Typologie osobnosti: Co je to TEMPERAMENT?

http://blog.mojra.cz/post/212

Házet všechny lidi do jednoho pytle nemůžeme už jen kvůli jejich vrozenému temperamentu. Jeden je jako oheň, druhý klidný. Přesto máme tendenci neustále srovnávat už od dětství, u živějšího dítěte hledáme poruchy chování, u klidnějšího a samotářského se bojíme autismu atd. A přitom nejde (většinou) o žádnou psychickou nemoc, ale pouze o typické rysy jejich temperamentu.


Co je to temperament?


Definice popisuje temperament jako souhrn charakteristických a ve větší míře vrozených rysů osobnosti, které se projevují typickými reakcemi, jednáním a prožíváním. Určuje tedy míru našeho prožívání a chování.Odpradávna si lidé všímali, že někteří jsou si velmi podobní v rámci jejich reakcí na dané podněty. A tak se je snažili zaškatulkovat do přesně vymezených skupin. Na základě toho vznikly 4 známé typologie osobnosti – sangvinik, cholerik, melancholik a flegmatik.Dnes si můžete udělat řadu volně dostupných testů temperamentu, které jsou však založeny na „staromódním“ schématu a snaze zařadit jedince pouze k jednomu konkrétnímu typu. V každém z nás se však mísí všechny 4 typy temperamentu, pouze v jiném poměru a nějaký má vždy navrch.


Pokud bychom byli ovlivněni jen jedním typem temperamentu, nedokázali bychom se ve společnosti dobře adaptovat. A to proto, že takovýto „čistý“ typ bude vždy reagovat na různé situace stejně, bude opakovat své vžité vzorce chování a při nenadálé změně naprosto neobstojí. Proto jsme někdy klidní a jindy se necháme vytočit až vybuchneme. Jsme jednoduše takovým lidským chameleonem, který se přizpůsobuje podle potřeby svému okolí. A díky tomu má vysokou šanci na přežití.


Hippokratova typologie temperamentu


Hippokrata, otce lékařství, si nejčastěji spojujeme s lékařskou přísahou. Byl to však právě on, kdo rozdělil temperament do oněch dodnes známých čtyř skupin. Ve své teorii vychází z představy o 4 humorech (tělesných šťávách), které určují reakce člověka na různé okolní podněty.Sangvinik je spojován s krví. Na slabé podněty reaguje slabě a naopak, je přizpůsobivý, emočně vyrovnaný, spíše veselé povahy a věčný optimista.


Flegmatik je spojován s hlenem. Reaguje pouze na silné podněty, je spíše lhostejný k okolnímu dění, klidný až chladnokrevný. Nemá rád změny, k tělu si připustí jen pečlivě vybrané osoby.


Melancholik je spojován s černou žlučí. Můžeme jej označit za stálého pesimistu, který vše hluboce prožívá. Ve svém životě usiluje především o klid, nemá rád vzrušení a vypjaté situace. Špatně navazuje vztahy, ale když už nějaký naváže, jde o vztah trvalý.


Cholerik je spojován se žlučí. Je velmi vznětlivý, rychle vybuchne a reaguje agresivně. Mezi další jeho typické projevy patří panovačnost, netrpělivost, nerozvážnost a impulzivnost. Vztahy navazuje snadno, ale je citově nestálý a soužití s ním rozhodně není jednoduché.

 


Hippokratovu teorii později dále rozšířili a navázali na ni Galénos, Eysenck, C. G. Jung, E. Kretschmer a další.

 
Pokud se chcete dozvědět, jaký typ temperamentu u vás převažuje, můžete si udělat různé testy, které jsou zdarma dostupné na internetu. Berte však výsledek s velkou rezervou, protože jak jsme již řekli, všichni jsme jakýmsi koktejlem všech temperamentů. Komplexnější a přesnější testy mají k dispozici např psychologové. Ty jsou podstatně obsáhlejší než ty dostupné online a výsledek vás nezařadí ke konkrétnímu typu temperamentu, ale zjistíte procentuální zastoupení toho kterého typu.Právě jste četli článek: Typologie osobnosti: Co je to TEMPERAMENT? 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyKolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

Finance nemusí být překážkou!Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu… Finance jsou častým důvodem, proč lidé s návštěvou psychologa váhají. Vyplatí se to? Nezruinuje mě to? Kolik mě to vlastně bude stát? Není výdaj jako výdajZačneme trochu zeširoka, takovým malým zamyšlením. Samozřejmě, jsou situace a životní období, kdy každý výdaj navíc bolí a opravdu není z čeho brát....

Pokračovat ve čtení

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

A žili spolu šťastně až do smrti, dokud od nich neodešel…Každý z nás si pro sebe přeje ten krásný pohádkový konec, zároveň ale s věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že vztahy vůbec nejsou vždycky tak pohádkové, jak jsme si představovali. Sluníčkové dny střídají partnerské krize, roztomilé zlozvyky se mění na zdroj hádek a špatné nálady. Některé vztahy tohle všechno ustojí, jiné se rozpadnou. Rozchod může proběhnout v klidu a vzá...

Pokračovat ve čtení

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Pokud jste dosud odkládali návštěvu psychologa jen proto, že jste měli strach z toho, co vás vlastně čeká, je nejvyšší čas to změnit! Péči o duševní pohodu není radno odkládat. Je to jako s bolavým zubem – čím déle návštěvu odkládáte, tím horší bolest je. To, co by vyřešila drobná plomba, se najednou mění v nutnost zub vytrhnout úplně. Psychický problém se může stupňovat podobným způsobem. Ale nebojte, vrtačka ani injekce vá...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video