Nejlepší dárek? Klid a duševní pohoda

https://www.blog.mojra.cz/post/403

Život každému občas hází klacky pod nohy. Najednou jsme v situaci, kdy nevíme, co si počít, jak se zachovat, jak z toho všeho ven. O dost komplikovanější je situace v momentě, kdy řešíte problémy, které vlastně ani nejsou vaše, ale úzce se vás dotýkají.


Když je „cizích“ problémů až moc


Sdílení je jedním z důležitých procesů, jak se problémů zbavit. Někdy si ale člověk neuvědomí, že to, co mu možná pomáhá, ubližuje druhému. Jednoduše své vlastní problémy různými cestami přehodí na druhého…


ZDE JE NĚKOLIK PŘÍKLADŮ ZA VŠECHNY:


Kamarádka nemá štěstí na chlapy. Jeden byl mamánek, který si nechal diktovat od mámy i barvu ponožek, které má nosit. Druhý s ní manipuloval, udělal si z ní spíš domácího mazlíčka a pak ji opustil kvůli mladší. O dalších ani nemluvím, jedna katastrofa za druhou… Vždycky pak utíká za mnou, vybrečet se, vypovídat. Trvá to roky, pokaždé je to stejné – velká láska, trable, rozchod, několikadenní maraton pláče u mě doma…Mám ji ráda, ale za ty roky už mě to strašně unavuje. Taky mám svůj život, manžela, děti. Vždycky mi to předhazuje a já se pak cítím špatně, stydím se, že za ní nemůžu přijet hned, protože nemám hlídání, nebo ona nemůže ke mně, protože nechci, aby to viděly děti…Myslím, že už to takhle dál nejde. Chci ji pomoct, ale sama už to nezvládám. Ne na úkor svojí rodiny…“

Rozchody jsou náročné a každý potřebuje člověka, který mu bude nablízku, nabídne útěchu a útočiště. Určitě je potřeba být kamarádovi/kamarádce nablízku, ale všeho s mírou. Pokud máte svou vlastní rodinu, děti, od kterých nemůžete jen tak z minuty na minutu odejít, nebo si nechcete pouštět negativní emoce do svého domu, domluvte se na nouzových pravidlech. Pro člověka, který aktuálně truchlí po rozchodu, může být čekání na vás nekonečně dlouhé, ale na druhou stranu by měl mít pochopení, že i vy máte své závazky, povinnosti a jednoduše se nemůžete (i když byste sebevíc chtěli) jen tak sebrat a běžet na pomoc. Vysvětlete kamarádce/kamarádovi, že to rozhodně neznamená, že vám na něm/ní nezáleží. A navrhněte možnosti, které máte a které lze v případě potřeby využít.


>>>  Řeší kamarád nebo kamarádka rozchod? Přečtěte si pár tipů, jak jim pomoci


„Manžel se už od mládí léčí s depresemi. Několikrát byl hospitalizován, protože si v záchvatu ublížil. Na chvilku mu to pomohlo, jenže pak přišel o práci a od té doby sedí doma, neumí se z ničeho radovat a poslední dobou, když je mu nejhůř, tak střídá antidepresiva alkoholem. Snažím se mu být oporou, rozptýlit ho. Ale nějak to nepomáhá, akorát se uzavírá do sebe a víc a víc pije. Mluvit o tom se mnou nechce, prý mám svých problémů dost. Jenže jak mu vysvětlit, že ten největší problém je v tom, že mě k sobě nepustí?“


Alkohol má sám o sobě účinky podobné sedativům. Díky jeho utlumujícímu efektu po něm často sáhneme právě v momentech, kdy nám není nejlíp, kdy chceme rychle alespoň na chvíli zapomenout na svá trápení. Míchat však alkohol s antidepresivy může být velice nebezpečné, tato kombinace může způsobit změny v chování a úsudku. Namísto toho, aby se problémy zmírnily, se deprese mnohonásobně prohloubí, k tomu se často přidají také pocity beznaděje se sklony k sebevražedným myšlenkám. Nehledě na to, že na alkoholu si může člověk velice snadno vypěstovat závislost.


>>>  Přečtěte si: Jak poznat závislost na alkoholu?


„Mám jediného vnoučka. Nádherného čtyřletého klučinu, který mi dělá obrovskou radost. Loni nastoupil do školky, strašně se tam těšil, a i když padlo pár slziček, zvládl to dobře. Jenže pak přišlo léto, prázdniny… A od září návrat mezi kamarády ve školce. Najednou byl Vašík stále víc nemocný, já jsem v důchodu, tak jsem ho ráda pohlídala, když mladí nemohli. Virózy pak vystřídaly časté bolesti bříška. Snacha už si neví rady, byli snad na všech vyšetřeních a nikde se nic neukázalo. Vašík je podle všeho naprosto zdravý kluk. Jenže po pár dnech ve školce začne zvracet. Párkrát už pro něj museli i přijít, protože vyzvracel oběd… Myslím, že ho něco trápí, že to má psychické. Ale nevím, jak to mladým říct, aby si neřekli, že mám Vašíka za blázna…“


Děti často neumí vyjádřit svá trápení slovy, a tak se jim často odráží na těle formou opakujících se nemocí a potíží. Jedná se především o bolesti hlavy a bříška, dále ale také zvracení, nechutenství či různé kožní potíže. Také táhlé nebo opakované nachlazení mohou něco znamenat. Spouštěči mohou být problémy ve škole/školce, přehnané nároky na dítě, špatná atmosféra v rodině, dlouho neřešené spory nebo rozvod rodičů. Ať už máte jakékoliv podezření, určitě takové problémy nezametejte pod koberec.


>>>  Přečtěte si: Psychosomatika u dětí


Když je potřeba udělat první krok za druhé


Uvedené příklady jsou jen zlomkem toho, co můžete v zastoupení řešit. Škála problémů, kterými mohou vaši blízcí trpět, nebo se kterými se momentálně potýkají, je opravdu široká. Někdy si ani nemusí uvědomit, že jde o problém, dokud jim už nepřeroste přes hlavu. Jindy se jen stydí požádat o pomoc odborníka a odhodlat se k jeho návštěvě, a tak hledají výmluvy, proč to nejde (nedostatek času, nemají řidičák, a tak nemůžou nikam dojíždět…).

 

No jo, vy jim ale chcete pomoci…

Co teda můžete udělat?


JE TO JEDNODUCHÉ!


MŮŽETE JIM OBJEDNAT NĚKTERÝ Z DÁRKOVÝCH POUKAZŮ MOJRA.CZ.

 

Jak to celé funguje?


Dárkový poukaz můžete zakoupit na všechny typy nabízených konzultací (emailové, hovorové i balíčky). Stačí jednoduše provést objednávku a uhradit ji. Poukaz bude zaslán elektronicky na váš e-mail. Samozřejmě nabízíme i v tištěné podobě, tuto možnost můžete zvolit v objednávce. Pak už jen stačí poukaz předat dotyčné osobě. Ta má na jeho uplatnění 4 měsíce.


 Dárkový poukaz: 60 minut konzultace s psychologem

  OBJEDNAT DÁRKOVÝ POUKAZ  



A jak poukaz použít?

  • Na dárkovém poukazu naleznete, o jaký typ konzultace se jedná
  • V menu zvolte „objednat se“.
  • Vyberte způsob konzultace.
  • Na konci objednávky vyberte jako způsob úhrady „balíčky mojra.cz“.
  • V sekci „Kupóny a dárkové poukazy“ vložte do pole „Kód dárkového poukazu/zvýhodněného balíčku“ váš vygenerovaný kód dárkového poukazu. Cena konzultace bude 0,- Kč/Euro.
  • Dokončete objednávku.

 

  OBJEDNAT KONZULTACI  




Podat pomocnou ruku a darovat cestu k obnovení duševní rovnováhy je to nejlepší, co pro své blízké můžete udělat.

    

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Autor: Psychologická poradna | příčiny a prevence dětské agrese | tipy psychologa pro rodiče a učitele | zvládání agrese u dětíAgrese ve školním prostředí může mít závažné důsledky pro všechny zúčastněné – děti, rodiče i učitele. Může narušit nejen výuku, ale i psychické zdraví dětí a celkovou atmosféru školy. Jak rozpoznat varovné signály agresivního chování, co může být jeho příčinou a jak se mu efektivně vyhnout? Tento článek se ...

Pokračovat ve čtení

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Autor: Psychologická poradna | Ztráta zaměstnání | Vliv ztráty práce | Strategie zvládání ztráty práce Ztráta zaměstnání patří mezi nejstresovější události v životě, a to zejména pro lidi v produktivním věku, kteří se blíží k důchodu. V tomto životním období může být hledání nové práce složitější a emocionálně náročnější.Emocionální vliv ztráty práce Ztráta práce může mít silný emocionální dopad, zejména když člověk...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat