Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

https://blog.mojra.cz/post/78

A žili spolu šťastně až do smrti, dokud od nich neodešel…


Každý z nás si pro sebe přeje ten krásný pohádkový konec, zároveň ale s věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že vztahy vůbec nejsou vždycky tak pohádkové, jak jsme si představovali. Sluníčkové dny střídají partnerské krize, roztomilé zlozvyky se mění na zdroj hádek a špatné nálady. Některé vztahy tohle všechno ustojí, jiné se rozpadnou. Rozchod může proběhnout v klidu a vzájemné shodě obou partnerů. Důvodů k rozchodu může být opravdu mnoho, my se v dnešním článku zaměříme na situaci, kdy se partner rozhodne odejít od rodiny. Jak tuhle velkou životní změnu zvládnout? Jak přežít odchod partnera?

PROČ se tohle stalo zrovna MNĚ?!

Tohle je první otázka, kterou si lidé po odchodu partnera kladou. Proč, proč, proč?! A proč zrovna já? Co jsem udělal/a špatně? Je to všechno moje chyba! Stop! Neobviňujte se! Na vztah jsou vždy potřeba dva. To, že od vás partner odešel ještě neznamená, že za celou situaci můžete jen vy.


Otázku, která vám běží hlavou, proč partner odchází od rodiny, vám může nejlépe zodpovědět pouze váš partner. Zde se opět dostáváme k oné neustále se opakující zásadě fungujícího vztahu, a to je komunikace. Ačkoli se zdá, že váš vztah končí, neznamená to, že teď spolu máte úplně přestat mluvit. Naopak. Mnohdy se při upřímném rozhovoru dostane na povrch pravá podstata problémů.


Určitě někoho má!

Možná se budete divit, ale nevěra rozhodně není jediným důvodem, který partnera vede k odchodu od rodiny. Podívejte se na několik modelových situací. Poznáváte svůj příběh?


Partner dal přednost práci

Rodina nebo kariéra? Pro některé věčný boj a rozhodování. V dnešní době je čím dál častější, že je to právě práce, která se dostává na první příčky žebříčku priorit a hodnot. A rodinný život, ten kariérní růst bohužel někdy brzdí…


Utekl k milence

Nevěra není jediným důvodem, ale uvést ji zde musíme.  Paralelní vztahy jsou nové, neokoukané, často bez závazků, a tak se někdy stane, že partner rozhodne odejít právě proto. Nový vztah se totiž zdá bezproblémový.


Prostě to neklapalo

Někdy je odchod partnera od rodiny výsledkem narušení dříve fungujícího vztahu. Může jít o výsledek vzájemné domluvy. Zkrátka a dobře oba partneři vnímají, že to mezi nimi není ideální a dospějí k názoru, že jim bude lépe každému zvlášť. V tom složitějším případě, k tomuto závěru dospěje jen jeden z partnerů.


Nebyl připravený stát se otcem

Odchod partnera v těhotenství nebo těsně po narození dítěte je obzvlášť náročný. Bohužel i to se stává, někteří partneři se neodkáží vyrovnat s novými závazky a povinnostmi které se pojí s rolí rodiče a tak před touto zodpovědností utečou.

Čtěte také: Jak zvládnout rozchod v těhotenství?


A co teď?

Odchod partnera je extrémně náročné období, všechno na co jste byli doposud zvyklí je najednou jinak, člověk jež vám byl nejblíže se pomalu mění v cizince. Jak to hle ustát? Jak nechat partnera odejít?


  • Čas je váš nejlepší přítel: Všechno chce svůj čas. Vyvarujte se všech unáhlených rozhodnutí. Jste momentálně plní emocí a potřebujete čas na to, abyste vše zpracovali. Pokuste se vyhnout hysterickým scénám a prosbám o to, aby partner zůstal. Přinutit ho stejně nemůžete. Neříkáme, že nemáte zkusit bojovat, pokud cítíte, že chcete vztah zachránit, zkuste to. Jen si dejte čas a dobře promyslete, jak k tomu přistoupíte. Komunikujte s partnerem. Pokud víte, že vztah už zachránit nelze a třeba o to ani nestojíte, i tak na sebe nespěchejte, dejte si čas se se vším srovnat. Nesnažte se za každou cenu rychle skočit do nového vztahu.

  • Myslete na děti! Pokud máte děti, snažte se, aby je vaše neshody s partnerem zasáhly co nejméně. Nehádejte se před nimi, neočerňujte se navzájem, nesnažte se je proti tomu druhému poštvat. Děti mnohdy nechápou, proč jeden z rodičů odchází a mají tendenci svalovat vinu na druhého rodiče, či sami na sebe. Zde je opět podstatná komunikace. Vysvětlete dětem, že ony za rozpad rodiny nemohou, zkuste jim vhodným způsobem nastínit pravý důvod, vyhněte se nadávkám a vulgarismům. Rozhodně se vyvarujte jakékoliv manipulaci, např. ve smyslu, že je jejich tatínek přestal mít rád apod. Myslete na to, že pro ně je nové uspořádání rodiny velmi stresující, buďte jim oporou, na kterou se mohou spolehnout.

 

  • TOHLE NE!: Na tohle pozor! Někdy mají lidé tendenci hledat řešení na dně láhve. Alkohol však uleví jen aktuálním pocitům a myšlenkám, z dlouhodobého hlediska si spíše zaděláváte na pořádný problém!


Úplně sami na to být nemusíte!

Ačkoli se odchodem partnera vztah rozpadá, úplně sami zůstávat nemusíte. Obraťte se na své nejbližší nebo na přátele. Mluvte o tom, co prožíváte.

Odchod partnera je velmi náročný. Lidé mohou prožívat silný smutek, apatii až depresi. Najednou se vám vůbec nechce ráno vstávat z postele, úklid domácnosti jde mimo vás, nepotřebujete ani jíst. Tohle může být začátek hodně temného období.

Pomoci může psycholog. Po rozchodu však často není energie ani chuť za psychologem někam dojíždět. Zkuste proto psychologické poradenství online.


Mojra.cz – Péče o zlomené srdce online – telefonicky, mailem nebo video-hovorem

Momentálně se můžete obrátit na více než 25 psychologů, kteří jsou vám k dispozici každý den, o víkendech, o svátcích, od rána do večera. Naši psychologové vám pomohou zpracovat negativní emoce, v případě potřeby navrhne vhodnou terapii. Odborná psychologická pomoc je přínosná také co se týče dětí, psycholog poradí nejlepší způsob, jak s dítětem komunikovat, případně může doporučit návštěvu dětského psychologa.

 

Chci si domluvit konzultaci s psychologem

Právě jste četli článek: Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?
                                                                                                  - 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyStres a jeho vliv na reprodukční fungování

Stres a jeho vliv na reprodukční fungování

Dnešní svět je typický věčným shonem a spěchem, možná i proto občas někteří o dvacátém prvním století hovoří jako o době stresové. Všechno se zrychluje, zvykli jsme si na to, že máme cokoli stále na dosah a nepřetržitě k dispozici. To samé se ale často čeká také od nás samotných. Na lidi čím dál více působí tlak okolí a neexistuje prostor pro chyby.Vše kolem nás se velmi rychle mění, některé věci ale zůstávají stejné. Jednou z nich ...

Pokračovat ve čtení

Tvůj kamarád nebo kamarádka prožívá rozchod? Víš, jak jim pomoct?

Tvůj kamarád nebo kamarádka prožívá rozchod? Víš, jak jim pomoct?

Rozchod je bolestivou zkušeností, kterou si za svůj život projde snad každý. A bolí ještě víc, pokud jste těmi, kteří jsou opuštěni. Výbuch emocí, který tuto nepříjemnou zkušenost doprovází, nejde potlačit. Cítíme se osaměle, zranění a uzavíráme se do sebe. Jsme naštvaní na celý svět a nechceme s nikým mluvit. Ženy i muži prožívají rozchod více méně stejně, rozdíl je v tom, že ženy tyto emoce projevují okamžitě po rozchodu, zatí...

Pokračovat ve čtení

Víte, jak správně komunikovat se svým dospívajícím dítětem? Přinášíme vám několik klíčových pravidel

Víte, jak správně komunikovat se svým dospívajícím dítětem? Přinášíme vám několik klíčových pravidel

 Dospívání je obdobím velkých změn. Z dítěte se stává teenager, jinak vypadá, mluví i myslí. Tyto změny jsou náročné nejen pro ně samotné, ale také pro jejich rodiče. Děti se začínají osamostatňovat a může dojít i k tomu, že se odcizí. Předpokladem dobrých vztahů s dospívajícím je komunikace, ale ne jen tak ledajaká komunikace. Velmi důležité je, jakým způsobem rodiče s teenagerem mluví. V tomto článku vám přin...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video