Na vše sama… Jak přežít rozchod v těhotenství?

https://www.blog.mojra.cz/post/298

Těhotenství. Období plné očekávání, příprav na miminko, radosti, ale také nečekaných zvratů. Psychika nastávající maminky je neustále namáhána bouří hormonů, časté jsou výkyvy nálad, kdy se žena v jedné chvíli usmívá a v druhé pláče nad bezvýznamnou reklamou v televizi. Důležitá je pro ni podpora partnera, mít se o koho opřít v momentech smutku, sdílet s ním své pocity a obavy.


Bohužel ale ani během těhotenství se vztahu nevyhýbají partnerské krize a rozchody. Možná jste se hádali už předtím a dítě mělo být jakousi „záplatou“ pro váš pošramocený vztah. Nebo si váš partner prostě uvědomil, že na dítě ještě není dost zodpovědný, a tak se ve jménu své nezodpovědnosti jednoho dne sbalil a odešel. Anebo jste se vy po dlouhém přemýšlení rozhodla, že bez partnera a všeho dosavadního trápení ve vztahu vám bude lépe.



Ať už jste se s partnerem rozešli z jakéhokoliv důvodu, rozchod bolí a je potřeba se s ním umět co nejlépe vypořádat.



Rozešli jsme se! Co teď?


Hodně záleží na tom, jestli rozchod proběhl v klidu, nebo ve zlém. Hlavou se vám určitě honí milion otázek: Zvládnete to sama? Domluvíte se s partnerem na rozumných pravidlech? Bude vám s dítětem vypomáhat finančně? Bude o dítě mít bývalý partner vůbec zájem? A co bude dál?



Jak rozchod, tak těhotenství představují pro psychiku ženy velkou zátěž i samy o sobě. Natož, když tyto dvě situace spojíme.



V první řadě se budete muset vypořádat se všemi těmi emocemi, které rozchod provázejí. Jak zpracovat bolest po rozchodu? Dovolte si truchlit, je to přirozený stav a díky němu ze sebe dostanete všechny negativní pocity – smutek, vztek, naštvání, obviňování, nenávist i stesk. Netruchlete ale dlouho, nezapomeňte na to, že pro miminko byste měla zůstat co nejvíce v klidu. A taky musíte spoustu věcí zařídit.


Zásadním tématem po rozchodu je péče o miminko. S partnerem se musíte domluvit, jak často bude s dítětem on, jak bude vypadat výchova, do jaké míry se partner zapojí fyzicky i finančně. 


Kromě toho je potřeba se domluvit na tom, kde budete bydlet, zda si např. můžete nechat stávající byt, auto, nábytek. Pokud máte společnou hypotéku, věc se o něco zkomplikuje – doporučujeme navštívit finančního poradce, který vám v tomto ohledu poradí.


Asi úplně tím nejlepším scénářem je, když se partneři na všem dokáží domluvit v klidu a rozumně. Bohužel realita je často jiná. Partneři se neumí dohodnout, hádají se, očerňují jeden druhého a otázky péče o dítě chtějí řešit u soudu.


Jak se vyrovnat s rozchodem během těhotenství?


Určitě to pro vás není lehké. Období radosti se lusknutím prstu změnilo v kolotoč starostí. Zde je několik rad, jak rozchod během těhotenství zvládnout:


Rodina a přátelé

Nemusíte být na vše sama. Nebojte se požádat o pomoc a podporu své nejbližší. Možná chcete vypadat jako nezlomná hrdinka, ale občas je potřeba se schoulit do maminčiny náruče, nebo si poplakat na tatínkově rameni. Svěřte se se svými starostmi nejlepší kamarádce, uvidíte, že vám dokáže zvednout náladu a přivést vás na jiné myšlenky. Mít kolem sebe rodiče a přátele je k nezaplacení. Nejen, že vás povzbudí psychicky, ale také pomohou s přípravou na příchod miminka.



Parťák na celý život

I když jste bez partnera, nejste sama. Za chvíli se vám narodí ten největší parťák. Vaše miminko na vás bude ve všem spoléhat, a rozhodně chce maminku, která je odpočatá a v pohodě. Proto myslete trochu sobecky i na sebe a dopřejte si relaxaci. Vydejte se třeba někam na wellness víkend, do divadla, na těhotenskou masáž apod.



Druhá šance pro lásku

Nejspíš na další vztah teď nemáte ani pomyšlení, ale nezavírejte se před novými možnostmi. Nikdy nevíte, kde potkáte někoho, s kým vám i vašemu dítěti bude dobře. To samozřejmě neznamená, že byste se měla pustit do honu na nového tatínka. Jen buďte jednoduše nové lásce otevřená.



Psychologická podpora

Rozchod. Zlomené srdce. Spousta starostí a otázek, které je potřeba vyřešit. Miminko na cestě. Tohle všechno může být na jednoho opravdu až příliš. Nebojte se proto obrátit na odborníka. Konzultace s psychologem vám může pomoci v mnoha ohledech: Už jen to, že někdo vyslechne váš příběh, vám může hodně ulevit. Psycholog bude taky pracovat s vašimi emocemi a pocity, můžete se společně zaměřit na cokoli, co bude potřeba.

 




Chcete se objednat k psychologovi, ale nevíte, jak na to? 


Abychom vám to co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás jednoduchý video návod. Podívejte se na VIDEO:Jak se objednat k psychologovi? , kde naleznete všechny informace k objednávce v naší online psychologické poradně Mojra.cz. 

 










 

Právě jste četli článek: Na vše sama… Jak přežít rozchod v těhotenství?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Helena Adler před 3 roky
    Helena Adler

    Dobry den jsem v 30 tydnu tehotenstvi a mam rozchod s pritelem otce nenarozene miminka.Jsem strasne na dne nemam rodinu nikoho poradte mi prosim.....pratelsky pozdrav


Podobné články



DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby ...

Pokračovat ve čtení

Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Autor: psychologická poradna | vztah s nevlastními dětmi | tipy psychologa | vztahy mezi dětmi a nevlastními rodiči Výchova dětí je náročná etapa v životě každého rodiče. Co ale, když vychováváte dítě, které není vaše, a přesto ho chcete vychovat co nejlépe? Vycházet si s nevlastními dětmi může být často náročné, ale za to velmi obohacující v životě. Jak si ale nejlépe vytvořit pozitivní vztahy s dětmi vašeho partnera?  Trp...

Pokračovat ve čtení

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Autor: psychologická poradna | chronické onemocnění  a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat stres a emoceChronická onemocnění jsou zdravotní potíže, které přetrvávají déle než tři měsíce a mnohdy znamenají celoživotní boj. Patří sem široká škála diagnóz, jako je cukrovka, astma, onemocnění srdce, autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida či lupus), chronické bolesti, rakovina, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a mnoh...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat