněte se na film. Avšak co je podstatné, že děj je prolnutý pasážemi z manželské poradny.


Někomu se to může zdát jen jako zbytečné utrácení peněz, jiní v párové terapii vidí poslední možnost záchrany. Buď to, nebo rozvod. Jak to s tou partnerskou terapií vůbec je? Kolik vás bude stát a jak probíhá? Pojďme se tomu podívat na zoubek.


Co je to párová terapie?


Jak už sám název napovídá, jde o terapii, kde není pouze jeden, ale oba partneři. Většina lidí si myslí, že své problémy dokáže vyřešit sama. Jenže jsou situace, které by ani nejlepší režisér filmu nevymyslel. A vám se dějí, teď a tady. Vztah umírá, ale vy se ještě nechcete vzdát.


Každý má své hranice nastaveny jinak. To, co vy vidíte jako nepřekonatelný problém, může váš partner vnímat jako banalitu. A tak se hádáte, máte pocit, že vám partner nerozumí, váš sexuální život je na bodě mrazu, přemýšlíte o rozchodu, nevěře…


Někdy je potřeba se na celou situaci podívat z jiné perspektivy, oprostit se od emocí, chápat partnera. Jenže to spousta z nás neumí. A právě proto byste měli navštívit psychologa. Netvrdíme, že společná terapie dokáže zázraky, někdy už je opravdu pozdě cokoliv zachraňovat. Ale pokud jste s partnerem ochotni na vztahu ještě zapracovat, můžete hodně získat.


Nečekejte, že po prvním sezení odejdete z ordinace psychologa opět jako zamilovaný pár. Růžové brýle už jste dávno sundali. Jak se říká starého psa novým kouskům nenaučíš, ale jde dosáhnout alespoň přijatelného kompromisu. To vše chce čas. Některým stačí 4 sezení, jiným 12. Vše závisí na vás a vašem partnerovi.


Pozor však na jednu často opomíjenou, ale podstatnou věc. Zachránit vztah musíte chtít oba. Jestliže jste ve vážné krizi a jeden z vás se už rozhodl vztah opustit, ani párová terapie si s tím neporadí. Tady partnerovo svolení k terapii není ani tak projevem poslední naděje, ale jakési služby z milosti.


Párová terapie - cena


Kolik párová terapie stojí? Přesné číslo vám bohužel říct nemůžeme. Párová terapie ve městě Ostrava bude stát rozhodně jinak, než párová terapie ve městě Praha, Brno nebo Olomouc. Pravdou je, že to nemusí být zrovna levná záležitost. Obecně se cena párové terapie pohybuje okolo patnácti set korun. Někde vás však jedno sezení může vyjít i na tři tisíce. Mnoho soukromých poraden navyšuje ceny konzultací podle počtu osob. Za individuální sezení s psychologem tak zaplatíte např. 500 Kč, za párovou terapii už jednou tolik. Více o cenách u psychologa si můžete přečíst v článku Kolik stojí sezení u psychologa.


Jak přesvědčit partnera k párové terapii?


Někteří se partnerské poradně vyhýbají jako čert kříži. Pokud chcete partnera přesvědčit, volte nenásilnou formu.

 

1. Správný čas a místo

O tom, že chcete navštívit manželského poradce se nezmiňujte jen tak mezi řečí. Vyžaduje to správné načasování, přece jen jde o vážné rozhodnutí.

 

2. Promluvte si

Přiznejte, že na problémech ve vztahu nesete vinu stejně jako váš partner a že je načase začít krizi řešit s odborníkem. Vyhněte se obviňování, raději partnerovi vysvětlete, proč chcete poradnu navštívit, v čem si myslíte, že vám pomůže atd.

 

3. Popište své pocity

Snažte se partnerovi popsat, co vše vás ve vztahu trápí, že vás psychicky vyčerpávají snahy o jeho záchranu a že už si sami nevíte rady. Nebojte se mu svěřit s tím, že vám záchrana vztahu leží opravdu na srdci, popište mu co nejlépe své pocity tak, aby vaše rozhodnutí dokázal pochopit.

 

4. Dopřejte mu čas na rozhodnutí

Jakmile navrhnete návštěvu manželské poradny nechtějte, aby se váš partner rozhodl ihned. Dejte mu čas, aby vše zpracoval, probral si všechna pro a proti. Samozřejmě mu vhodným způsobem řekněte, že nemá s rozhodnutím dlouho otálet, protože čím dříve se rozhodnete problémy řešit s odborníkem, tím máte větší šanci na úspěch.

 

Jak párová terapie probíhá?


Popravdě? V každé poradně jinak. V rámci manželské a párové terapie existuje několik různých přístupů. Záleží pak ryze na psychologovi, jaký postup zvolí. Mohou se střídat sezení v páru s individuálními rozhovory apod.


Podstatou párové terapie není řešení osobních problémů každého z partnerů do hloubky. Psycholog se při sezení zaměřuje na budování kolektivního MY. Snaží se nalézt takové řešení, které bude oběma vyhovovat, najít kompromis. Proto psycholog více zasahuje do rozhovorů, je aktivnější než při individuální konzultaci s klientem. Snaží se o to, aby se partneři naučili navzájem komunikovat, usměrňuje je…


To vše s velkou mírou nadhledu. Dobrý terapeut by se v žádném případě neměl přiklánět na něčí stranu. Pokud máte ten pocit, vyhledejte jiného, nestranného. Jen tak budete moci zapracovat na harmonii vašeho vztahu.


Samozřejmě někdy sám psycholog navrhne, že by bylo lepší, aby každý z partnerů šel svou cestou. Většinou se tak stává v případě, kdy je hájen zájem dětí. Pro ty je mnohdy rozchod rodičů lepší než neustálé hádky. V případě, kdy je rozchod nevyhnutelný, dokáže vám psycholog pomoci vztah opustit s grácií, bez scén a ponižování.

 

Párová terapie v psychologické poradně Mojra.cz


Terapie v naší poradně se liší v podstatě jen tím, kde probíhá. Nemusíte za psychologem nikam dojíždět, stačí si sednout k počítači a psycholog přijde virtuální cestou k vám. Stejně jako u individuální konzultace je i párová terapie cam to cam stejně účinná jako osobní kontakt s terapeutem.


Cena konzultace se odvíjí podle času, který chcete s psychologem strávit, jestli vám postačí hodinová nebo 90 minutová trapie. Průběh párové terapie se liší podle psychologa. Například paní psycholožka PhDr. Michaela Miechová volí na úvod terapie společné sezení s oběma partnery, nejlépe v délce 90 minut, aby měli oba dostatečný prostor se vyjádřit. Poté si domluví hodinovou konzultaci s každým zvlášť. Díky tomu může zjistit informace, které se jeden před druhým bojí říct. Samozřejmě zachovává mlčenlivost a nic, co jste si sdělili mezi čtyřma očima druhému partnerovi nesdělí. Dokáže si však vytvořit komplexnější obrázek o celém problému. Pak opět následuje terapie v páru. Tyto společné a individuální terapie se mohou podle potřeby střídat. Vše závisí na povaze problému a potřebách partnerů.


Výhodou jistě je, že v rámci online terapie se nerozlišují ceny konzultací pro jednotlivce a skupiny, jako v mnoha jiných poradnách. Kompletní ceník našich konzultací naleznete zde.

 

Pokud tedy řešíte nějakou partnerskou krizi a nevíte, jak z ní ven, neodkládejte návštěvu psychologa. Včasná párová terapie vám může pomoci vztah zachránit.  


V případě, kdy váš partner návštěvu partnerské poradny odmítá, můžete mu věnovat dárkový poukaz na konzultaci s psychologem Mojra.cz . Nenásilnou formou mu tak ukážete, že je pro vás záchrana vztahu opravdu důležitá. 


Právě jste četli článek: Párová terapie: Cesta k záchraně vztahu

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyNa vše sama… Jak přežít rozchod v těhotenství?

Na vše sama… Jak přežít rozchod v těhotenství?

Těhotenství. Období plné očekávání, příprav na miminko, radosti, ale také nečekaných zvratů. Psychika nastávající maminky je neustále namáhána bouří hormonů, časté jsou výkyvy nálad, kdy se žena v jedné chvíli usmívá a v druhé pláče nad bezvýznamnou reklamou v televizi. Důležitá je pro ni podpora partnera, mít se o koho opřít v momentech smutku, sdílet s ním své pocity a obavy. Bohužel ale ani během těhotenství se vzt...

Pokračovat ve čtení

Jak co nejrychleji najít psychologa

Jak co nejrychleji najít psychologa

Rozhodli jste se řešit své problémy s psychologem, ale nevíte, jak najít dobrého psychologa a hlavně takového, který se co nejvíce v daném tématu orientuje? Hledání psychologa, může být náročné. Internet je přeplněn různými referencemi, kamarádi vám také někoho doporučí, stejně tak praktický lékař a spousta jiných osob. Jenže co si budeme povídat, odborník na vztahy vám určitě s výchovou dítěte nepomůže a naopak těžko hledat r...

Pokračovat ve čtení

PSYCHOLOG PRO CIZINCE: Když s vámi terapeut hovoří v rodném jazyce

PSYCHOLOG PRO CIZINCE: Když s vámi terapeut hovoří v rodném jazyce

Představte si situaci, kdy se najednou ocitnete v cizí zemi, kde vám minimálně polovina obyvatel nerozumí. Ať už jste se vypravili do zahraničí studovat, pracovat nebo jste následovali hlas svého srdce a odstěhovali se za partnerem/kou…  Takováto životní změna není nikdy jednoduchá. Najednou jste v jiném prostředí, setkáváte se s lidmi s jinou mentalitou a kulturními zvyky, musíte se naučit dorozumět… Už jen ta představa může bý...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video