ONLINE NEVĚRA: Nový fenomén naší digitální doby

https://www.blog.mojra.cz/post/243

Partnerské vztahy prochází lepšími i horšími obdobími. Objevují se krize, hádky i neshody. Na dva je toho tak akorát. Co když se ale do vztahu přidá ještě někdo třetí? Nevěra. Velký strašák každého vztahu. Už dávno se však nejedná jen o tajné schůzky v hotelích či poměry v práci. Nová doba a technologie přinášejí neuvěřitelné možnosti, a to i v oblasti vztahů. Jak se s nástupem digitálních technologií proměňují naše vztahy?


Nevěra ve vztahu


Než se blíže podíváme přímo na online nevěru, zkuste si nyní sami pro sebe definovat, co znamená nevěra pro vás. Citové pouto, líbání nebo je nevěrou až sex? Neexistuje jednotná definice a ani lidé se úplně neshodují. Každý má hranici někde jinde. Co je ale velmi podobné jsou pocity, které zažívají podvádění partneři. U mužů se objevuje vztek, agrese a silně trpí mužská pýcha a ego. U žen kromě vzteku převládá bolest a deprese. Nevěra vztah vždy naruší, zejména co se důvěry týče.


Online nevěra


Online nevěra se definuje asi ještě hůře. Neshodují se názory odborníků ani běžných lidí. Pokud bychom přeci jen měli najít nějaké určující znaky, pak bychom mohli říct že:


Online nevěra (též virtuální nevěra, kyber-nevěra či nevěra přes internet) je typická absencí fyzického kontaktu, je prováděná prostřednictvím internetu a komunikačních technologií a je zde snaha utajit online aktivity před současným partnerem.


Proč? Tři A!

Odkud se ale bere ta touha navazovat virtuální vztahy a flirty? Proč tomuto způsobu někteří dávají přednost? Hnacím motorem jsou tři A – anonymita (Anonymity), přístupnost (Accessibility) a dostupnost (Availability).


Internetové prostředí dodává pocit, že se o tom nikdo nemůže dozvědět, že má nad tím dotyčný kontrolu a absence fyzického kontaktu zase vyvolává pocit, že se vlastně nejedná o nic skutečného. Velkou roli pak hraje neustálá dostupnost – flirt může proběhnout odkudkoli a kdykoli. Ve virtuálním světě se vždy najde někdo, kdo zrovna hledá něco podobného.


Co všechno může být online nevěrou?


Hodně záleží na tom, jak to máte ve vztahu nastaveno a kde máte hranice. Může se jednat například o posílání zpráv s lechtivým, erotickým či koketním obsahem, prohlížení seznamek a aktivita na seznamkovém profilu. Někteří mezi kyber-nevěru řadí také sledování pornografie. Dále pak může jít o masturbaci přes webkameru společně s virtuálním partnerem.


Ne vždy ale kontakt musí mít erotický či sexuální kontext. Je pouhé psaní nevěra? No, může být. Často se totiž stává, že si jeden z partnerů tajně esemeskuje/chatuje s někým jiným. Nejde přitom o žádné zasílání erotických zpráv, ale o prosté sdílení každodenních zážitků a pocitů. Není zde primárně touha o sexuální vybití. Vzniká tam však poměrně silný citový vztah. Obzvláště varovným signálem je, pokud partner takovéto dopisování tají nebo pokud mu věnuje čas na úkor svého reálného partnera.Slovníček pojmů


Sexting: jedná se o sdílení sexuálních a erotických materiálů (textových zpráv, fotografií, videií) prostřednictvím moderních komunikačních technologií, jakými jsou například: email, SMS, MMS si různě chatové platformy.


Kybersex: různé formy sexuálního vyjádření, které probíhají prostřednictvím PC, internetu či virtuální reality.


Kyberflirt:  flirtování prostřednictvím internetu, může mít za cíl nalézt nového partnera, sloužit ale může také pouze pro zábavu, rozptýlení a zvýšení sebevědomí.


Cyber-affair: mohli bychom to přeložit jako online aférka. Jedná se o navázání intimního vztahu přes internet. Dochází k vytvoření silného emocionálního a citového pouta. Často pak partner svému virtuálnímu vztahu věnuje více času než vztahu reálnému.Myslím, že jsem nevěrný/á


Možná jste si při čtení tohoto článku uvědomili, že vlastně něco jako online vztah udržujete. Možná vám to doteď nedocházelo, ale teď máte divný pocit.


Chatování a textování s někým samozřejmě samo o sobě nevěrou není. V dnešní době jsme téměř všichni neustále online a máme možnost komunikovat s přáteli, kolegy a poznávat nové lidi. A je v pořádku, když toho využíváte. Pokud ale máte ohledně svého online psaní divné a nepříjemné pocity, pokud se ho před partnerem snažíte za každou cenu utajit nebo pokud se na chvíle v online světě těšíte více než na ty s vaším partnerem, může to být problém.


Co teď?

 • Sami si zodpovězte, co pro vás vlastně váš online vztah znamená.
 • Pokud vaše online aktivity ohrožují váš reálný vztah, pak vás bude čekat poměrně nelehký úkol. Budete si muset ujasnit priority.
 • Zvažte, jestli si se svým partnerem o vašich pocitech nechcete promluvit.
 • Pokud se ve svých pocitech sami nedokážete vyznat, můžete zkusit vyhledat radu psychologa.


Partner má virtuální vztah


Pokud máte zatím jenom podezření – je na vás, zda toto téma s partnerem otevřete nebo zda zvládnete žít v nejistotě. Určitě ale doporučujeme přímý rozhovor místo tajného šmejdění v telefonu partnera, přeci jen se pořád může jednat o planý poplach a narušením soukromí partnera by se celá situace mohla obrátit proti vám.


Jestliže se vám partner k nevěře přiznal, budete se muset rozhodnout, zda jste ochotni jeho poklesek časem přejít a třeba i odpustit nebo jestli to pro vás znamená definitivní konec.Chceme vztah zachránit…

 •  Nastavte si nová pravidla. Neodcházejte SMSkovat do jiné místnosti, hovory vyřizujte jeden před druhým. Určitě by to nemělo být o tom, že teď budete každý den tajně kontrolovat telefon toho druhého. Jde spíše o to ukázat, že před sebou nemusíte nic skrývat.

 • Jestliže jste se dohodli, že za nevěrou uděláte tlustou čáru, nepoužívejte partnerovu nevěru jako argument při hádkách.
 • Pokud se vám budování nové důvěry nedaří, vyzkoušejte párové poradenství.


Vztahové poradenství


Online nevěra jednoho z partnerů naruší vztah stejně, jako nevěra mimo virtuální svět. Bude potřeba znovu vybudovat ztracenou důvěru, dodržet nová pravidla. Stejně jako nevěra v reálném světě i kyber-nevěra vyvolá v podváděném partnerovi mnoho emocí.


Pokud ve svém vztahu téma online nevěry řešíte, nebojte se obrátit na psychology.  Využít můžete nejen individuálních konzultací, ale také párové terapie.Právě jste četli článek: ONLINE NEVĚRA nový fenomén naší digitální doby

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné článkyJak probíhá návštěva u dětského psychologa?

Jak probíhá návštěva u dětského psychologa?

Návštěva u dětského psychologa je velmi citlivým tématem. Mnoho rodičů má obavy z toho, že by jejich dítě mělo navštěvovat psychologa. Jako školní psycholožka jsem často narazila na rodiče, kteří na začátku odmítali nechat své dítě mluvit se školní psycholožkou. Po vysvětlení, co psycholog vlastně s dítětem dělá a co takové setkání s psychologem obnáší, se rodiče obvykle uklidní a souhlasí.  Na začátku cítím potřebu uklidnit ...

Pokračovat ve čtení

Jak najít španělsky mluvícího psychologa v Česku?

Jak najít španělsky mluvícího psychologa v Česku?

Psicólogo que habla español en la República Checa.Ať už jste přijeli jako turista, student nebo jste se rozhodli zde přestěhovat, Česká republika vám může nabídnout mnoho krás a výhod. Tato země je plná historie, kultury a úchvatných scenérií. Praha, matka měst, vás okouzlí svým architektonickým bohatstvím a bujným kulturním životem. Česká republika je srdcem Evropy, a to nejen geograficky. Naděje a možnosti, které přináší život v Česku, jsou nesm...

Pokračovat ve čtení

Psycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?

Psycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?

Pryč s předsudky! Teď už je opravdu čas říct si o pomoc Existuje bohužel mnoho předsudků, které lidem brání v návštěvě psychologa. Mezi ty nejznámější jistě patří rozšířené přesvědčení, že každý, kdo se svěří do péče psychologa, je blázen. To je naprostý nesmysl. I zdravý člověk se může někdy potýkat s problémem, který není schopen zvládnout svépomocí.  A v dnešní náročné době to není nic ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat