Rozchod, následně návrat k partnerovi a zase rozchod

https://www.blog.mojra.cz/post/22

Lidé jsou různí a stejně tak se liší názory a vnímání partnerských vztahů. Někdo věří v pravou lásku, partnera si pečlivě vybírá a pak s ním stráví zbytek života. Jiný skáče do vztahu po hlavě, snadno se zamilovává a stejně tak rychle u něj láska vyhasne.


A pak tu máme ty, kteří jako by se stále neuměli rozhodnout, zda s jedním a tím samým partnerem vztah udržet, či nikoli. Stále dokola se scházejí a rozcházejí. V tomto článku se zaměříme právě na opakující se rozchody a návraty.


Důvodů, proč se partneři neustále scházejí a rozcházejí je opravdu mnoho, vybrali jsme tedy ty nejběžnější:


Nízké sebevědomí jednoho z partnerů - muž či žena neumí uvěřit tomu, že je někdo skutečně miluje natolik, aby s ním chtěl zůstat. Zajímavostí je, že takoví lidé působí na své okolí velmi sebejistě, chtějí však být neustále ujišťováni, že partnerovi na nich záleží. Často tak vyvolávají hádky, hrozí rozchodem nebo se opravdu rozejdou.


Nevědí, co chtějí – toto bývá nejčastější příčina rozchodů a návratů. Jeden či oba partneři stále hledají od vztahu něco nového, neumí přesně popsat, co to je, ale jsou přesvědčeni, že jejich přítel/přítelkyně „to“ nemá.


Strach – na jedné straně je zde touha po vážném vztahu, na druhé pak strach se vázat. Často se do vztahu vrhají rychle, chtějí být ujištěni, že to s nimi protějšek myslí opravdu vážně. Jakmile se dostanou do bodu, kdy můžou být spokojeni, dostanou strach a ze vztahu vycouvají.


Rozchod jako potrestání – ať už za nedostatek projevované pozornosti a zájmu, či nevěru. Rozchod je zde použit jako forma trestu, aby si jeden uvědomil, že bez toho druhého nemá jeho život smysl. Ten z partnerů (častěji ženy), který je iniciátorem rozchodu, nepočítá s jiným koncem, než je opětovný návrat. V tomto případě je koloběh rozchodů a návratů nekonečným příběhem.


Závislost na partnerovi – nikdo nechce zůstat sám, proto se často vracíme k našim ex. Neumíme si bez něj/ní představit budoucnost, mnohdy spíše ze zvyku. Krom citové závislosti může hrát velkou roli i závislost ekonomická (vysoký nájem, který sami platit nezvládnete; hypotéka aj.)


Rozchody a návraty jako drogakaždý rozchod sebou nese řadu pocitů. Ač je to k nevíře, i na opakovaných rozchodech a návratech může vzniknout závislost, respektive na pocitech, které partneři prožívají. Pokud se k sobě muž se ženou vrací, opakuje se scénář zamilovanosti, jako na začátku vztahu. Neustále si říkají, jak jim na sobě záleží, jak se mají rádi, co pro sebe znamenají.


Rozchod a návrat– ano či ne? Kdy je lepší definitivní rozchod?


Na tyto otázky neexistuje jednoduchá odpověď. Pro někoho je určitá pauza ve vztahu prospěšná, partneři mají prostor, aby si uvědomili své chyby, dobré i špatné vlastnosti toho druhého, zjistili, zda bez sebe opravdu nemohou žít. Důležité je ovšem to, aby po návratu do vztahu na něm začali společně pracovat, rozvíjeli jej.


V jakých případech tedy vztah, bez ohledu na předchozí návraty, ukončit?

Pokud s partnerem nemáte stejný názor na budoucnost (jeden chce děti, druhý ne; kariéra vs. cestování…), navzájem se nepřitahujete, nemilujete se, nežijete spolu, ale jen vedle sebe, nevěříte si (např. po nevěře se důvěra získává zpět velmi těžko a pomalu), nemáte společné zájmy (nevíte o čem si povídat, jak spolu trávit čas), jeden či oba odmítáte na vztahu cokoli měnit, pracovat na nedostatcích, kompromisech. Pokud se vás výše uvedené týká a vztah ukončíte, nemyslete již, ač je to sebevíc těžké, na návrat k bývalému partnerovi. Taky je velice důležitá svoboda ve vztahu



Jak se vyrovnat s rozchodem, jak rozchod zvládnout?


Učinili jste odvážný krok a rozhodli jste se vztah definitivně ukončit? Nastává vám tedy období plné úvah, bolesti, emocí. Zde je několik rad, jak se s těmito stavy vyrovnat.


Udělejte generální úklid

Vše, co patřilo vašemu bývalému partnerovi vyhoďte, případně mu tyto věci vraťte. Požádejte někoho blízkého, aby byl při tom, pomohl vám se zbavit úplně všech připomínek, případně může věci odnést vašemu ex.


Snažte se vyhýbat bývalému partnerovi

Myšlenka, že byste zůstali dobrými přáteli také není zrovna ideální, alespoň do doby, než se s rozchodem úplně vyrovnáte, překonáte pochyby případně, než navážete nový vztah.


Snažte se rozchod psychicky zvládnout s „čistou hlavou“

Neuchylujte se k pití alkoholu, drogám a jiným návykovým látkám. 


Sepište si všechny důvody, které vás k rozchodu vedly.

A neustále si je opakujte.


Neseďte nečinně doma

Najděte si aktivitu, koníčka, který vás bude bavit a zlepší vám náladu.


Opakujte si, že štěstí najdete i v jiném vztahu

Bolest z rozchodu postupně vyprchá.


Dopřejte si dostatek času

Nesnažte se za každou cenu najít si muže/ženu co nejdříve. Opět by mohl nastat kolotoč rozchodů a návratů.




Vyhledejte pomoc psychologa.

Pokud jste vy tou osobou, která iniciuje rozchody a návraty je pravděpodobné, že tento vzorec budete opakovat i v příštím vztahu. Je proto velice důležité problém vyřešit, sami to však nezvládnete. Psycholog bude v rámci terapie hledat příčiny (vědomé i nevědomé), jenž vás vedou k tomuto chování, a podle toho navrhne řešení. Stejně tak v případě, kdy iniciátorem je váš partner, je namístě odborná pomoc.











Právě jste četli článek: Rozchod, následně návrat k partnerovi a zase rozchod

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Hledání štěstí v maličkostech: Proč je důležité hledat štěstí v každodenním životě?

Hledání štěstí v maličkostech: Proč je důležité hledat štěstí v každodenním životě?

Autor: psychologická poradna | Hledání štěstí | tipy psychologa | Jak hledat štěstí v každodenním životě?   „I když na vás štěstí někdy zapomene, vy na něj nezapomeňte." — Jacques Prevert   V dnešním hektickém světě, kde je tempo života stále rychlejší a naše očekávání neustále rostou, se štěstí často jeví jako něco, co je pro nás vzdálené nebo téměř nedosažitelné. Mnozí z nás ho vnímají jako cíl, který přij...

Pokračovat ve čtení

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Autor: psychologická poradna | Zimní únava | Tipy psychologa | Jak si udržet pozitivní myšlení i během únavných měsíců? Leden – měsíc nových začátků, očekávání a předsevzetí!Začátek nového roku je pro mnohé obdobím, kdy se snaží začít znovu, nastavit si nové cíle a naplnit své vize. Na druhou stranu však může být tento měsíc náročný, pokud jde o naše prožívání. Krátké zimní dny, nedostatek slunečního světla a chladné počas...

Pokračovat ve čtení

Spojení MOJRA a RBP pokračuje! Lepší přístup k psychologické péči v roce 2025

Spojení MOJRA a RBP pokračuje! Lepší přístup k psychologické péči v roce 2025

Už v loňském roce navázala naše psychologická poradna MOJRA spolupráci se zdravotní pojišťovnou RBP s cílem zpřístupnit jejich pojištěncům kvalitní psychologickou pomoc. Tato iniciativa si získala velkou oblibu, a proto se v roce 2025 program rozšiřuje a má ještě lepší podmínky. Nově mohou pojištěnci RBP od 1. 1. 2025 čerpat příspěvek ve výši 5 000 Kč, což odpovídá až 5 hodinovým konzultacím nebo 7 půlhodinovým konzultacím s psycholog...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat