Když srdce i tělo pláče: JAK ZPRACOVAT BOLEST PO ROZCHODU?

http://blog.mojra.cz/post/191

Konec velké lásky. Smutek, který spraví pořádná dávka zmrzliny a ráno se tvářit, jako by se nic nestalo? Tak to možná chodí v laciných romantických filmech. Realita je ale jiná. Rozchod bolí. A to hodně. Nejen na duši, ale fyzicky, opravdově. Jako by vám někdo drtil srdce v těle a rány zasypával solí, aby nepřestávaly bolet.

Nemůžete jíst, spát, normálně fungovat. Nic vás nebaví. Všichni okolo se vás snaží rozveselit, nechtějí vás nechat samotné, neustále opakují, že vše bude zas dobré. Možná (určitě) bude, jednou, za čas. Teď ale chcete být sami, zalezlí v peřinách, kde budete moci donekonečna truchlit. Nepotřebujete slova útěchy, chcete si sami v klidu lízat rány. Tak dlouho, jak to bude potřeba.


Kdy rozchod přebolí?


Každý z nás je jinak emocionálně nastaven. Někomu stačí pár dní, aby mohl zase začít normálně žít, jinému to trvá týdny, měsíce, nebo dokonce roky. V podstatě neexistuje žádná hranice, která by období truchlení po rozchodu přesně vymezovala. Problém je v tom, že dlouhá izolace od okolního světa se neblaze odrazí na kvalitě vašeho života. Kamarádi se na vás budou dívat přes prsty, nehledě na pracovní problémy.

Jenže. S rozchodem je to jako se smrtí, najednou přijdete o milovanou osobu, o svou spřízněnou duši. A potřebujete to zpracovat. V období truchlení člověk prochází několika fázemi. Teprve až zdoláte poslední etapu, můžete se odrazit ze dna a nechat rozpadlý vztah za sebou. A jaké že to jsou fáze?


1. fáze – popření

Celý rozchod vám připadá jako zlý sen, ze kterého se neumíte probudit. Nevíte, kde se stala chyba, nechcete si připustit, že se to děje právě vám. Pořád čekáte, že někdo zpoza dveří vyskočí a zařve „To je vtip! Dostali jsme tě!“. Jenže nikdo za dveřmi schovaný není, zůstanete sami a čím déle to budete popírat, tím déle bude trvat, než se z rozchodu vzpamatujete.


2. fáze – vztek

Jakmile si připustíte, že vztah opravdu skončil, pocítíte vztek. Na sebe, že jste mohli něco udělat jinak, na partnera, že se tak lehce vzdal. Na kamarády, že vás na nic neupozornili, na rodiče, že vás neustále tlačili do svatby… Zlobíte se jednoduše na celý svět.


3. fáze – smlouvání

Chcete partnera zpátky a jste ochotni pro to udělat cokoliv. Píšete básničky, posíláte SMS, vyvoláváte žárlivé scény…


4. fáze – deprese

Smutek, smutek, smutek. Nic jiného nejste schopni cítit. Má vás v hrsti a nechce pustit.


5. fáze – přijetí

Pomalu, ale jistě se dostáváte do normálu, smutek ještě úplně neodezněl, ale už jste schopni se na celý rozchod dívat racionálně, nerozbrečet se u každé líbací scény ve filmu apod.


Takhle rozhodně NE!


Jsou věci, které byste si po rozchodu měli jednoduše zakázat. Ono je sice normální, že mozek ustupuje srdci, ale proč jitřit rány víc, než je nutné? Takže, zatnout zuby a tohle po rozchodu rozhodně nedělat:


Tvářit se statečně. Proč? Vždyť jste utrpěli ránu rovnou do srdce. Dovolte si řvát, křičet, kopat, klidně i něco rozbijte, pokud se vám uleví.


Mučit se. Vzpomínky. Nejúčinnější mučící nástroj po rozchodu. Snažte se zbavit všeho, co vám vašeho ex připomíná, odstraňte fotky, sbalte věci, nepřipomínejte si společné chvíle. Nesledujte partnera, nevyptávejte se společných známých, co dělá, kde a s kým. Pro tuto chvíli se chovejte, jako by vůbec neexistoval. Rozhodně nezapíjejte žal v alkoholu, prášky na spaní taky raději nechejte zamčené v nočním stolku.


Uzavřít se před světem. Ano, rozumíme tomu, že chcete být sami, ale omezovat se několik týdnů pouze na kontakt přes internet, to nikomu neprospěje. Možná si myslíte, že byste svou špatnou náladou kazili ostatním zábavu, ale co když oni vám náladu dokáží zvednout? Zkuste to.


Hledat náhradu. Skákat z jedné postele do druhé jen proto, abyste zapomněli? Raději ne. Žádný efekt to nepřinese, akorát sebou po čase začnete pohrdat. To vám za to opravdu nestojí. Nová láska přijde ve správný čas.


Konec? Ne, nový začátek!


Jakmile se bolest z rozchodu začne otupovat, zamyslete se. Končí rozchodem i váš život? Rozhodně ne! Snažte se ve všem vidět trochu toho pozitivního – máte otevřené možnosti, můžete si v podstatě dělat co chcete, neohlížet se na partnera.

Nikdo vám nebude zakazovat večerní sedánky s kamarádkou, vyčítat hodiny strávené nakupováním, nebude dělat žárlivé scény, pokud se otočíte za tím fešákem odvedle. Dělejte to, co máte rádi, co jste dlouho odkládali, hýčkejte se, cestujte, flirtujte. Zaměřte se na sebe, ale netlačte na pilu.

 

Nebojte se požádat o pomoc. Někdy je bolest z rozchodu tak velká, že ji jednoduše nedokážete sami zpracovat. Můžete se vypovídat kamarádům, jenže ti se neumí odpoutat od vlastního zaujetí. To, že vám bude kamarádka tvrdit, jak je váš ex hrozný, co dělal špatně a jak ona to celou dobu věděla, vám rozhodně nepomůže. Proto raději hledejte oporu u někoho objektivního, nezaujatého – u psychologa. Ten vás vyslechne, ale nebude vás hodnotit ani soudit. Jeho cílem je pomoci vám smutek a deprese z rozchodu překonat tak, abyste opět mohli začít spokojeně žít.

 

 
Právě jste četli článek: Když srdce i tělo pláče: Jak zpracovat bolest po rozchodu?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyVýkyvy nálad aneb Když jsou emoce nezvladatelné

Výkyvy nálad aneb Když jsou emoce nezvladatelné

Každý někdy zažil ten stav, kdy máte zničehonic chuť do něčeho kopnout, zařvat z plných plic, lehnout si na zem a třískat pěstmi jako malé dítě. Hněv a vztek však za chvíli odezní a zase můžete fungovat jako obvykle. Jenže… Jsou i tací, u kterých tato emoční nestálost přetrvává, stupňuje se a značně znepříjemňuje život. A v tu chvíli nejde jen o náladovost, ale o vážný problém.Co je to emoční labilita? Hněv, radost, vztek i nervozi...

Pokračovat ve čtení

Manželská poradna: Když chcete dát vztahu ještě šanci

Manželská poradna: Když chcete dát vztahu ještě šanci

Byla to láska jako trám, všichni vám ji záviděli. Pak se ale něco zásadního pokazilo, možná z ničeho nic, možná jste k tomu dospěli postupně. Přestalo vám to fungovat, ale láska tak úplně nezmizela. Nevíte si rady a chcete pro záchranu vztahu udělat cokoliv? Pak vyhledejte manželskou poradnu. Kdy navštívit manželskou poradnu? Mezi nejčastější problémy, kvůli kterým přestává manželství fungovat patří nevěra, nefunkční komunikace, odcize...

Pokračovat ve čtení

HRANIČNÍ PORUCHA OSOBNOSTI: Když se láska mění v nenávist mrknutím oka

HRANIČNÍ PORUCHA OSOBNOSTI: Když se láska mění v nenávist mrknutím oka

U plných stolů krutým hladem zmírám, u žhnoucích kamen zabíjí mne mráz… Můj úsměv rybníček je slzavý a slzy zas tak veselé… Mou jistotou je nestálost a zmatek, jasno mi vchází z temných nočních chvil… A to, co miluji, jsem dávno zardousil… A přece tolik naděje mám v duši, štěstíčko na mne přímo dotírá… (F. Villon – Tulákova balada) V úvodu jsme použili úryvek z díla francouzského básníka F. Villona, ve kterém ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video