KORONAVIRUS: Jak posílit imunitu? Vitamíny nestačí!

https://blog.mojra.cz/post/254


Od 12.3. 2020 platí v České republice v souvislosti s šířením koronavirového onemocnění stav nouze. Byly zrušeny kulturní, sportovní i soukromé akce nad 30 osob, zavřely se základní, střední i vysoké školy. Změny se týkají také uzavření několika hraničních přechodů mezi Českou republikou, Rakouskem a Německem.


Opatření mají především preventivní charakter, nicméně mezi občany vyvolala další vlnu paniky, strachu a bezmoci. I přes opakované ubezpečení vlády, že potravin bude dostatek a není proto potřeba je vykupovat, se lidé zásobí ve velkém. Média pak situace využívají a natáčejí prázdné regály v obchodech i pranice v supermarketech. Panika se tak ještě více stupňuje.


Ačkoli situace rozhodně vyžaduje respekt, zkuste se masové panice a hysterii vyhnout. Stres totiž negativně působí na náš organismus a může vést i k snížení imunity.
Aktuální opatření ve zkratce

 • Zákaz kulturních, sportovních a soukromých akcí nad 30 osob.
 • Zákaz cestování do rizikových oblastí.
 • Částečné uzavření hranic.
 • Restaurační zařízení fungují pouze do 20:00.
 • Zavření základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol.


Stav nouze momentálně platí po dobu 30 dnů.  Bližší a aktuální informace o současných preventivních opatřeních najdete na stránkách: Úřadu vlády české republiky a dále například na stránkách Ministerstva zdravotnictví či Ministerstva vnitra.Prevence onemocnění koronavirem


Jak se proti koronaviru chránit?


1) Dodržujte základní hygienická opatření

Důkladně si myjte ruce mýdlem. Při kašlání a kýchání si zakrývejte ústa kapesníkem či rukávem, nikoli dlaněmi!


2) Necestujte, pokud to není nutné

Cestování do zahraničí je v současné době omezeno. Nicméně snažte se minimalizovat přesun i v rámci naší republiky. Pokud cestování a přesun nejsou nezbytně nutné, zůstaňte doma.


3) Dodržujte současná preventivní opatření

Nezlehčujte současná opatření a dodržujte je. Nesnažte se vymýšlet jak nařízení obejít, obzvláště zásadní je dodržování povinné karantény, pokud je vám nařízena.


4) Pracujte na zvýšení vlastní imunity

Onemocnění je rizikové zejména pro jedince s oslabenou imunitou, snažte se proto vaši imunitu posílit pravidelnou konzumací ovoce a vitamínů. Myslete ale také na to, že vaši imunitu zásadně ovlivňuje též vaše psychické rozpoložení. Stres a panika mohou imunitu oslabovat.


Imunita a stres – POZOR!


Krátkodobý stres dokáže náš organismus mobilizovat – tělo dělá vše proto, abychom měli dostatek energie na boj nebo útěk, což jsou dvě základní reakce člověka na ohrožení. V případě dlouhodobého, táhlého a silného stresu je účinek opačný. Tělo se začíná vyčerpávat a stejně tak i naše obranyschopnost.


Silné pocity stresu, paniky a strachu, tak momentálně mnohé z nás ohrožují více než samotný virus. Vyčerpávají nás jak fyzicky, tak psychicky a vedou ke snížení imunity a obranyschopnosti nejen proti koronaviru, ale i dalším onemocněním.


Stres a nemoci

 


 

        Škála Holmese a Raheho – Kolik stresu dokážeme unést?        

 

Psychologové Holmes a Rahe se dlouhodobě zabývali souvislostmi mezi stresem a rizikem onemocnění. Vytvořili tabulku několika náročných životních událostí a každé z nich přiřadili určitou hodnotu stresu. Například rozvod má hodnotu 73, odchod do penze 45, Vánoce 12 a svatba dokonce 50.

 

Sečteme-li hodnoty všech událostí, se kterými jsme se potýkali v posledních 12 měsících dostaneme jakousi hodnotu stresu, který na nás působí. Varovná je již hodnota nad 150 bodů.

 

Vybereme-li z tabulky položky, které souvisejí s momentální situací okolo koronaviru (tedy se samotným šířením viru a současnými preventivními opatřeními) – dostáváme se již na poměrně vysoké číslo  193 . A to zde nezapočítáváme další drobné stresové situace jako hádky s partnerem, problémy s dětmi atd…Vlastní zranění nebo nemoc                      53

Onemocnění rodinného příslušníka         44

Změna náplně práce                                    29

Změna životních podmínek                        25

Změna osobních zvyků                                24

Změna společenských aktivit                     18

 

 

 

 


Jak se stresem v souvislosti s koronavirem bojovat?


Pojďme se teď podívat na to, jak se stresu můžete bránit a co by mohlo pomoci.


Kritické myšlení

V dnešní mediální době se na nás špatné zprávy valí ze všech strach. Mnoho médií situaci záměrně vyostřuje a titulky mnohdy vůbec neodpovídají obsahu. Zkuste se ke všem zprávám stavět jako kritik.

 •  Nenechte se vyděsit titulkem, přečtěte si celý článek.
 • Ověřte si informace i z jiných zdrojů.
 • Vyhýbejte se bulvárním plátkům, aktuální dění hledejte raději na oficiálních stránkách a seriózních novinách.Odpočinek

Pokuste se najít si čas na odpočinek a snažte se se uvolnit. Sáhněte po knize, pusťte si film a nezapomínejte ani na pohyb, ten má totiž na psychiku a uvolnění mysli velmi dobrý účinek.Zjistěte, co vám pomáhá

Zamyslete se , co vám se stresem pomáhalo v minulosti. Každý z nás má rozvinuty tzv. copingové strategie, které využívá v těžkých situacích v bojí proti stresu a úzkosti. Zjistěte, jaké jsou ty vaše.

 


Pomoc odborníka

Pokud cítíte, že je na vás současná situace opravdu příliš, jste ve stresu, bojíte se a tyto negativní emoce se vám nedaří porazit, neváhejte kontaktovat odborníka. Konzultace s psychologem vám může pomoci nejen v tom, že dostanete možnost s někým si o svých pocitech promluvit, ale společně třeba najdete způsoby, jak se stresu a bezmoci efektivně bránit.

 TÝM PORADNY MOJRA.CZ VZKAZUJE:Jsme si vědomi toho, jak náročné období pro naši republiku právě nastalo a že situace bude náročná nadále i v blízké budoucnosti. Šíření koronaviru bohužel zastavit neumíme, jsme tady ale v těchto vypjatých dnech pro vás. Pokud tedy zažíváte některý z výše uvedených pocitů, bojíte se o sebe nebo o své blízké, neváhejte se obrátit na kteréhokoli z našich psychologů.Poskytujeme psychologické poradenství online – konzultace tak může proběhnout odkudkoli, nemusíte nikam dojíždět. Tento způsob psychologické péče obzvláště vhodný pro ty, kteří se momentálně ocitli v karanténě a také pro naše občany v zahraničí.

 Váš organismus potřebuje na boj proti koronaviru i dalším onemocněním dostatek energie a sil. Stres, panika a strach nám tuto energii berou.Posilte svou imunitu tím, že posílíte sebe !

 Právě jste četli článek: KORONAVIRUS: Jak posílit imunitu? Vitamíny nestačí

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné článkyPSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Pokud jste dosud odkládali návštěvu psychologa jen proto, že jste měli strach z toho, co vás vlastně čeká, je nejvyšší čas to změnit! Péči o duševní pohodu není radno odkládat. Je to jako s bolavým zubem – čím déle návštěvu odkládáte, tím horší bolest je. To, co by vyřešila drobná plomba, se najednou mění v nutnost zub vytrhnout úplně. Psychický problém se může stupňovat podobným způsobem. Ale nebojte, vrtačka ani injekce vá...

Pokračovat ve čtení

Ve vztahu s... MANIPULÁTOREM

Ve vztahu s... MANIPULÁTOREM

Jste jen loutkou ve vlastním životě?V dnešním článku se zaměříme na jeden z mnoha problémů, který vás může ve vztahu potkat. Tím problémem je manipulace. Týkat se to může vlastně jakéhokoli vztahu, ať už se jedná o rodiče a děti, sourozence, kamarády nebo partnery. My se dnes blíže zaměříme právě na vztahy partnerské, ale to, co zde zazní, můžete snadno přenést i na další vztahy ve vašem životě.Tohle se mě netýká! Nebo snad ano!?J...

Pokračovat ve čtení

Chci nebo musím? Co znamená ztráta motivace?

Chci nebo musím? Co znamená ztráta motivace?

Slovo motivace pochází z latinského slova motus, čili „pohyb“. Zjednodušeně řečeno, jedná se o stav připravenosti ke konkrétní akci. Když jsme motivovaní, vykonáváme dané činnosti tak, aby vedly ke konkrétním výsledkům a k dosažení předpokládaných cílů. V dnešním článku si povíme, kdy a proč dochází ke ztrátě motivace, dále si představíme její důsledky a poradíme vám jak ztracenou motivaci znovu získat. Kdy a proč doc...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video