SMÍŠENÁ DEPRESIVNĚ ÚZKOSTNÁ PORUCHA: Deprese, nebo úzkost? Obojí!

http://blog.mojra.cz/post/192

Napadají vás zoufalé otázky? Pociťujete strach, ale neumíte blíže specifikovat čeho se bojíte? Jste neklidní, nervózní, svírá se vám hrdlo? Myslíte si, že nejspíš omdlíte, nebo zešílíte? K tomu všemu jste také neustále unavení, smutní a připadá vám, že už se nikdy nebudete z ničeho radovat? Dvojí příznaky, jedna diagnóza – smíšená depresivně úzkostná porucha.


Co je to úzkost?


Úzkost můžeme z psychologického hlediska definovat jako složitou kombinaci negativních emocí (strach, obavy, zlé předtuchy), která je doprovázena nepříjemnými fyzickými příznaky. Mírné projevy úzkosti mají v životě člověka své nezastupitelné místo, připravují nás na blížící se nebezpečí, kterému pak dokážeme lépe čelit, případně se mu vyhnout. Jakmile však úzkostné stavy přerostou určitou pomyslnou hranici, jsou příliš časté, silné, nemají reálný základ a začnou nás omezovat v běžném životě, nastává problém.


Úzkostnou poruchou trpí zhruba čtvrtina populace vyspělých zemí, častěji se s ní potýkají ženy. Všeobecně můžeme říct, že je jednou z nejčastějších psychických nemocí.


Co je to deprese?


Deprese je něco víc než jen špatná nálada. Jde o sloučení dědičných predispozic s vývojově podmíněnými změnami a aktuálními zátěžovými faktory. U člověka trpícího depresemi dochází ke změně ve struktuře a funkčnosti mozku. Deprese se však může objevit také jako reakce na dlouhodobou psychickou zátěž.


Mezi typické příznaky depresivních stavů patří patologický nedostatek radosti, pesimistické nahlížení na svět, lhostejnost k okolnímu dění, pocit méněcennosti, nekončící únava, zpomalené reakce a ztráta smyslu života.


Dle nejrůznějších statistik postihuje od 1 do 20% populace dospělých, nejčastěji ve věku od 20 do 40 let. Častěji depresemi trpí ženy, často v souvislosti s různými životními změnami, nebo změnami počasí.


Když se deprese smíchá s úzkostí


S kombinací obou těchto psychických problémů se psychologové a psychiatři ve své praxi tak často nesetkávají. Je běžné, že klient v první etapě trpí pouze úzkostí a deprese se rozvine až jako reakce na opakující se stavy úzkostí. Nebo naopak klient trpí silnými depresemi, které přerostou v úzkost.


Abychom mohli hovořit o smíšené depresivně úzkostné poruše musí být příznaky obou poruch v rovnováze, ani jedna z nich nesmí nad druhou výrazně převažovat. Rozpoznat tuto relativní rovnováhu není zrovna lehké, chce to opravdu pečlivou diagnostiku. Bohužel i dnes, v době neustálého pokroku a nových metod, spousta psychologů i psychiatrů smíšenou depresivně úzkostnou poruchu neumí správně určit, nebo ji do značné míry podceňuje.


Zkuste si představit, že cítíte neustálý strach z něčeho, co neumíte přesně určit a k tomu všemu vás neopouští rozmrzelá nálada a smutek. Pláčete a bojíte se. Bojíte se, a tak pláčete. Den za dnem. Není divu, že lidé trpící touto poruchou raději žijí v izolaci od okolního světa, nebo častěji páchají sebevraždy. Proto je důležité poruchu co nejdříve odhalit a léčit.

 


Jak probíhá léčba?


Jelikož jde o smíšení dvou různých psychických poruch, musí tomu být přizpůsobena i léčba. Na začátek je potřeba si uvědomit, že bez pomoci odborníka se neobejdete, a to jak psychologa, který zvolí vhodný druh terapie, tak psychiatra, který léčbu podpoří předepsáním vhodných léků.


Aby mohl psychiatr určit správnou kombinaci léků, musí ke každému případu přistupovat individuálně. I když existuje mnoho preparátů, jsou primárně určené na léčbu jedné konkrétní nemoci. Psychiatr tak musí dbát na správný poměr antidepresiv a anxiolytik proti úzkosti. Někteří lékaři se mohou pro začátek přiklánět také k benzodiazepinům, což však není úplně žádoucí vzhledem k vysokému riziku závislosti.


Z pohledu psychologů se při léčbě smíšené depresivně úzkostné poruchy osvědčila kognitivně behaviorální terapie. Opět však vše závisí na individuálním a správném posouzení dané situace.  


Pokud se u vás střídají stavy úzkosti a deprese, neodkládejte návštěvu odborníka. 

Právě jste četli článek: SMÍŠENÁ DEPRESIVNĚ ÚZKOSTNÁ PORUCHA: Deprese, nebo úzkost? Obojí!

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyEmoční inteligence: Tohle vám pomůže k úspěchu!

Emoční inteligence: Tohle vám pomůže k úspěchu!

Je inteligence cestou k úspěchu? Ta emoční rozhodně! Když se jeden druhého ptáme: Jak se dneska máte? Jsme zvyklí odpovědět jednoduše a zdvořile: Dobře, jak vy? A to i tehdy, když nám dobře není. Za každým Mám se dobře se tak skrývá příběh a spousta pocitů. Umíte se vyznat ve vlastních pocitech? Dokážete pojmenovat, jak se zrovna teď cítíte? A zvládli byste odhadnout, jak se asi cítil člověk, se kterým jste naposledy mluvili?Pokud jste na všec...

Pokračovat ve čtení

Milostný trojúhelník: Kamarádka je milenkou mého muže!

Milostný trojúhelník: Kamarádka je milenkou mého muže!

Vaše nejlepší kamarádka, člověk, kterému věříte a se vším se mu svěřujete. Váš manžel, láska vašeho života, někdo, o koho se můžete opřít. Je skvělé, když si tihle dva rozumí a vycházejí spolu. Můžete pak podnikat spoustu věcí společně, navštěvovat se… Co už tak skvělé není, když si váš muž a vaše kamarádka začnou rozumět až příliš. A bez vás. Kamarádka manželovou milenkou? Ano, i tohle se může stát.Takový milostný trojúheln...

Pokračovat ve čtení

Konzultace s psychologem v nočních i brzkých ranních hodinách

Konzultace s psychologem v nočních i brzkých ranních hodinách

Vracíte se z firemního večírku, na který jste se dlouho připravovala a dala si záležet na svém zevnějšku. Opravdu vám to slušelo, kolegové na vás mohli oči nechat. To se ale nelíbilo vašemu partnerovi, který vám na konci večera ztropil žárlivou scénu. A aby vám dal „za vyučenou“ ztratil se někde s vaší kolegyní a nikdo je do konce večírku neviděl.  A tak se vracíte domů, make-up se vám rozpouští v potoku slz a vy nevíte, co dě...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video