Mojra.cz a časopis Krajánek

https://www.blog.mojra.cz/post/309

Dětství je období, na které každý z nás rád vzpomíná. Bezprostřednost, radost z každé maličkosti, žádné povinnosti a starosti s placením účtů… Byla to doba naplněná hraním a smíchem, která se nám připomene při pohledu na naše ratolesti. I když si (stejně jako naši rodiče) myslíme, že děti nemají důvod ke starostem, neznají stres a smutní jsou jen když jim nekoupíme hračku nebo zakážeme koukat na televizi, není to vždycky pravda.


Mnohé děti mají své starosti, bolístky a obavy. Neví, jak se s nimi popasovat, co dělat. Nemají jednoduše zatím tolik zkušeností, a tak se někdy trápí i s tím, co nemá složité řešení. Dětský svět má svá jedinečná pravidla, na která jsme my dospělí postupem času zapomněli.


Tento článek však není zaměřen na jednotlivá dětská trápení. K tomu se určitě v jiných článcích ještě dostaneme. Dnes vám chceme představit nového partnera naší online psychologické poradny Mojra.cz, a tím je časopis Krajánek.


Časopis Krajánek – měsíčník určený multilingvním dětem


Krajánek je časopisem, který se zábavnou formou snaží u dětí rozvíjet zejména jejich českou slovní zásobu, představivost, seznamuje je s českými tradicemi, historií a mnoho dalšího. Je určený především pro děti ve věku 5–12 let a jejich rodiče, kteří se musí vypořádat s různými specifickými problémy při výchově v zahraničí.


Největší důraz je v časopise kladen na jazykovou stránku. Děti jsou totiž češtině vystaveni jen v omezené míře v rodině, nebo českých komunitách. K tomu ovládají minimálně jeden další jazyk. Děti se na stránkách časopisu Krajánek díky příběhům, hrám a úkolům zábavnou formou naučí logickému uvažování, dozví se různé zajímavosti a rozdíly mezi Českou republikou a jinými zeměmi, seznámí se se specifiky českého jazyka aj.

 


 


V současné době se na koncepci a obsahu podílí krajané z 20 států na pěti světadílech: 
Turecko, Španělsko, Itálie, Řecko, Francie, Belgie, Holandsko, Německo, Švýcarsko, USA, Austrálie, Brazílie, Švédsko, Nový Zéland, Rakousko, Lucembursko, Čína, Dánsko, Finsko a ČR.[1]

 

Proč jsme se rozhodli stát partnery časopisu Krajánek?


Tým naší poradny Mojra.cz tvoří také dětští psychologové. Proto si uvědomujeme, že i navenek bezstarostné děti mají svá trápení. Téma vícejazyčné výchovy je nám o to bližší, že sama majitelka naší poradny PhDr. M. Miechová takto vychovává své dítě. Není to nic jednoduchého, naučit dítě hovořit řečí obou rodičů, předat mu informace nejen o zemi, ve které vyrůstá, ale také o té, kde má kořeny druhý z rodičů.


Dítě se také často musí vyrovnat s tím, že jeden z rodičů pracuje v zahraničí, domů jezdí jen občas, nebo že se bude muset do zahraničí samo přestěhovat. Jiný kraj, jiný mrav. Od kamarádů jej bude dělit obrovská vzdálenost, musí se vypořádat s jazykovou bariérou, novým systémem v učení a mnoho, mnoho dalšího.


Problémů, se kterými se dítě v zahraničí může potkat je opravdu nepřeberné množství. Proto nás velice oslovil koncept časopisu Krajánek, který se na tyto děti zaměřuje. Časopis klade velký důraz nejen na textový obsah, ale také na vizuální formu. A jak nejlépe předat dětem důležité informace? Jak jim ukázat, že všechny jejich problémy mají řešení a nemají se bát říct si o pomoc než formou pohádky. Proto jsme velmi rádi, že se nám spolupráci s časopisem Krajánek podařilo navázat partnerství a můžeme tak obohatit jeho obsah o psychologické pohádky.




Děti se tak každý měsíc budou setkávat s příběhy malého Mojráčka – stromečku, který řeší stejné problémy jako ony samotné, ať už je to strach ze stěhování do zahraničí, nudu při cestování, novou školu…  A pro rodiče máme přichystáno několik tipů, jak svým dětem mohou vše zpříjemnit a usnadnit.

 




Dětství v zahraničí a multilingvní výchova může být velkou výhodou. Je však potřeba vědět, jak na to.





Psychologická poradna Mojra.cz nabízí konzultace v několika cizích jazycích. V současné době je možné konzultovat v anglickém, německém, francouzském, polském, slovenském a španělském jazyce. Každý z našich psychologů hovoří samozřejmě i česky. Konzultace tak může probíhat také dvojjazyčně.
 


 


 


Nevíte, jak děti zabavit na výletě za památkami? Přečtěte si první článek z rubriky Mojráček radí dětem s názvem Mojráček a cestovatelský deník  (str. 34-35)

 

 

 




 

Právě jste četli článek: Mojra.cz a časopis Krajánek

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Autor: psychologická poradna | vztah s nevlastními dětmi | tipy psychologa | vztahy mezi dětmi a nevlastními rodiči Výchova dětí je náročná etapa v životě každého rodiče. Co ale, když vychováváte dítě, které není vaše, a přesto ho chcete vychovat co nejlépe? Vycházet si s nevlastními dětmi může být často náročné, ale za to velmi obohacující v životě. Jak si ale nejlépe vytvořit pozitivní vztahy s dětmi vašeho partnera?  Trp...

Pokračovat ve čtení

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Autor: psychologická poradna | chronické onemocnění  a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat stres a emoceChronická onemocnění jsou zdravotní potíže, které přetrvávají déle než tři měsíce a mnohdy znamenají celoživotní boj. Patří sem široká škála diagnóz, jako je cukrovka, astma, onemocnění srdce, autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida či lupus), chronické bolesti, rakovina, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a mnoh...

Pokračovat ve čtení

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Autor: psychologická poradna | dospělé děti toxických rodičů | tipy psychologa | uzdravení po toxickém dětství „Rodič, který svým chováním a postoji negativně ovlivňuje emocionální a psychický vývoj svého dítěte - toxický rodič.“ Chování toxického rodiče má dlouhodobé následky na sebevědomí, sebeúctu a celkovou pohodu dítěte. Děti, které vyrůstají v toxickém prostředí s toxickými rodiči, často zápasí s nízkým sebevědomím...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat