Rozvod s manipulátorem: Jak se vymanit z područí manipulujícího partnera?

https://blog.mojra.cz/post/58

Manipulace (z lat. manus = ruka, uchopit) je snaha ovlivnit jednání druhé osoby tak, aby to bylo co nejvíce v náš prospěch a dosáhli jsme svého. Ve vztahu má sklony k určitému manipulování každý, ovšem jak poznat, že už to přesahuje hranice? Je to velmi těžký úkol, oběť manipulátora si totiž mnohdy neuvědomuje, že je pod partnerovým vlivem, hledá vinu za nefungující vztah a věčnou nespokojenost partnera (manipulátora) sám u sebe.


Více o manipulaci ve vztahu si můžete přečíst v našem dřívějším článku s názvem „Ve vztahu s manipulátorem“.



Jak se manipulátor projevuje?



 • Dokáže vás přimět dělat věci, na které byste předtím ani nepomysleli.

 • Využívá k dosažení svého různé prostředky jako je např. lichocení, laskavosti, vyvolává pocity viny aj.

 • Při komunikaci s okolím sebe staví vždy do té „lepší“ pozice.

 • Chce mít vždy situaci pevně pod kontrolou.

 • Nebojí se dovolávat vaší lásky, odpovědnosti, žárlivosti.

 • Chce být vždy na prvním místě, cítí se nepostradatelný, důležitý, jedinečný.

 • Vyhýbá se diskuzím, neomlouvá se.



Jak se rozejít/rozvést s manipulátorem?


Život po boku manipulátora je jedním slovem těžký už jen proto, že své oběti systematicky snižuje sebevědomí a dokáže vyvolat pocit, že on není ve vztahu tím špatným. Zde je několik rad co dělat, pokud chcete vztah s manipulujícím partnerem ukončit:


Sepište si všechny důvody, které vás k tomuto definitivnímu kroku vedou.


Připravte si argumenty, počítejte s tím, že vás partner bude chtít v rozhodnutí zviklat, proto si vytvořte přesnou osnovu rozhovoru a neodbočujte od tématu ani debatu nijak nerozvíjejte.


Svěřte se, ať už rodině, kamarádům či psychologovi. Nebojte se např. požádat kamarádku, aby vám byla při rozchodu nablízku, případně poskytla zázemí na období po rozchodu.


Myslete na zadní vrátka, otevřete si v bance svůj samostatný účet a na něj si uložte své úspory, aby k nim neměl váš partner přístup.


Shromažďujte důkazy, pokud vám partner vyhrožuje, vydírá vás apod.



Rozvod s manipulátorem – co očekávat a na co se připravit?


Pokud trváte na rozvodu připravte se na to, že manipulátor se jen tak lehce nevzdá. V první řadě vás před okolím vykreslí jako tu zlou, která zavinila rozpad fungujícího vztahu. Nebude se bát svá tvrzení podložit různými smyšlenkami tak, aby vaše přátele a rodinu získal na svou stranu. Rozhodně nečekejte, že by rozvod proběhl po dobrém, buďte připraveni krom různých lží a výmyslů také na tvrdý boj při rozdělování majetku nebo svěření dětí do péče apod.



Období po rozvodu – jak ho zvládnout?


Rozvod máte za sebou a nyní by se mělo začít blýskat na lepší časy. Opak však může být pravdou, manipulátoři vám často nedají oddychnou ani dlouhou dobu po rozvodu. Neustále se budou snažit zvrátit vaše rozhodnutí a vetřít se opět do vaší přízně.


Co dělat?


Vzpomeňte si na vše špatné, co jste museli ve vztahu prožívat, jak vám partner ubližoval.


Omezte kontakt, SMS či emaily smažte, aniž byste si je přečetli, hovory nezvedejte. Klidně si změňte telefonní číslo.


Nepusťte si jej do hlavy. Manipulátor bude mít snahu si o všem znovu promluvit, ovšem čím více bude mluvit, tím více vy budete přemýšlet, zda bylo vaše rozhodnutí správné.


Budujte si sebevědomí. Manipulátor vám neustále vštěpoval myšlenku o vaši bezcennosti. Je prvořadé začít si být jisti sami sebou.





Nebudeme zastírat, že období po rozchodu s manipulátorem nebude jednoduché. Nebojte se obrátit o radu a pomoc k odborníkovi. Ve spolupráci s psychologem mimo jiné zapracujete právě na vztahu k sobě samému.

 

 








Právě jste četli článek:  Rozvod s manipulátorem: Jak se vymanit z područí manipulujícího partnera?

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar
 • Anna před rokem
  Anna

  Jsem ve vztahu s manipulatirem 16 let. Máme syna 13 let, bojím se, že ho zmanipuluje natolik, že bude chtít žít s ním,po rozvodu.

 • Tým poradny Mojra.cz před rokem
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, život s manipulátorem není v žádném případě jednoduchý. Je potřeba se mu postavit, zamezit tomu, aby manipuloval jak s vámi, tak se synem. Bohužel prosté "Dost!" nestačí, ale je to rozhodně dobrý začátek. Jak se účinně bránit, jak vše vysvětlit synovi, zvládnout rozvod atd. můžete zjistit při konzultaci s psychologem. Pokud si budete chtít objednat konzultaci v naší poradně, klikněte na okno chatu vpravo dole na stránce a my vám rádi konkrétního psychologa doporučíme.


Podobné články



Kolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

Finance nemusí být překážkou!Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu… Finance jsou častým důvodem, proč lidé s návštěvou psychologa váhají. Vyplatí se to? Nezruinuje mě to? Kolik mě to vlastně bude stát? Není výdaj jako výdajZačneme trochu zeširoka, takovým malým zamyšlením. Samozřejmě, jsou situace a životní období, kdy každý výdaj navíc bolí a opravdu není z čeho brát....

Pokračovat ve čtení

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

A žili spolu šťastně až do smrti, dokud od nich neodešel…Každý z nás si pro sebe přeje ten krásný pohádkový konec, zároveň ale s věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že vztahy vůbec nejsou vždycky tak pohádkové, jak jsme si představovali. Sluníčkové dny střídají partnerské krize, roztomilé zlozvyky se mění na zdroj hádek a špatné nálady. Některé vztahy tohle všechno ustojí, jiné se rozpadnou. Rozchod může proběhnout v klidu a vzá...

Pokračovat ve čtení

POLYAMORIE: Ve vztahu s více lidmi najednou – ideální řešení nebo problémy navíc?

POLYAMORIE: Ve vztahu s více lidmi najednou – ideální řešení nebo problémy navíc?

Polyamorie – může to fungovat nebo je to jen chvilkový výstřelek? Ukazuje se, že polyamorní vztahy mohou být stejně kvalitní, jako vztahy monogamní. Lidé, kteří v takových vztazích žijí, často říkají, že jsou mnohem spokojenější, než kdy byli předtím. Mluví o hlubokém souznění, o tom, že více vztahů přináší do života spoustu nového. Polyamorické vztahy se objevují také v Česku. Jsou zde ale pořád něčím novým a neobvyklým, tak...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video