Typologie osobnosti: MELANCHOLIK

https://www.blog.mojra.cz/post/216

Melancholik je jedním ze 4 typů temperamentu. Temperament jako takový do značné míry určuje naše chování a reakce v různých situacích. Již ve starověkém Řecku si začali všímat, konkrétně především otec lékařství Hippokrates, že určité skupiny lidí opakují jakési vzorce chování. Hippokrates na základě tohoto přišel s teorií, že reakce člověka na okolní podněty souvisí s některou tělesnou šťávou, tzv. humorem, která u něj převládá. Melancholika dle něj ovlivňuje černá žluč (řecky melané cholé).


Dnes již víme, že takovéto striktní rozdělení není přesné. V každém z nás se totiž mísí všechny 4 typy temperamentu, pouze v jiném poměru a nějaký má vždy o něco navrch. Proto se v některých situacích může i typický melancholik chovat jako sangvinik, cholerik nebo flegmatik.


Může to být možná trochu matoucí, ale díky takovémuto mísení temperamentu je každý člověk unikátní a dokáže se dobře adaptovat ve společnosti. Kdyby tomu tak nebylo, respektive kdybychom byli dokonalým prototypem jednoho konkrétního temperamentu, byli bychom jako kolovrátek, který se donekonečna točí v kruzích. A po tom jistě nikdo netouží.


Jaký je melancholik?


Definice označuje melancholika za labilního introverta. Ve své podstatě je to tedy člověk tichý, citlivý, se sklonem k samotářství. Melancholik si často buduje svůj vlastní svět a dost nerad se o něj dělí. Na první pohled ve vás nejspíš vyvolá dojem pesimistického, nepřístupného až nepřátelského člověka. Je to dáno tím, že se většinou bojí cizích lidí, ale snaží se tento strach schovat pod povrchem. On celkově melancholik své emoce před okolním světem spíše skrývá. Takže i když silně prožívá různé emoce, nejde to na něm většinou poznat. Do svého tajného světa pod povrchem si pouští jen několik málo vyvolených.


Zajímavé je, že pokud chcete po melancholikovi, aby své pocity vyjádřil jinak než slovy, zvládne to mistrně. On se totiž dokáže mnohem lépe vyjadřovat prostřednictvím umění, a to pak vznikají nádherné melancholicky laděné skladby, nebo působivé obrazy.


Klady a zápory


I melancholik má své pozitivní a negativní stránky. Mezi kladné vlastnosti můžeme jistě zařadit jeho nenáročnost a samostatnost. Spolu se sklony k perfekcionismu jsou toto vlastnosti, které z něj dělají skvělého podřízeného. S vedoucími posty je to složitější, protože melancholik je nerad středem pozornosti, neoplývá sebedůvěrou, a tak by pro něj byla práce spíše utrpením.


Melancholik miluje krásu a umí ocenit inteligenci. A to nejen ve vztahu k ženám. Při hledání partnerky se snaží nalézt dokonalost, dlouho a obezřetně si vybírá. Jakmile si však vybere, je ochoten pro vztah obětovat a udělat cokoliv, je velmi starostlivý a miluje naplno.


Perfekcionismus je pravděpodobně i jeho největší slabou stránkou. Na sebe i své okolí nahlíží veskrze přísně. Chce, aby vše bylo podle jeho představ, a tak, než něco uskuteční, dlouho to plánuje a zdokonaluje. Než aby naplno žil, uzavře se raději do svého fantaskního a dokonalého světa. Je tedy povětšinou sám, nebo se tak alespoň cítí a snadněji proto může upadnout do depresí.

 








Pokud se chcete dozvědět, jaký typ temperamentu u vás převažuje, můžete si udělat různé testy, které jsou zdarma dostupné na internetu. Berte však výsledek s velkou rezervou, protože jak jsme již řekli, všichni jsme jakýmsi koktejlem všech temperamentů. Komplexnější a přesnější testy mají k dispozici např psychologové. Ty jsou podstatně obsáhlejší než ty dostupné online a výsledek vás nezařadí ke konkrétnímu typu osobnosti, ale zjistíte procentuální zastoupení toho kterého temperamentu.










 

Právě jste četli článek: Typologie osobnosti: MELANCHOLIK

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Autor: psychologická poradna | vztah s nevlastními dětmi | tipy psychologa | vztahy mezi dětmi a nevlastními rodiči Výchova dětí je náročná etapa v životě každého rodiče. Co ale, když vychováváte dítě, které není vaše, a přesto ho chcete vychovat co nejlépe? Vycházet si s nevlastními dětmi může být často náročné, ale za to velmi obohacující v životě. Jak si ale nejlépe vytvořit pozitivní vztahy s dětmi vašeho partnera?  Trp...

Pokračovat ve čtení

Ekonomická nejistota a jak ji zvládat

Ekonomická nejistota a jak ji zvládat

Autor: psychologická poradna | Podpora při zvládání stresu a strachu | konkrétní strategie psychologaPojem „ekonomická nejistota“ je dnes stále běžnějším jevem a stává se nedílnou součástí života v moderním světě. Nestabilita na finančních trzích, rostoucí inflace, zvyšující se náklady na bydlení a každodenní potřeby, obavy ze ztráty zaměstnání, stejně jako globální události, jako například finanční krize, mohou vyvolat stres a úzkost. ...

Pokračovat ve čtení

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Autor: psychologická poradna | Rady pro rodiče a studenty | Tipy na lepší organizaci času pro rodiče a studentyVyvažování času mezi školními povinnostmi, koníčky a odpočinkem představuje jednu z největších výzev, kterým studenti čelí. Zatímco školní úspěch je nepochybně důležitý, stejně významný je i osobní rozvoj, zdraví a spokojenost studenta. V dnešním rychle se měnícím světě je schopnost efektivně řídit svůj čas a najít rovnováhu mezi...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat