Panická porucha - jak ji zvládat a léčit

https://blog.mojra.cz/post/30

Pocity strachu nejsou pro člověka nic neobvyklého, díky němu se vyhýbá mnohým nebezpečným situacím, vyostřuje smysly. Problém nastává v případě, kdy jsou projevy strachu a úzkosti natolik silné, že vedou k mnoha psychickým nemocem. Jednou z nich je právě panická porucha, které se budeme věnovat v tomto článku.

 

Co je panická porucha?
 

Na úvod je potřeba rozlišit panickou poruchu od fobie. Fobie řadíme mezi úzkostné poruchy z konkrétních objektů, lidí či situací. Oproti tomu panická porucha (panická ataka) je epizodická záchvatová úzkost, která vzniká bez zjevné příčiny. Jinak řečeno, jde o záchvaty úzkosti, které člověka přepadnou náhle, nelze je předvídat a nejsou spojeny s konkrétními podněty. Panická porucha se vyskytuje ve větší míře u žen než mužů, nejčastěji v období dospívání či mezi 45. – 55. rokem. Jde o velmi vážný problém, který má negativní dopad na vaše každodenní fungování v běžném životě.

 

Proč vzniká panická porucha, jaké jsou její příčiny?

 

Důvodů, proč se u jedince rozvine panická porucha, může být mnoho. V odborných publikacích se nejčastěji uvádí, že jde o naučené chování, které může mít počátek v určitém velmi stresujícím zážitku. Člověk má tendenci spojovat si např. různé fyzické příznaky s konkrétní situací, hrozbou a na základě toho reaguje, pocity se prohlubují a přerůstají v paniku (bolest na hrudi = infarkt = strach ze smrti).


Psychologové se velmi často setkávají u klientů s panickou poruchou jako důsledkem nadměrného stresu, přičemž více ohroženi jsou lidé se silnou osobností, kteří si nemohou dovolit dát najevo jakoukoli slabost (manager velké firmy, živitel rodiny).Mnohdy se panická porucha neprojeví hned, ale až v momentě, kdy stresová situace odezní (po ztrátě zaměstnání, rozvodu).

 Jaké jsou příznaky panické poruchy?


Psychické projevy:


 • Strach, pocit napětí, obavy, katastrofické myšlenky
 • Problémy se spánkem, ospalost
 • Špatná koncentrace
 • Podrážděnost, přílišná lekavost
 • Záchvaty hrůzy
 • Úzkostná očekávání
 • Deprese
 • Depersonalizace, derealizace

 

Fyzické projevy:


 • Zrychlené dýchání, dušnost
 • Nadměrné pocení
 • Bolesti na hrudi, tachykardie
 • Závratě, točení hlavy
 • Třas těla
 • Návaly horka/chladu
 • Bolesti zad, páteře, hlavy, břicha
 • Červenání, či naopak bledost
 • Přejídání, či nechutenství
 • Sucho v ústech
 • Potíže s viděním Při záchvatu paniky má člověk pocit, že omdlí, zemře, že se přestane úplně ovládat či zešílí. Panická ataka trvá zhruba do 30 minut, na konci dochází k uvolnění či přetrvávání napětí, vyčerpání.

 Důsledky panické poruchy

 

Člověk zažívající ataky paniky se ve většině případů začne vyhýbat místům, kde k záchvatu došlo, nebo kde předpokládá, že by mohla nastat stresující situace, což často vede ke vzniku agorafobie. Jestliže není panická porucha včas léčena, může skončit hospitalizací a mít vážný dopad na vaše psychické a fyzické zdraví, proto je důležité řešit tento problém s psychologem či psychiatrem.

 


Jak probíhá léčba panické poruchy?

 

Nejprve je důležité vyloučit jinou možnost potíží, jako je např. infarkt. Poté psycholog či psychiatr stanoví, zda se u pacienta projevuje panická ataka v lehké či těžké formě. Podle toho následně zvolí způsob léčby. U lehčích případů se začíná s psychoterapií (hypnoterapie, kognitivně-behaviorální terapie…), případně jsou nasazena antidepresiva. Těžší formy se pak léčí kombinací terapie a psychofarmak (antidepresiva, antipsychotika atp.).Doba trvání léčby je ryze individuální, nejčastěji hovoříme o letech, jsou však i případy, kdy se výsledky dostavily již po několika měsících. Je nutné si uvědomit, že pokud panickou poruchu nezačneme včas řešit s odborníkem, může se táhnout po celý život a zhoršovat se.

 

Právě jste četli článek: Panická porucha - jak ji zvládat a léčit

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné článkyTvůj kamarád nebo kamarádka prožívá rozchod? Víš, jak jim pomoct?

Tvůj kamarád nebo kamarádka prožívá rozchod? Víš, jak jim pomoct?

Rozchod je bolestivou zkušeností, kterou si za svůj život projde snad každý. A bolí ještě víc, pokud jste těmi, kteří jsou opuštěni. Výbuch emocí, který tuto nepříjemnou zkušenost doprovází, nejde potlačit. Cítíme se osaměle, zranění a uzavíráme se do sebe. Jsme naštvaní na celý svět a nechceme s nikým mluvit. Ženy i muži prožívají rozchod více méně stejně, rozdíl je v tom, že ženy tyto emoce projevují okamžitě po rozchodu, zatí...

Pokračovat ve čtení

Kolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

Finance nemusí být překážkou!Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu… Finance jsou častým důvodem, proč lidé s návštěvou psychologa váhají. Vyplatí se to? Nezruinuje mě to? Kolik mě to vlastně bude stát? Není výdaj jako výdajZačneme trochu zeširoka, takovým malým zamyšlením. Samozřejmě, jsou situace a životní období, kdy každý výdaj navíc bolí a opravdu není z čeho brát....

Pokračovat ve čtení

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Pokud jste dosud odkládali návštěvu psychologa jen proto, že jste měli strach z toho, co vás vlastně čeká, je nejvyšší čas to změnit! Péči o duševní pohodu není radno odkládat. Je to jako s bolavým zubem – čím déle návštěvu odkládáte, tím horší bolest je. To, co by vyřešila drobná plomba, se najednou mění v nutnost zub vytrhnout úplně. Psychický problém se může stupňovat podobným způsobem. Ale nebojte, vrtačka ani injekce vá...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video