Jak správně komunikovat ve vztahu?

https://blog.mojra.cz/post/50

Všichni sníme o fungujícím a kvalitním vztahu, abychom toho dosáhli je nutné postavit jej na silných základech. Hlavním stavebním prvkem je zejména otevřená komunikace, umět partnerovi správně sdělit své potřeby a naslouchat mu. Pokud komunikace mezi partnery vázne, případně úplně chybí, může vztah dříve či později čelit partnerské krizi. Je potřeba rozlišit komunikaci od mluvení, mluvit umí každý i dvouleté dítě, ovšem komunikovat se učíme v průběhu celého života, jde o věc složitější a má určitá pravidla. Špatná komunikace je v dnešní době problémem skoro každého vztahu, v tomto článku se proto zaměříme na nejčastější chyby v komunikaci a jak správně komunikovat s partnerem.Komunikaci ve vztahu můžeme rozdělit do dvou skupin. První je běžná/každodenní komunikace, kdy partnerovi sdělujeme, co jsme během celého dne zažili a také se zajímáme, jak den prožil on. Jde čistě o nezávaznou komunikaci, prostředek, jak se s partnerem blíže poznat a sdílet spolu zážitky. Druhým typem je debata o potřebách vašich a partnerových. A zde se dostáváme ke kamenu úrazu většiny vztahů, protože partneři si nedokáží sdělovat své potřeby, pocity a obavy, případně si násilím prosazují své vlastní názory a partnerův postoj je nezajímá.Příčiny špatné komunikace ve vztahu


  • partneři si nestanoví žádná pravidla komunikace

  • jeden z partnerů se snaží při komunikaci dominovat, prosazuje pouze svůj názor, odmítá kompromisy

  • nepochopení významu sdělení jedním z partnerů

  • neochota partnera naslouchat, vést rozhovor

  • partner bere sdělení osobně, je vztahovačný, urážlivý

  • komunikace nevede k žádnému výsledkuKdyž ve vztahu chybí komunikace


Nedostatek komunikace mezi partnery, či špatně vedený rozhovor bez kýženého výsledku může vést k mnoha problémům. Jestliže muž a žena nejsou schopni komunikovat o běžných věcech, začnou se navzájem postupně odcizovat. Jakmile se k tomu přidá neschopnost vzájemně si sdělovat své potřeby, je partnerská krize na spadnutí. Špatně vedená komunikace často vyústí v hádku, partneři hledají někoho, komu se mohou otevřeně svěřit, což je v mnoha případech hlavním důvodem nevěry. Nejeden vztah pak končí rozchodem.Jakých nejčastějších chyb se dopouštíme při komunikaci s partnerem?


- Neumíme se odpoutat od minulosti, vytváříme si emoční bloky k různým tématům, která jsou pro nás nepříjemná a přenášíme tyto emoce do rozhovoru s partnerem.

- Debatu o vážných tématech vedeme v nevhodný čas. Aby mohla komunikace s partnerem správně fungovat je důležité správné načasování.

- Vedeme dlouhé monology, neumíme naslouchat partnerovi.

- Manipulujeme s partnerem.

- Nedokážeme držet emoce na uzdě, rozhovor vedeme v afektu.Jak správně komunikovat ve vztahu?


Přijměte zodpovědnost za své jednání a za vše, co v průběhu rozhovoru řeknete, nesvalujte vinu na partnera.


Zaměřte se na to, jakým způsobem vaše sdělení působí na partnera, zda mu plně porozuměl. Často vás partner nemusí pochopit, případně si obsah rozhovoru špatně vyloží. Neberte si to osobně, zkuste zvolit jinou formu tak, aby vás partner správně pochopil.


Naslouchejte partnerovi, zajímejte se o jeho názor na věc, jeho pocity.


Vyhněte se manipulaci, nebuďte sebestřední.


Dospějte ke kompromisu. Při správné komunikaci se partneři nedělí na vítěze a poraženého, vždy je důležité, aby spokojeni s výsledkem byli oba dva.


Vyjadřujte se konkrétně, otevřeně sdělte partnerovi své potřeby a cíle, co vám vadí apod. Stejně tak nechte partnera, aby byl upřímný.


Řešte vždy jen jeden problém, dojděte k oboustranně uspokojivému řešení a teprve poté se zabývejte dalším. Jakmile toto nedodržíte, stane se komunikace velmi obtížnou a začnete se v ní ztrácet.


Vymezte si čas, např. jednou týdně, kdy si s partnerem budete moci otevřeně popovídat, udělejte z toho pravidlo.


Stanovte si určitá pravidla, která budete s partnerem při komunikaci dodržovat, např. že u debaty o vážných tématech nebudou přítomny děti, nebudete si nic brát osobně, každý z partnerů bude mít stejnou dobu na své vyjádření apod.

Naučit se s partnerem správně komunikovat bývá často náročné, pokud v této oblasti tápete a ani tento článek vám nepomohl k lepším výsledkům, nebojte se vyhledat odbornou pomoc psychologa.

 Právě jste četli článek: Jak správně komunikovat ve vztahu?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyKolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

Finance nemusí být překážkou!Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu… Finance jsou častým důvodem, proč lidé s návštěvou psychologa váhají. Vyplatí se to? Nezruinuje mě to? Kolik mě to vlastně bude stát? Není výdaj jako výdajZačneme trochu zeširoka, takovým malým zamyšlením. Samozřejmě, jsou situace a životní období, kdy každý výdaj navíc bolí a opravdu není z čeho brát....

Pokračovat ve čtení

POLYAMORIE: Ve vztahu s více lidmi najednou – ideální řešení nebo problémy navíc?

POLYAMORIE: Ve vztahu s více lidmi najednou – ideální řešení nebo problémy navíc?

Polyamorie – může to fungovat nebo je to jen chvilkový výstřelek? Ukazuje se, že polyamorní vztahy mohou být stejně kvalitní, jako vztahy monogamní. Lidé, kteří v takových vztazích žijí, často říkají, že jsou mnohem spokojenější, než kdy byli předtím. Mluví o hlubokém souznění, o tom, že více vztahů přináší do života spoustu nového. Polyamorické vztahy se objevují také v Česku. Jsou zde ale pořád něčím novým a neobvyklým, tak...

Pokračovat ve čtení

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Pokud jste dosud odkládali návštěvu psychologa jen proto, že jste měli strach z toho, co vás vlastně čeká, je nejvyšší čas to změnit! Péči o duševní pohodu není radno odkládat. Je to jako s bolavým zubem – čím déle návštěvu odkládáte, tím horší bolest je. To, co by vyřešila drobná plomba, se najednou mění v nutnost zub vytrhnout úplně. Psychický problém se může stupňovat podobným způsobem. Ale nebojte, vrtačka ani injekce vá...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video