(nejen) KRIZE V MANŽELSTVÍ: Kdy vyhledat manželskou poradnu?

http://blog.mojra.cz/post/210

Vybudovat fungující dlouhodobý vztah je náročné. Nejenže budete muset přistoupit k mnoha kompromisům, ale i při sebevětší snaze se vám hádky nevyhnou. Záleží jen na vás, jak s partnerem celou situaci vyřešíte. Jenže někdy se můžete snažit sebevíc a problémy vám jednoduše přerostou přes hlavu a vy máte pocit, že už to sami nezvládnete.


A tak začnete uvažovat o návštěvě manželské poradny. Jenže je tu hned několik překážek, které vám toto rozhodnutí znesnadní. V první řadě je to určitý pocit selhání, který ve vás pomyšlení na manželskou poradnu vyvolává a strach, že vám to někdo doslova vmete do tváře. Druhou častou překážkou, kvůli které se lidé vyhýbají manželské poradně je to, že návštěvu poradce striktně odmítá váš protějšek. A v neposlední řadě mnoho lidí neví, kdy by pomoc psychologa mělo vyhledat. A na to se podíváme právě v tomto článku.


S jakými problémy jít do manželské poradny?


1. Komunikace


Pokud si s partnerem nemáte dlouhodobě co říct je to vážný problém. Komunikace je jedním ze stěžejních pilířů vztahu, pokud vázne, vztah uvadá. Psycholog vás při terapii povede tak, abyste měli s partnerem oba dva dostatečný prostor si sdělit vše podstatné. A samozřejmě vás naučí, jak správně komunikovat.


2. Nevěra


Po odhalení nevěry začne být ve vztahu pořádná mela. Sice se můžete snažit sebevíc zapomenout, ale někdy to jednoduše nejde. Neustále se tak vracíte do minulosti, předhazujete partnerovi jeho poklesek a bojíte se, že se to bude opakovat. Psycholog vám v tomto případě může pomoci jak s obnovením vašeho vlastního sebevědomí, tak i důvěry v partnera.


3. Sexuální problémy


Nebudeme si nic nalhávat, každý dlouhodobý vztah si projde fází, kdy to začne být v posteli pořád stejné, až nudné. Tak, jak jste si kdysi nedokázali představit ani den bez sexu, tak je teď nepředstavitelné mít jej několikrát do měsíce.


Se sexuálními problémy úzce souvisí i předchozí dva důvody k návštěvě poradny – pokud neumíte partnerovi sdělit své potřeby, neuspokojí vás a pokud vás neuspokojí, můžete začít hledat v jiných vodách.  


Psycholog vám pomůže se o svých sexuálních potřebách rozmluvit a navrhne různé metody, jak váš sexuální život obměnit. Rozhovor na toto citlivé téma dokáže dobrý terapeut vést tak, abyste se vyhnuli vzájemnému obviňování a nalezli oboustranně přijatelný kompromis.


4. Rozvod


Pomoc psychologa oceníte nejen před samotným rozvodem, kdy vám ještě může pomoci vztah zachránit, ale také v jeho průběhu nebo po rozvodu samotném. Jde o velmi vypjatou situaci, ve které jsou partneři schopni si velmi ubližovat, neumí spolu komunikovat v klidu, hádají se o děti, majetkové vyrovnání a mnoho dalšího. S terapeutem se zaměříte zejména na to, co je příčinou rozvodu a jak společně mluvit bez přehnaných emocí.


5. Prevence


Ano, i toto je důvod pro návštěvu manželské poradny. Jakmile totiž začnete pociťovat, že ve vztahu něco až tak úplně nefunguje je nejlepším krokem začít to řešit již v počátku. Díky psychologovi se tak naučíte, jak se připravit na příchod dítěte, odchod dětí z domova, jak společně předcházet stereotypu a mnoho dalšího.

 


Důležitým aspektem pro návštěvu manželské poradny je to, že na vztahu chcete zapracovat společně s partnerem. Jednostranná snaha se totiž většinou míjí účinkem. Partnera rozhodně do ničeho nenuťte. Více o tom, jak přesvědčit partnera k návštěvě manželské poradny, co vás tam čeká a jak vám může pomoci zachránit vztah se můžete dočíst v článku zde.

 


„Vždy je těžší vztahy urovnat, nežli je poničit.“    CH. Senešová (básnířka)
 

Právě jste četli článek: (nejen) KRIZE V MANŽELSTVÍ: Kdy vyhledat manželskou poradnu?

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar
 • Michal před 9 měsíci
  Michal

  Dobrý den Manželce jsem bohužel našel nevěru a nevim co s tim. Vybouchl jsem a samozřejmě jsme si něco řekli. Svolila že pujdem do poradny a za to jsem rád. Jenže bohužel já mám i myšlenky na sebevraždu, které mě od té doby neopouštěji. Co dříve řešit. Děkuji

 • Tým poradny Mojra.cz před 9 měsíci
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, v tomto případě jde řešení problémů ruku v ruce. S psychologem budete mít možnost své problémy probrat do detailů a domluvíte se na nejvhodnějším postupu. Před samotnou návštěvou párové terapie si můžete objednat konzultaci individuální, ať už hovorovou nebo emailem, kterou absolvujete sám, bez manželky. S výběrem psychologa vám rádi poradíme, stačí napsat do chatu v pravém dolním rohu stránky.

 • Jarmila před 9 měsíci
  Jarmila

  Dobrý den, potřebovala bych poradit nebo znát názor odborníka. S manželem jsme spolu 7 let a 5měs., v manželství 5měsíců. Deti zatim nemame. S manželem vycházíme dobře, máme se rádi, vážíme si sebe.ale jen do doby , než se manžel napije alkoholu.já piju výjimečně a jen víno.a to se mu moc nelibí.asi by radsi kdybych s jim chodila do hospod.když jde manžel za kamarády do hospody nebo kamkoliv jinam, a je tam pivo a nějaké to tvrdé, tak začíná být zle, pokud tam nejsem a nedohlidnu na nej.má problém s tím, když přežije svoji normu, tak začíná být agresivní a nevi kdy přestat.alkohol nás dostal do problémů, způsobil autonehodu(nikomu se ale nic nestalo), naboural pár zaparkovaných aut , přišel o papíry a když to hodně prezene, což se stává celkem často, skoro každý víkend, tak to dopadá tak, že se vrátí v 6 ráno totálně na mol, někdy po mě i rve a slovně mě urazi.ja nespím celou noc když na něj čekám..nenapise mi ani sms, ani nezvedne tel., mam nervy.pak dojde a vždy je něco špatně, kolikrát přijde s rozbitý obličejem, že se pobil atd..jakmile se z toho vyspi, omlouvá se mi, že už to neudělá atd.samy kecy a za 14 dní je to tu znovu.uz nevím, co mám dělat, uvažuji o manželské poradne, chci aby se šel léčit na alkohol , ale on tvrdí, že není alkoholik.je mi ze všeho zle, je urážlivy a ovlivnený matkou, která mě nesnáší.poradte , prosím, zda ta poradna je dobrý nápad. ?děkuji

 • Tým poradny Mojra.cz před 9 měsíci
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, pokud s manželem prožíváte takovéto situace a necítíte se v manželství dobře, je určitě namístě vyhledat pomoc psychologa - ať už v rámci individuální konzultace, kterou absolvujete sama, nebo formou párové terapie. Naše poradna nabízí obě tyto možnosti. Psychologa si můžete vybrat zde https://mojra.cz/nasi-psychologove a pokud budete s výběrem potřebovat pomoci, stačí napsat do chatu v pravém dolním rohu stránky a my vám rádi poradíme.


Podobné článkyNa vše sama… Jak přežít rozchod v těhotenství?

Na vše sama… Jak přežít rozchod v těhotenství?

Těhotenství. Období plné očekávání, příprav na miminko, radosti, ale také nečekaných zvratů. Psychika nastávající maminky je neustále namáhána bouří hormonů, časté jsou výkyvy nálad, kdy se žena v jedné chvíli usmívá a v druhé pláče nad bezvýznamnou reklamou v televizi. Důležitá je pro ni podpora partnera, mít se o koho opřít v momentech smutku, sdílet s ním své pocity a obavy. Bohužel ale ani během těhotenství se vzt...

Pokračovat ve čtení

Jak co nejrychleji najít psychologa

Jak co nejrychleji najít psychologa

Rozhodli jste se řešit své problémy s psychologem, ale nevíte, jak najít dobrého psychologa a hlavně takového, který se co nejvíce v daném tématu orientuje? Hledání psychologa, může být náročné. Internet je přeplněn různými referencemi, kamarádi vám také někoho doporučí, stejně tak praktický lékař a spousta jiných osob. Jenže co si budeme povídat, odborník na vztahy vám určitě s výchovou dítěte nepomůže a naopak těžko hledat r...

Pokračovat ve čtení

PSYCHOLOG PRO CIZINCE: Když s vámi terapeut hovoří v rodném jazyce

PSYCHOLOG PRO CIZINCE: Když s vámi terapeut hovoří v rodném jazyce

Představte si situaci, kdy se najednou ocitnete v cizí zemi, kde vám minimálně polovina obyvatel nerozumí. Ať už jste se vypravili do zahraničí studovat, pracovat nebo jste následovali hlas svého srdce a odstěhovali se za partnerem/kou…  Takováto životní změna není nikdy jednoduchá. Najednou jste v jiném prostředí, setkáváte se s lidmi s jinou mentalitou a kulturními zvyky, musíte se naučit dorozumět… Už jen ta představa může bý...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video