Jak správně komunikovat ve vztahu?

https://www.blog.mojra.cz/post/50

Všichni sníme o fungujícím a kvalitním vztahu, abychom toho dosáhli je nutné postavit jej na silných základech. Hlavním stavebním prvkem je zejména otevřená komunikace, umět partnerovi správně sdělit své potřeby a naslouchat mu. Pokud komunikace mezi partnery vázne, případně úplně chybí, může vztah dříve či později čelit partnerské krizi. Je potřeba rozlišit komunikaci od mluvení, mluvit umí každý i dvouleté dítě, ovšem komunikovat se učíme v průběhu celého života, jde o věc složitější a má určitá pravidla. Špatná komunikace je v dnešní době problémem skoro každého vztahu, v tomto článku se proto zaměříme na nejčastější chyby v komunikaci a jak správně komunikovat s partnerem.



Komunikaci ve vztahu můžeme rozdělit do dvou skupin. První je běžná/každodenní komunikace, kdy partnerovi sdělujeme, co jsme během celého dne zažili a také se zajímáme, jak den prožil on. Jde čistě o nezávaznou komunikaci, prostředek, jak se s partnerem blíže poznat a sdílet spolu zážitky. Druhým typem je debata o potřebách vašich a partnerových. A zde se dostáváme ke kamenu úrazu většiny vztahů, protože partneři si nedokáží sdělovat své potřeby, pocity a obavy, případně si násilím prosazují své vlastní názory a partnerův postoj je nezajímá.



Příčiny špatné komunikace ve vztahu


  • partneři si nestanoví žádná pravidla komunikace

  • jeden z partnerů se snaží při komunikaci dominovat, prosazuje pouze svůj názor, odmítá kompromisy

  • nepochopení významu sdělení jedním z partnerů

  • neochota partnera naslouchat, vést rozhovor

  • partner bere sdělení osobně, je vztahovačný, urážlivý

  • komunikace nevede k žádnému výsledku



Když ve vztahu chybí komunikace


Nedostatek komunikace mezi partnery, či špatně vedený rozhovor bez kýženého výsledku může vést k mnoha problémům. Jestliže muž a žena nejsou schopni komunikovat o běžných věcech, začnou se navzájem postupně odcizovat. Jakmile se k tomu přidá neschopnost vzájemně si sdělovat své potřeby, je partnerská krize na spadnutí. Špatně vedená komunikace často vyústí v hádku, partneři hledají někoho, komu se mohou otevřeně svěřit, což je v mnoha případech hlavním důvodem nevěry. Nejeden vztah pak končí rozchodem.



Jakých nejčastějších chyb se dopouštíme při komunikaci s partnerem?


- Neumíme se odpoutat od minulosti, vytváříme si emoční bloky k různým tématům, která jsou pro nás nepříjemná a přenášíme tyto emoce do rozhovoru s partnerem.

- Debatu o vážných tématech vedeme v nevhodný čas. Aby mohla komunikace s partnerem správně fungovat je důležité správné načasování.

- Vedeme dlouhé monology, neumíme naslouchat partnerovi.

- Manipulujeme s partnerem.

- Nedokážeme držet emoce na uzdě, rozhovor vedeme v afektu.



Jak správně komunikovat ve vztahu?


Přijměte zodpovědnost za své jednání a za vše, co v průběhu rozhovoru řeknete, nesvalujte vinu na partnera.


Zaměřte se na to, jakým způsobem vaše sdělení působí na partnera, zda mu plně porozuměl. Často vás partner nemusí pochopit, případně si obsah rozhovoru špatně vyloží. Neberte si to osobně, zkuste zvolit jinou formu tak, aby vás partner správně pochopil.


Naslouchejte partnerovi, zajímejte se o jeho názor na věc, jeho pocity.


Vyhněte se manipulaci, nebuďte sebestřední.


Dospějte ke kompromisu. Při správné komunikaci se partneři nedělí na vítěze a poraženého, vždy je důležité, aby spokojeni s výsledkem byli oba dva.


Vyjadřujte se konkrétně, otevřeně sdělte partnerovi své potřeby a cíle, co vám vadí apod. Stejně tak nechte partnera, aby byl upřímný.


Řešte vždy jen jeden problém, dojděte k oboustranně uspokojivému řešení a teprve poté se zabývejte dalším. Jakmile toto nedodržíte, stane se komunikace velmi obtížnou a začnete se v ní ztrácet.


Vymezte si čas, např. jednou týdně, kdy si s partnerem budete moci otevřeně popovídat, udělejte z toho pravidlo.


Stanovte si určitá pravidla, která budete s partnerem při komunikaci dodržovat, např. že u debaty o vážných tématech nebudou přítomny děti, nebudete si nic brát osobně, každý z partnerů bude mít stejnou dobu na své vyjádření apod.





Naučit se s partnerem správně komunikovat bývá často náročné, pokud v této oblasti tápete a ani tento článek vám nepomohl k lepším výsledkům, nebojte se vyhledat odbornou pomoc psychologa.

 







Právě jste četli článek: Jak správně komunikovat ve vztahu?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Trnkova před 10 měsíci
    Trnkova

    Dobrý den s vámi jde komunikovat on line a kolik to stojí prosím mám problém takový že si nevážim sama sebe a neumíme komunikovat s partnerem

  • Tým poradny Mojra.cz před 9 měsíci
    Tým poradny Mojra.cz

    Dobrý den paní Trnková, vážíme si toho, že jste se obrátila právě na naši online psychologickou poradnu. Ceník konzultací naleznete na tomto odkaze https://mojra.cz/psychologicka-poradna/cenik-konzultaci. Všechny naše psychology, kteří se věnují dané problematice, naleznete na tomto odkaze https://mojra.cz/nasi-psychologove/vztahovy-psycholog. Pokud budete chtít pomoct konkrétně s výběrem psychologa, můžete nám napsat na e-mail nebo do chatu v pravém rohu stránky případně nás můžete kontaktovat i telefonicky na čísle +420 731 226 690. Přeji Vám krásný den, Tým poradny Mojra.cz

  • Denisa před měsícem
    Denisa

    Dobrý den já mám problém komunikace s přítelem já mám strach a bojím se že o něho přijdu že si najde si lepší holki než jsem já chci být normální žena a ne malé dítě co furt brečí a urážená hystericka

  • Tým poradny Mojra.cz před měsícem
    Tým poradny Mojra.cz

    Dobrý den Deniso, vztah by měl být založen na vzájemné úctě a podpoře, zkuste si uvědomit, co konkrétně vyvolává ve Vás tyto pocity. Je to něco konkrétního, co Váš partner řekl nebo udělal? Nebo je to spíše Váš vlastní vnitřní hlas, který Vám tyto myšlenky vnukuje? Zkuste s partnerem o svých pocitech otevřeně mluvit. Řekněte mu, že se bojíte a že byste si přála, aby Vás uklidnil. Zkuste si více důvěřovat a věřit, že Vás partner miluje takovou, jaká jste. Pokud se vám nedaří tyto problémy vyřešit sama, zvažte návštěvu párového terapeuta. Ten Vám může pomoci najít způsoby, jak zlepšit komunikaci a posílit Váš vztah. S pozdravem Tým online psychologické poradny MOJRA.cz


Podobné články



Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Autor: Psychologická poradna | Ztráta zaměstnání | Vliv ztráty práce | Strategie zvládání ztráty práce Ztráta zaměstnání patří mezi nejstresovější události v životě, a to zejména pro lidi v produktivním věku, kteří se blíží k důchodu. V tomto životním období může být hledání nové práce složitější a emocionálně náročnější.Emocionální vliv ztráty práce Ztráta práce může mít silný emocionální dopad, zejména když člověk...

Pokračovat ve čtení

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Překonávání bariér: Jak se mění přístup k trans lidem?

Překonávání bariér: Jak se mění přístup k trans lidem?

Autor: psychologická poradna | Transgender| Změna pohlaví rady psychologaTransgender nebo také transsexualita je téma, které v dnešní společnosti budí různorodé reakce, často bohužel hodně negativní. Pojďme se podívat na krátké shrnutí, jak je to s trans lidmi v naší společnosti, jak se mění náš pohled a jak je důležité o některých tématech aktivně mluvit.Co znamená být transgender?Na začátek si připomeneme, co to znamená, když je někdo trans člo...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat