Když srdce i tělo pláče: JAK ZPRACOVAT BOLEST PO ROZCHODU?

http://blog.mojra.cz/post/191

Konec velké lásky. Smutek, který spraví pořádná dávka zmrzliny a ráno se tvářit, jako by se nic nestalo? Tak to možná chodí v laciných romantických filmech. Realita je ale jiná. Rozchod bolí. A to hodně. Nejen na duši, ale fyzicky, opravdově. Jako by vám někdo drtil srdce v těle a rány zasypával solí, aby nepřestávaly bolet.

Nemůžete jíst, spát, normálně fungovat. Nic vás nebaví. Všichni okolo se vás snaží rozveselit, nechtějí vás nechat samotné, neustále opakují, že vše bude zas dobré. Možná (určitě) bude, jednou, za čas. Teď ale chcete být sami, zalezlí v peřinách, kde budete moci donekonečna truchlit. Nepotřebujete slova útěchy, chcete si sami v klidu lízat rány. Tak dlouho, jak to bude potřeba.


Kdy rozchod přebolí?


Každý z nás je jinak emocionálně nastaven. Někomu stačí pár dní, aby mohl zase začít normálně žít, jinému to trvá týdny, měsíce, nebo dokonce roky. V podstatě neexistuje žádná hranice, která by období truchlení po rozchodu přesně vymezovala. Problém je v tom, že dlouhá izolace od okolního světa se neblaze odrazí na kvalitě vašeho života. Kamarádi se na vás budou dívat přes prsty, nehledě na pracovní problémy.

Jenže. S rozchodem je to jako se smrtí, najednou přijdete o milovanou osobu, o svou spřízněnou duši. A potřebujete to zpracovat. V období truchlení člověk prochází několika fázemi. Teprve až zdoláte poslední etapu, můžete se odrazit ze dna a nechat rozpadlý vztah za sebou. A jaké že to jsou fáze?


1. fáze – popření

Celý rozchod vám připadá jako zlý sen, ze kterého se neumíte probudit. Nevíte, kde se stala chyba, nechcete si připustit, že se to děje právě vám. Pořád čekáte, že někdo zpoza dveří vyskočí a zařve „To je vtip! Dostali jsme tě!“. Jenže nikdo za dveřmi schovaný není, zůstanete sami a čím déle to budete popírat, tím déle bude trvat, než se z rozchodu vzpamatujete.


2. fáze – vztek

Jakmile si připustíte, že vztah opravdu skončil, pocítíte vztek. Na sebe, že jste mohli něco udělat jinak, na partnera, že se tak lehce vzdal. Na kamarády, že vás na nic neupozornili, na rodiče, že vás neustále tlačili do svatby… Zlobíte se jednoduše na celý svět.


3. fáze – smlouvání

Chcete partnera zpátky a jste ochotni pro to udělat cokoliv. Píšete básničky, posíláte SMS, vyvoláváte žárlivé scény…


4. fáze – deprese

Smutek, smutek, smutek. Nic jiného nejste schopni cítit. Má vás v hrsti a nechce pustit.


5. fáze – přijetí

Pomalu, ale jistě se dostáváte do normálu, smutek ještě úplně neodezněl, ale už jste schopni se na celý rozchod dívat racionálně, nerozbrečet se u každé líbací scény ve filmu apod.


Takhle rozhodně NE!


Jsou věci, které byste si po rozchodu měli jednoduše zakázat. Ono je sice normální, že mozek ustupuje srdci, ale proč jitřit rány víc, než je nutné? Takže, zatnout zuby a tohle po rozchodu rozhodně nedělat:


Tvářit se statečně. Proč? Vždyť jste utrpěli ránu rovnou do srdce. Dovolte si řvát, křičet, kopat, klidně i něco rozbijte, pokud se vám uleví.


Mučit se. Vzpomínky. Nejúčinnější mučící nástroj po rozchodu. Snažte se zbavit všeho, co vám vašeho ex připomíná, odstraňte fotky, sbalte věci, nepřipomínejte si společné chvíle. Nesledujte partnera, nevyptávejte se společných známých, co dělá, kde a s kým. Pro tuto chvíli se chovejte, jako by vůbec neexistoval. Rozhodně nezapíjejte žal v alkoholu, prášky na spaní taky raději nechejte zamčené v nočním stolku.


Uzavřít se před světem. Ano, rozumíme tomu, že chcete být sami, ale omezovat se několik týdnů pouze na kontakt přes internet, to nikomu neprospěje. Možná si myslíte, že byste svou špatnou náladou kazili ostatním zábavu, ale co když oni vám náladu dokáží zvednout? Zkuste to.


Hledat náhradu. Skákat z jedné postele do druhé jen proto, abyste zapomněli? Raději ne. Žádný efekt to nepřinese, akorát sebou po čase začnete pohrdat. To vám za to opravdu nestojí. Nová láska přijde ve správný čas.


Konec? Ne, nový začátek!


Jakmile se bolest z rozchodu začne otupovat, zamyslete se. Končí rozchodem i váš život? Rozhodně ne! Snažte se ve všem vidět trochu toho pozitivního – máte otevřené možnosti, můžete si v podstatě dělat co chcete, neohlížet se na partnera.

Nikdo vám nebude zakazovat večerní sedánky s kamarádkou, vyčítat hodiny strávené nakupováním, nebude dělat žárlivé scény, pokud se otočíte za tím fešákem odvedle. Dělejte to, co máte rádi, co jste dlouho odkládali, hýčkejte se, cestujte, flirtujte. Zaměřte se na sebe, ale netlačte na pilu.

 

Nebojte se požádat o pomoc. Někdy je bolest z rozchodu tak velká, že ji jednoduše nedokážete sami zpracovat. Můžete se vypovídat kamarádům, jenže ti se neumí odpoutat od vlastního zaujetí. To, že vám bude kamarádka tvrdit, jak je váš ex hrozný, co dělal špatně a jak ona to celou dobu věděla, vám rozhodně nepomůže. Proto raději hledejte oporu u někoho objektivního, nezaujatého – u psychologa. Ten vás vyslechne, ale nebude vás hodnotit ani soudit. Jeho cílem je pomoci vám smutek a deprese z rozchodu překonat tak, abyste opět mohli začít spokojeně žít.

 

 
Právě jste četli článek: Když srdce i tělo pláče: Jak zpracovat bolest po rozchodu?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyVíkendové manželství: Může to fungovat?

Víkendové manželství: Může to fungovat?

Přes týden je jeden z nich v práci nebo někde na cestách, o víkendu jsou spolu. Takhle se dá popsat víkendové manželství. V dnešní době lákavých zahraničních pracovních nabídek vlastně nic nezvyklého. Zažívají ho ženy vojáků, řidičů i manželky a partnerky manažerů a mezinárodních pracujících. Je to vlastně takové manželství na dálku – přes týden spolu partneři být nemůžou a oba se celý týden těší na víkend. Víkendy js...

Pokračovat ve čtení

Muži po rozchodu: Vážně je všechno v pohodě?

Muži po rozchodu: Vážně je všechno v pohodě?

Rozchody jsou náročné pro muže i pro ženy. Každý se s koncem vztahu ale vyrovnává trošku jinak. Chcete zjistit, co teď asi prožívá váš bývalý partner? Nebo vás možná zajímá, jestli jste teď na tom stejně jako ostatní chlapi? V dnešním článku se podíváme na to, jak prožívají rozchod muži a jaké největší chyby přitom dělají. Jak vypadá rozchod z pohledu muže? Pan „Jsem úplně v pohodě“ Jak muži zvládnou rozchod...

Pokračovat ve čtení

Ženy po rozchodu: Co zahojí zlomené srdce?

Ženy po rozchodu: Co zahojí zlomené srdce?

Rozchody bolí. Trpí ženy i muži, ale každý po svém. Jestli v něčem platí, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, pak jsou to právě strategie, jak zvládat rozchody. Ženy i muži totiž volí úplně odlišnou taktiku. Zajímá vás, čím si asi právě prochází vaše bývalá partnerka? Nebo se chcete podívat, jestli ostatní ženy reagují podobně jako vy? V obou případech je dnešní článek právě pro vás, přiblížíme totiž, jak prožív...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video