Když vaše pomoc nestačí: Jak popostrčit své nejbližší k návštěvě psychologa?

https://blog.mojra.cz/post/228

Pokud člověka bolí v krku nebo si zlomí nohu je to jasné, jde se k doktorovi. Jakmile je to ale duše, co bolí nebo máte zlomené srdce, najednou už řešení tak jasné není. Když vidíte, jak se někdo z vašich blízkých trápí, s největší pravděpodobností mu budete chtít pomoci. Občas ale tak nějak cítíte, že by to chtělo i pomoc odbornou, že na takové trápení jste prostě krátcí.


Nechceš si s tou nohou raději zajít k doktorovi? Jo, tohle se říká snadno. Ale jak svého blízkého – rodiče, partnera – dostat k psychologovi?


Kdy vyhledat pomoc psychologa


Možná už jste o návštěvě psychologa se svým blízkým mluvili. Dost možná jste slyšeli něco jako K žádnému psychologovi jít nechci! Ty si jako myslíš, že jsem blázen? A teď jste sami zmatení. Chcete pomoci, ale co když se pletete?


S čím vám může psycholog pomoci?


Rozhodně není pravda, že lidé, kteří vyhledají psychologa, musí být blázni. V rámci psychologického poradenství a terapie je možné otevřít skutečně závažné problémy jako je například: úmrtí v rodině, vážná nemoc, problematika závislostí a další…

 


Psycholog může pomoci také se vztahovými i rodinnými problémy, smutkem či osamělostí. Rodiče s ním mohou mluvit o tom, jak (ne)zvládají prázdné hnízdo – tedy odchod svých dospělých dětí z domu. Děti často trápí problémy ve škole, objevit se může i téma prvních lásek.

Žádný problém není moc malý.


Jak to tedy udělat?


Násilím NE!

Dostat člověka k psychologovi proti jeho vůli nelze. Můžete o tom se svým partnerem, rodiči, dětmi či kamarády mluvit a můžete jim dát najevo, že si myslíte, že by to pro ně bylo nejlepší, ale násilím je dovléct do ordinace určitě není vhodné. Dát partnerovi ultimátum, také není úplně ideální. Pokud totiž váš blízký bude nastaven tak, že prostě problém s psychologem řešit nechce, k ničemu by to stejně nevedlo.


Získejte informace.

Můžete zkusit zjistit, jaké jsou možnosti psychologické péče ve vašem okolí a psychology obvolat. Získáte tak co nejvíce informací, které pak můžete dotyčnému předat. Můžete mu také blíže vysvětlit, co vlastně psycholog dělá, co všechno s ním lze řešit a jak asi konzultace probíhají.


Dárkové poukazy.

Další možností může být zakoupení dárkového poukazu na psychologickou konzultaci. Lidé jsou občas nervózní, jak takový dárek druzí vezmou. Nebojte se. Zkuste k dárkovému voucheru napsat ještě osobní vzkaz nebo klidně delší dopis. Můžete psát o tom, proč vůbec poukaz dáváte. Můžete taky zkusit vyjádřit, jak vám na tom druhém záleží nebo jen popsat, co se vám v poslední době honí hlavou.


Dárkové poukazy Mojra.cz


Portál Mojra.cz v současné době nabízí dárkové poukazy na e-mailové i hovorové konzultace. Ty tedy mohou být správnou volbou, pokud vidíte, že se váš nejbližší potýká s něčím, na co vaše pomoc nestačí. Ukážete mu tak, že vám na něm opravdu záleží a zároveň mu dáte možnost, aby se sám rozhodnul, zda služeb využije.


Pro koho je dárkový poukaz vhodný?


Pro ty, kdo se bojí udělat první krok.  

Možná, že si váš nejbližší uvědomuje, že návštěva psychologa by byla vhodná, ale zkrátka se bojí udělat ten první krok. Poukazem mu s tím prvním nejtěžším krokem pomůžete.


Pro ty, které brzdí ostych.

Za odmítavým postojem může být také ostych. Představte si malou vesnici, ve které se nic neutají. Sousedka uvidí vaši maminku vcházet do ordinace psychologa a už se naplno rozjede tichá pošta po celé vesnici. Možná má váš blízký strach, že ho pak bude někdo soudit nebo třeba jen nechce, aby o jeho návštěvě psychologa někdo věděl. Psychologická poradna Mojra.cz zprostředkovává psychologickou pomoc on-line. Konzultace tak probíhá v bezpečí a pohodlí domova. To zaručí anonymitu i diskrétnost.


Pro ty, které trápí finance.

Je možné, že váš blízký uznává, že by pomoc psychologa potřeboval a také ví, že by mu to pomohlo. Návštěvu ale neustále oddaluje nebo se různě vykrucuje. Je možné, že problémem v tomto případě budou finance. Zakoupením dárkového poukazu tuto bariéru zboříte.


Pro ty, kteří pomoc zarputile odmítají.

Už jste zkusili všechno. Nejprve jste nabídli vaši pomoc – byli jste odmítnuti. Nadhodili jste téma psychologa – bylo to smeteno ze stolu. Ale vám to pořád nedá a nechcete se smířit s tím, že byste svého kamaráda nebo rodinného příslušníka nechali napospas jeho trápení. Když nabídka pomyslné pomocné ruky nezabírá, dárkový poukaz vaší pomoci najednou dodá jasnou a skutečnou podobu, kterou váš nejbližší bude mít přímo před očima.Nemůžete vyhrát boj někoho jiného ani na sebe vzít jeho trápení. Pomáháte ale už jen tím, když své nejbližší popostrčíte správným směrem.

 

 


Právě jste četli článek:  Když vaše pomoc nestačí: Jak popostrčit své nejbližší k návštěvě psychologa?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyŽivot s alkoholikem: Sliby, naděje a zklamání

Život s alkoholikem: Sliby, naděje a zklamání

Alkohol. V České republice látka, která silně zasahuje do společenského a rodinného života. Pije se, když se daří i když se nedaří. Připíjíme lidem na zdraví, na šťastný život i za dobře odvedenou práci. Některým ovšem alkohol přeroste přes hlavu. Nepijí na radost ani na žal, ale pijí, aby byli. Aby vůbec byli schopni existovat a fungovat. Z alkoholu se tak stává jediný smysl života a ničí nejen dotyčného, ale i všechny okolo něj.Život...

Pokračovat ve čtení

Copingové strategie: Víte, co vám pomáhá zvládat stres?

Copingové strategie: Víte, co vám pomáhá zvládat stres?

Dnešní doba je typická svou uspěchaností a vysokými požadavky. My lidé se tak dnes a denně uvádíme do stresových situací, které jsou pro náš organismus dosti náročné. Dlouhodobé působení stresu rozhodně nemívá příznivé účinky. Už od dětství si každý z nás vyvíjí určitě strategie zvládání zátěžových situací. Někdo se vrhá do řešení, jiný raději volí útěk. Obojí může být v určitých situacích výhodné. Zkusili už ...

Pokračovat ve čtení

ONLINE NEVĚRA: Nový fenomén naší digitální doby

ONLINE NEVĚRA: Nový fenomén naší digitální doby

Partnerské vztahy prochází lepšími i horšími obdobími. Objevují se krize, hádky i neshody. Na dva je toho tak akorát. Co když se ale do vztahu přidá ještě někdo třetí? Nevěra. Velký strašák každého vztahu. Už dávno se však nejedná jen o tajné schůzky v hotelích či poměry v práci. Nová doba a technologie přinášejí neuvěřitelné možnosti, a to i v oblasti vztahů. Jak se s nástupem digitálních technologií proměňují naše v...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video